Archiwum Marzec, 2010

Stary gdzie moja bryka

Jeśli ktoś lubi komedie, na których nie trzeba w ogóle myśleć, a wręcz myślenie to jest zabronione, to zapewne będzie bardzo zadowolony z faktu, że może obejrzeć film Stary gdzie moja bryka. Opowiada on historię, z góry nieskomplikowaną, dwóch przyjaciół.

Nie grzeszą oni inteligencją, w szczególności jeden z nich, co staje się wielokrotnie przyczyną ogromnych nieporozumień oraz problemów jakie ich spotykają. Film pokazuje ich w domu, po porządnej imprezie. Kumple budzą się, każdego boli głowa. W zasadzie nie pamiętają co robili zeszłej nocy, więc postanawiają się tego dowiedzieć. Wychodząc przed dom zauważają, że nie ma ich samochodu i nie chodzi bynajmniej o dobre bmw, ale skromne autko, do którego jednak są przywiązani. Rozpoczyna się gorączkowe poszukiwanie tego samochodu. Kumple muszą poszukać swojego auta i uznają, że najlepszym sposobem będzie odwiedzenie wszystkich miejsc, gdzie byli zeszłej nocy. Liczą, że w ten sposób przypomną sobie dokładnie co robili oraz gdzie może być ten samochód. Historia jednak z każdą chwilą coraz bardziej zbacza z tematu poszukiwania samochodu, przynajmniej jeśli chodzi o to, co dzieje się na ekranie. Bardzo ważne jest to, że przyjaciele po drodze spotykają kilka postaci, które wyraźnie czegoś szukają, ale nie mają oni pojęcia co to jest. Jeśli okaże się, że mają oni coś wspólnego z samochodem, to kumple uznają, że należy to zbadać. Zaczyna się dochodzenie, o co chodzi z dziwnym urządzeniem, którego wszyscy szukają. Przy tych poszukiwaniach sami pakują się w spore tarapaty, a jak się okazuje chodzi o uratowanie wszechświata, który jest zagrożony przez obcą rasę.

Okazuje się, że tylko oni mogą coś z tym zrobić, a dodatkowo cały czas posiadają ową rzecz. W końcu dowiadują się o tym i zaczynają uciekać przed obcymi, którzy nie chcą ich zostawić w spokoju. Jeśli nie będzie to możliwe, to koledzy będą musieli stawić czoła całemu złu tego świata, co jednocześnie pozwoli im na przypadkowe odnalezienie zagubionego samochodu.

Shrek

Wśród wielu animowanych komputerowo produkcji ostatnich lat, zdecydowanie wyróżnia się filmy pod tytułem Shrek, który opowiada ogólnie historię i przygody pewnego ogra, który został wyrwany ze swoich ukochanych bagien przez pewnego osła. Okazuje się, że osioł ten staje się jego najlepszym przyjacielem i razem pokonują wiele niebezpieczeństw, by uratować pewną księżniczkę. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na to, by obejrzeć ten film w kinie czy też w domu, to okaże się zapewne, że będziemy bardzo dobrze się bawić, ponieważ opowiadanie to jest pełne humoru i jednocześnie wielu zabawnych nawiązań do innych, znanych bajek. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na pokazanie jak wygląda oraz jak działa opowiadanie takiej historii, to zapewne zrozumiemy, że jest to bardzo zabawne, ale jednocześnie wymaga od scenarzysty wielu przygotować i bardzo bystrego umysłu, by wszystkie te historie połączyć w jedną całość. Bez wątpienia jeśli chodzi o to jak został zrobiony ten film, udało się to świetnie i nie będziemy musieli obawiać się tego, że się zanudzimy. Shrek pozwala doskonale bawić się nie tylko dzieciom, ale właściwie ludziom w każdym wieku, co jednocześnie jest spowodowane tym, że nie ma w nim samych bajek, ale także zawiera wiele życiowych sytuacji. Cała opowieść snuje się z wolna, ale ciekawie i absorbując, wokół próby uratowania księżniczki. Tytułowy bohater nie tylko nie ma ochoty tego robić, ponieważ przez to musi się  oddalić od swojego bagna, ale dodatkowo jest znienawidzony przez ludzi. Bohaterowie spotykają bardzo wiele barwnych postaci, które może nie koniecznie wnoszą wiele do historii, ale bardzo dobrze urozmaicają bajkę. Trudno jednak stwierdzić, czy film ten ma do przekazania jakąś głębszą prawdę sam w sobie. Bez wątpienia zaś nawiązanie do niemal wszystkich znanych bajek dokładnie mówi, że twórcy się z nimi solidaryzują. Ale bajki te ukazane są zdecydowanie humorystycznie, a ich postacie karykaturalnie. Wszystko to razem pozwala się świetnie bawić.

