Archiwum Styczeń, 2010

Sztuki teatralne

Jeśli mamy ochotę na wybranie się do kina, ale nie wiemy czy lepszym pomysłem nie będzie teatr, to powinno nas przekonać, to, że sztuki teatralne dają człowiekowi o wiele więcej niż kino, a dodatkowo można spędzić tam czas bardziej kreatywnie. Są oczywiście sztuki podobne do niektórych filmów, ale to nie jest już to samo i nie powinniśmy się spodziewać, że kino będzie w stanie nam cokolwiek zastąpić.

Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na wyjście do teatru, to zapewne zauważymy, że bilety do niego są droższe, ale jest to spowodowane tym, że aktorzy grający tam, muszą otrzymać zapłatę za każdą pojedynczą sztukę. I tak jeśli będziemy chcieli wybrać się w to miejsce, to pojawia się kolejny jego plus, ponieważ będziemy mogli na żywo oglądać nie tylko znanych z telewizji aktorów, ale także ich pracę niemal od wewnątrz. Jest to doznanie niesamowite i nie da się go opisać, jeśli sami tego nie przeżyjemy.

Bardzo ważne w wyjściu do teatru jest nastawienie się nie tylko na to, że będziemy mogli się dobrze bawić, ale także koniecznie powinniśmy pamiętać, że nie jest to kino i należy się nieco inaczej zachowywać oraz ubierać. Aby sztuka była dla nas czymś wartościowym, powinniśmy sobie poradzić z tym, że należy się porządnie skupić, jeśli chcemy aby to zrozumieć, a dodatkowo należy pamiętać, że sztuka sama do nas nie dotrze i to my musimy chcieć ją zrozumieć. Aby jednak dokładnie wiedzieć o co chodzi, powinniśmy się przed wyjściem odpowiednio przygotować, czytając recenzje i zapowiedzi. Pozwoli nam to odpowiednio się nastawić na odbiór konkretnego przesłania, które jednak będziemy mogli dowolnie zinterpretować. Aby sztuka teatralna mogła być dobra, aktorzy także muszą wiedzieć co robią. Jeśli będziemy mogli sobie poradzić ze stworzeniem dla siebie klimatu, który pozwoli na skupienie się na tym, co chcą nam przekazać aktorzy, to będzie to dla nas bardzo bogate doświadczenie, oraz doskonale pozwoli nam na użycie naszego umysłu do postrzegania przesłania jakie nieść ma oglądane przez nas przedstawienie.

Kulturoznastwo

Chciałoby się powiedzieć, że kultura to termin oczywisty, że każdy z nas przedstawia pewien poziom kultury. Cóż, byłoby pięknie, gdyby tak było w rzeczywistości. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że aby wiedzieć o kulturze wszystko, trzeba się wyjątkowo mocno przygotować w tej kwestii. Kulturoznawstwo. To dziadzina nauki, część nauk humanistycznych, badająca kulturę i zgłębiająca wiedzę o niej. Jest to również przedmiot studiów, kierunek, który można studiować po zdaniu matury.

Jeżeli chcesz zgłębić wiedzę o kulturze, jest to tematyka idealna dla ciebie. Na kulturę narodu składa się kilka czynników. Bez któregokolwiek z nich, kultura jest jakoby niepełna i jeśli tylko się pojawi lub ulegnie zmianie, zmienia się także cała kultura narodowa. Czynnikami tymi są: muzyka, malarstwo, rzeźba, literatura, filozofia, religia, pieśni i hymny, język, stroje ludowe, tradycje i historia. Ta ostatnia ma największy wpływ na kulturę narodu. Wiele kultur kształtowało się przez wieki, a kiedy na drodze narodu powstawała jakaś przeszkoda, kultura zmieniała się, stawała murem za swoimi wyznawcami.

Czym jest teatr

Teatr, podobnie jak kino czy inne miejsca, gdzie możemy oglądać filmy, sztuki, przedstawienia i inne tego typu rzeczy, jest miejscem, gdzie ludzie przychodzą, aby dokładnie poznać jakąś sztukę oraz zorientować się o czym ona jest. W teatrze, podobnie jak w kinie grają normalni aktorzy, którzy nie tylko powalają sobie na odtwarzanie sztuki według scenariusza, ale także bardzo często pozwalają sobie na własną interpretację. Jeśli jednak okaże się, że za bardzo odsuwają się od scenariusza, to bardzo szybko przywoła ich do porządku sufler, którzy ma za zadanie pilnowania czy sztuka odbywa się zgodnie z planem oraz podpowiadanie aktorom, tekstu jeśli tylko zdarzy im się go zapomnieć.

Jeśli sufler spełni swoje zadanie właściwie, to sztuka ma szansę na wielki sukces. Jednak jak wiadomo, nie powinniśmy liczyć na to, że aktorom pomoże sufler, ponieważ mają oni za zadane samodzielną naukę tekstu i nie powinno im się notorycznie zdarzać go zapominać. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na udanie się do teatru, to zapewne będziemy bardzo zadowoleni z tego faktu. Teatr bowiem pozwala na uspokojenie swoich myśli i skupienie się na tym, co jest najważniejsze, czyli na sztuce. Ona ma za zadanie z kolei przedstawić nam pewną historię, nad którą refleksja będzie bardzo ważna i pozwoli nam na zrozumienie nowych prawd o życiu. Jednak nie każda sztuka ma takie zadanie i może się zdarzyć, że będziemy mieli do czynienia z komedią, która ma przede wszystkim bawić, ale jednocześnie możemy się spodziewać, że będzie to dla nas także jakaś nauka. Aby jednak w teatrze bawić się dobrze, jest konieczne nie tylko odpowiednie nastawienie, ale także bardzo wiele rzeczy, które mają wpływ na odbiór sztuki.

Przede wszystkim w teatrze nie zobaczymy Coli czy popcornu, ponieważ te rzeczy są zarezerwowane dla kina, które oferuje zupełnie inny rodzaj rozrywki. Jeśli mamy tylko ochotę na teatr, nie powinniśmy się wahać, ponieważ dostarczy nam on wielu wrażeń, ale także bardzo wpłynie na emocje i poczucie piękna, co jest dobrym symptomem.

Znaczenie słowa „kultura”

Mówiąc: kultura, co właściwie mamy na myśli? Piękno polskiego języka polega na tym, że jedną rzecz możemy opisać kilkoma słowami, które w przybliżeniu znaczą mniej więcej to samo. Co jednak, kiedy na jedno określenie przypadka kilka znaczeń? Sprawa w sumie nie jest aż tak trudna. Słowo „kultura” pochodzi z łaciny i znaczy „uprawa ziemi”. Generalnie definicja kultury mówi o tym, że jest ona całokształtem materialnego i duchowego dorobku danej społeczności. Czy tak do końca jest? Niekoniecznie. Kiedy mówimy o kulturze, musimy pamiętać, że każdy może zrozumieć nas nieco inaczej. W tym calu należałoby zgłębić wiedzę na temat, czym tak naprawdę kultura jest. Zaczynamy od kultury osobistej. Człowiek dobrze wychowany zawsze wie, jak się zachować, potrafi znaleźć odpowiednie słowa, które nie obrażają nikogo, a potrafią zdziałać cuda.

Taka osoba wie, jak zachować się przy stole, jak do niego nakryć i jak podawać posiłki. Innym elementem kultury, jest ogólnopojęta sztuka. Nie tylko dzieła plastyczne. Te oczywiście także, najwięksi malarze narodu wchodzą w skład kanonu kulturowego. Sztuka jednak składa się również z kilku innych elementów.

Teatr a kino

Wiele było już sporów o przewadze jednego nad drugim i żaden z nich nie został chyba do końca rozstrzygnięty. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na dokładną analizę tego czym się one charakteryzują oraz jak funkcjonują, to zapewne będziemy mogli spokojnie zdecydować, które z nich wolimy. Ale i tak nie będzie to rozwiązaniem sporu, a jedynie tym, czym jest zazwyczaj dla wielu ludzi chęć wyboru. Określimy tylko co chcemy robić oraz jak będziemy patrzeć na kino czy teatr. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na to, by takie wybory pozwoliły nam na stworzenie sobie obrazu, który będzie nie tylko wpływał na to jakie będą nasze wybory jeśli chodzi o wyjścia do kina czy teatru. Bardzo ważne jest więc znalezienie sposobu na inne rozwiązanie tego problemu, ponieważ jeśli nie będziemy wiedzieli jakich kryteriów należy się trzymać to spór ten pozostanie nierozwiązany.

Bardzo ważne jest to czy lubimy teatr, ale w takim wypadku nie będziemy uczciwi i bezstronni. Chyba najlepszym sposobem jest zlecenie opisu teatru ludziom, którzy sympatyzują z kinem i odwrotnie. Spojrzą oni na to zupełnie z innej strony i bardziej obiektywnie. Koniecznie także powinni to być ludzie, którzy nie interesują się na co dzień takimi rozwiązaniami, a do kina chodzą tylko sporadycznie. W takim wypadku powinno się jak najbardziej udać stworzenie wielu ciekawych recenzji, które pozwolą wreszcie na rozwiązanie tego sporu. Teatr zapewne będzie chwalony za to, że pozwala na bliski kontakt z aktorami, co bez wątpienia jest bardzo niesamowitym i przyjemnym odczuciem, ale jednocześnie nie powinniśmy zapominać, że kino nie może zaoferować tego samego, ale w zamian posiada bardziej rozbudowane efekty specjalne i opowiada ciekawsze historie.