Matrix

Kolejny film opowiadający o iluzji w jakiej żyjemy. Wielu ludzi wysnuwało już takie teorie, które nie tylko będą dla nas ważne, ale także mogą się okazać prawdziwe, jeśli weźmiemy ten film na poważnie. Chodzi o to, że Matrix opowiada historię tak zwanej macierzy do której podłączeni są wszyscy ludzie. Nikt jednak o tym nie wie i życie toczy się normalnymi torami. Jednak pewnego dnia, człowiek żyjący sobie w normalnym, z pozoru, świecie zostaje wybudzony ze snu. Okazuje się, że znajduje się na statku kosmicznym, który dryfuje spokojnie na planecie, która niegdyś była Ziemią. Ludzie na nim mieszkający są rebeliantami, którzy próbują walczyć z iluzją w jakiej żyją normalni ludzie. Okazuje się, że cała ludzkość została zdominowana przez maszyny, które zyskały niesamowitą inteligencję. Wszystkich ludzi umieściły w wielkich komorach, gdzie każdy podłączony jest do wielkiego systemu, który generuje nieustannie cały świat oraz życie tych ludzi. W rzeczywistości tkwią w komorach, które pobierają z ich ciał energię, która zasila maszyny. Maszyny jednak wiedzą dokładnie, że taki ruch oporu istnieje i nie pozwalają sobie na to, aby mogli oni cokolwiek zniszczyć. Dlatego też generują specjalne programy, tak zwanych agentów, którzy wyszukują ludzi podłączonych do sieci poprzez łącza na statku. Oczywiście jeśli jest się świadomym tego, że jest to tylko rzeczywistość wirtualna, to można stać się nadczłowiekiem. Agenci jednak są bardzo niebezpieczni, a dodatkowo śmierć w rzeczywistości wirtualnej, powoduje zgon osoby podłączonej. Ruch oporu stara się znaleźć sposób na wybudzenie wszystkich ludzi, bądź na stworzenie dla siebie wirusa, który wgrany do systemu zainfekuje także maszyny rządzące  światem. Film pełen jest widowiskowych walk toczących się w matrixie, co jednocześnie powoduje, że możemy oglądać wiele ciekawych efektów specjalnych, a to dodaje filmowi dynamiki i nie pozwala zapomnieć o jego przesłaniu. Jednak film nie kończy się spektakularnym zwycięstwem ludzi.