Jednak w takim wypadku także nie powinniśmy się sugerować tym,  że jest to zadanie trudne do zrealizowania, ponieważ teatr ma dostarczać zupełnie innych wrażeń niż kino i nie powinniśmy pozwolić sobie na zapominanie o jego przesłaniu. Bardzo ważne jest pamiętanie o tym, że sztuka ma uczyć, a nie tylko bawić

Kultura a młode pokolenie

Duma ze swojej kultury powoli przemija. Najmłodsze pokolenie jest pod wpływem globalizacji, co także wypaczyło w pewnym stopniu przynależność kulturową młodych ludzi. Kiedyś, kiedy góral wyprowadzał się do Warszawy, miał problem ze zrozumieniem swojego języka, jak i zachowania spowodowanego wpływem swojej rodzimej kultury góralskiej. A teraz? W szkołach uczy się uniwersalnego języka Polskiego, dodatkowo języków obcych pochodzących spoza naszego kraju.

A przecież warto by było odnowić pewne przyzwyczajenia i uczyć dzieciaki rodzimej gwary, a przez to i kultury. Najmocniej do swojej gwary i kultury przywiązane są dwie nacje. Górale, którzy tak silnie kochają góry, tak bardzo ufają, że ich kultura opiera się na sile gór, że nie ma możliwości, aby całkowicie odciąć się od swoich góralskich korzeni. Oczywiście, młodzi posługują się zarówno gwarą góralską, jak i czystą polszczyzną, co znacznie ułatwia im życie w pewnych sytuacjach. Drugą nacją są Ślązacy. Jednak tutaj gwara powoli wymiera wraz ze starszym pokoleniem.

Przedstawienia z udziałem publiczności

Jeśli chodzi o teatr możemy być pewni, że pozwala on na bardzo ciekawe doznania, jakich nie znajdziemy nawet w najlepszym kinie. Mowa o przedstawieniach, które już same w sobie powodują, że czujemy się uczestnikami wydarzeń, a kontakt z aktorami pozwala na poznanie tego, co jest dla nas najważniejsze, czyli ich pracy oraz bliskości z nimi. Jeśli jednak nie mamy możliwości zobaczenia jak działa takie przedstawienie to sporo tracimy. W takim wypadku powinniśmy jak najszybciej będziemy mogli sobie pozwolić, iść na przedstawienie, które będzie pozwalało na uczestniczenie w wydarzeniach na scenie. Będzie to bardzo ciekawe przeżycie, ponieważ będziemy dosłownie mieli możliwość decydowania, oczywiście razem zresztą publiczności, o przebiegu przedstawienia oraz o tym jak ono się skończy. Nigdzie indziej nie znajdziemy takich wrażeń i dlatego teatr prawdopodobnie nigdy nie umrze.

Sprawią to jego sympatycy, ale również ludzie, którzy pozwalają sobie na stworzenie dla nas takich sztuk, które będą przyciągać do siebie wielu ludzi. Jeśli poszukamy dobrze to znajdziemy co najmniej kilka takich przedstawień, ale będzie to od nas wymagało wielu poświęceń, ponieważ takie przedstawienia nie tylko wymagają znacznej uwagi, ale także będziemy musieli sobie radzić z tym, by móc wiele zdziałać. Jeśli będziemy aktywnie w nim uczestniczyć, to okaże się zapewne, że otrzymamy jakiś upominek, który choć mały, to i tak sprawi, że poczujemy się wyjątkowo. Jest to bardzo ważne i nie powinniśmy sobie pozwalać na zdobycie informacji o przedstawieniu, ponieważ może to zepsuć cały efekt niepewności. Jeśli będziemy już  wiedzieli jakie są możliwości zmiany jego torów, to będziemy się zapewne sugerowali pewnymi rzeczami i nie będzie to już do końca spontaniczne.

Przedstawienia z udziałem publiczności stanowią spory procent wszystkich i dlatego bardzo często są one tworzone dla dzieci, ponieważ one mają najwięcej radości z tego, że tak mogą wpływać na sztukę i być tak bardzki blisko aktorów, jak nigdzie indziej.

Kultura Polski

Mówiąc o kulturze Polski nie można nam pominąć Ślązaków. Śląsk to region naszego kraju nieco bardziej doświadczony historycznie, niż inne. To tutaj odbywały się plebiscyty, tutaj zaczynały się powstania, ale przede wszystkim to tu zaczęła się wojna. Od najazdu na radiostację w Gliwicach. Dzięki takim właśnie historycznym porywom, kultura śląska stała się wyjątkowo patriotyczna. Kiedyś Ślązacy nie uważali się za Polaków. Bo i nie mieli do tego podstaw. Śląsk był ziemią niczyją, raz należał do Polski, raz do Niemiec i tak w kółko. Dlatego właśnie teraz, kiedy już wiadomo na pewno, że Śląsk jest Polski, Ślązacy w końcu mogą poczuć swoje korzenie. To bardzo wpłynęło na ich rozwój kulturalny. Zwłaszcza na język.

Pomimo tego, że Ślązacy mówią po polsku, każdy, kto zna język polski, w mniejszym bądź większym stopniu zrozumie mieszkańca Śląska, to pewne zwroty pozostaną niezrozumiałe. Dzieje się tak, ponieważ gwara śląska jest połączeniem języka polskiego z niemieckim, zachowując pewne cechy obydwu dialektów. Z przewagą języka Polskiego. Co ciekawe, część zwrotów z gwary śląskiej jest niezrozumiałych zarówno dla Niemców, jak i dla Polaków.

Po co iść do teatru

Pytanie po co chodzi się do teatru może zadać chyba tylko osoba, która nienawidzi tego co dzieje się w przypadku  pójścia do tego wspaniałego miejsca, ale także może to być osoba, która nie była nigdy na żadnym przedstawieniu. Dlatego warto temu tematowi poświęcić nieco uwagi, ponieważ teatr nie jest miejscem, do którego chodzi się wyłącznie dla rozrywki. Wielu ludzi szuka tam wrażeń na znacznie wyższym poziomie i dlatego nie powinniśmy zakładać, że nie jest on dla każdego.

Powodem tego jest fakt, że prawie zawsze będziemy mogli się dobrze bawić, ale jednocześnie będzie to dla nas bardzo ważne. Aby doskonale poradzić sobie z tym, że nie wiemy czy jest to miejsce dla nas czy też nie, powinniśmy jak najszybciej udać się do teatru i samodzielnie się przekonać. Jeśli tego nie zrobimy i nigdy nie byliśmy w takim miejscu, to zapewne będziemy mogli tylko na spokojnie powiedzieć, że nie ma sensu tam iść, bo nie chcemy się niczego dowiedzieć. Ale to nie jest rozwiązanie, ponieważ jeśli nie chcemy, to nie możemy mówić, że teatr jest zły i nie warto tam iść. Konkretnie chodzi o fakt, że jeśli kino bardzo nam odpowiada, to nie oznacza, że musimy być zadowoleni z tego, że mamy konieczność pójścia do teatru, ale nie oznacza też, że się nam tam nie spodoba. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na znalezienie tego co jest dla nas najważniejsze w kinie, to zapewne będziemy też w stanie zrobić to samo dla teatru, a to już pozwoli na wyciągnięcie pewnych wniosków. Aby jednak poradzić sobie z tym, że mamy takie informacje, a mimo tego nadal nie wiemy co będzie dla nas lepsze, idźmy do teatru i sami się przekonajmy. Jeśli uda nam się odkryć, że możemy tak doznać zupełnie innych odczuć niż w kinie i okaże się dodatkowo, że mamy wiele cech, które też nam odpowiadają, to nie będziemy mieli problemu z tym, by zrobić sobie rachunek sumienia i przyznać, że teatr nie jest zły, ale faktycznie zupełnie inny niż kino. A to nie pozwoli nam na stworzenie obrazu nieuczciwego i w dodatku niezgodnego z naszymi poglądami.

Kultura państw

Każdy kraj ma swoją indywidualną kulturę. Często nawet kilka, jeśli spojrzeć na poszczególne regiony danego państwa oraz wszelkiego rodzaju mniejszości społeczne. W Polsce możemy zaobserwować wiele kultur. Najpopularniejszą z nich jest kultura góralska. Dlaczego? Ponieważ jest najmocniej eksponowana. Muzyka góralska jest już jakoby częścią kanonu współczesnej muzyki rozrywkowej. Początek tego rozwoju zawdzięcza taki zespołom, jak Golec uOrkiestra czy Zakopower.

Dzięki nim cała reszta naszego kraju zdała sobie sprawę, jak odmienną może być muzyka pochodząca z serca gór. Charakteryzuje się ona przede wszystkim oryginalnym brzmieniem bazującym na instrumentach smyczkowych. Cała kultura góralska jest zawarta w jej muzyce. Kultura góralska kojarzy się także ze strojami galowymi górali. Oczywiście, na co dzień żaden góral nie chodzi w kierpcach, aczkolwiek od wielkiego dzwonu tak właśnie część z nich się ubiera, eksponując tym samym swoją kulturę i jej walory.