Eqilibrium

Uczucia ludzkie są prawdopodobnie jedną z kilku rzeczy, które odróżniają nas od nieczułych istot, a także od zwierząt. Jeśli ich zabraknie to ludzkość stanie się niczym jedna masa, takich samych jednostek, które nie tylko nie będą zdolne do odczuwania nawet przykrości czy sympatii, ale także poczucia piękna czy chęci wyróżniania się. O tym właśnie jest ten wspaniały film. Opowiada on historię, która dzieje się po III wojnie światowej. Niemal cała Ziemia jest pogrążona w zniszczeniu i tylko w niektórych ośrodkach kryją się ocaleli. Ale istnieje jedno miejsce, gdzie ludziom żyje się bardzo dobrze, mają pracę, jedzenie, mieszkania. Jednak coś jest w tym miejscu nie tak. Czegoś brakuje, idąc ulicą trudno nie odnieść wrażenia, że ludzie patrzą ślepo przed siebie, niczym istoty bez emocji gnane przez niewidoczną siłę do pracy, szkoły. Okazuje się, że w mieście tym stworzono środek, będący rzekomo lekarstwem na całe zło tego świata. Rzeczywiście to działa, nie ma zazdrości, nienawiści, przestępstw. Ale nie ma także innych uczuć takich jak współczucie, miłość czy poczucie piękna i indywidualności. Mieszkańcy przekonywani są, że nie tylko nie ma możliwości pokonania tego zła w inny sposób, ale są przekonanie także, że przyjmują lekarstwo na zło. Nie mają pojęcia czym jest uczucie, więc im tego nie brakuje. Jednak jak się okazuję wielu z nich świadomie nie bierze środka i przez to czują. Jest to największe przestępstwo, które jest karane śmiercią. Do tego celu powołana została specjalna policja, która wyszukuje zdrajców i doprowadza ich do sądu. Jednak poza granicami miasta żyją ludzie, którzy nie tylko czują, ale chcą miasto przejąć i zniszczyć fabryki tej substancji. Aby tego dokonać w mieście działa bardzo rozwinięte podziemie, które pozwala sobie na planowanie zamachu stanu. Nie mogą jednak tego dokonać bez pomocy najwyższego z policji, który jeszcze nie czuje. Zdobywają więc jego uczucia, a on zaczyna dostrzegać piękno świata i postanawia walczyć z tym chorym systemem.

Hell Boy

Nie każdy wierzy w to, że na ziemi istnieją mutanty czy potwory, ale ten film zdaje się świadczyć o czymś zupełnie innym. Produkcja pokazuje historię biura, zajmującego się zrzeszaniem potworów i mutantów w agencji zajmującej się walką z siłami zła jakie regularnie nawiedzają ziemię. Demony przywoływane są przez wielu złych fanatyków, ale często obracają się przeciwko nim. Jednak w szeregach agencji jest jedna, bardzo barwna postać, która nie tylko pozwala sobie na wiele, jeśli chodzi o przeciwstawianie się przełożonym, ale także jest w stanie zniszczyć wiele złego. Jest to Hell Boy, czyli generalnie największy z demonów, który jednak nigdy nie znał swojego przeznaczenia, a wychowany został od małego chłopca przez ludzkiego naukowca.

Hell Boy nie nienawidzi swojego pochodzenia i dlatego regularnie spiłowuje swoje wielkie, płonące rogi. Bardzo utożsamia się on z ludźmi i stara się im jak najbardziej pomagać, co jednak nie zawsze się  udaje. Jeśli dochodzi już do jakiś wydarzeń, gdzie udaje mu się coś osiągnąć, to okazuje się, że zamiast zostać pochwalonym, zostaje wyzwany przez ludzi od dziwaka i potwora. Po takich wydarzeniach bardzo cierpi i nie chce wychodzić już więcej ze swojego pokoju. Uwielbia dodatkowo koty, co sprawia, że w swoim pokoju posiada ich całą masę. Jeśli będzie to tylko możliwe, zapewne nadal będzie pomagał ludziom, ale niekoniecznie będzie za to pochwalony. Okazuje się dodatkowo, że nie tylko jest on zwykłym demonem, jego potężne ramie, choć potrafi zadawać miażdżące ciosy, nie tylko jest bronią, ale także stanowi klucz do otwarcia wrót piekieł, z których na ziemię wylać ma się całe zło tego świata. Oznacza to tyle, że ludzie są w ogromnym niebezpieczeństwie tylko przez to, że Hell Boy istnieje. Wystarczy zmusić go do trzykrotnego wypowiedzenia swojego prawdziwego imienia, by mógł otworzyć wrota piekieł. Fanatycy porywają jego dziewczynę, co powoduje, że zostaje on zmuszony do tego. Jednak ostatecznie przy pomocy wszystkich członków agencji, oraz wszystkich potworów na ziemi, udaje się pokonać całe zło.