Archiwum Czerwiec, 2010

Sufler i jego rola w teatrze

Wiedząc kim jest sufler nie jest trudno dowiedzieć się czym on się zajmuje. Jeśli nie mamy pojęcia o jego działalności powinniśmy jak najszybciej udać się do teatru. Jest to bardzo ciekawe,  ponieważ ma on wbrew pozorom sporą rolę w tym, co dzieje się na scenie. Dodatkowo ciekawym jest fakt, że nie powinniśmy zakładać, że go nie ma, jeśli go nie widać. W większości teatrów mamy wiele możliwości, by móc sobie pozwolić na zdobycie informacji o suflerze, ale nie zawsze to jest możliwe. Jeśli okaże się, że nigdzie nie widać tak zwanej budki suflera, to zapewne nie będziemy mogli sobie pozwolić na to, by go zobaczyć. Ale nie oznacza to jednocześnie, że go tam nie ma, ponieważ sufler jest człowiekiem, który potrafi bardzo dobrze się ukrywać przed publicznością.

Oczywiście nawet teatr, jako najstarsze ze znanych miejsc, gdzie możemy tworzyć sztukę, jest unowocześniony i dlatego zapewne nie zawsze jest możliwość zobaczenia suflera i jego budki. W nowych teatrach mamy do czynienia z tym, że rozmawia on z aktorami przez mikrofon, do którego słuchawki maja oni schowane w uszach. Nie jest to może metoda tradycyjna, ale trudno się temu dziwić, ponieważ przecież mamy dziś taką technikę i powinniśmy z niej korzystać. Jeśli ni będziemy chcieli się dowiedzieć co robi sufler, to wystarczy, że będziemy wiedzieli, że zajmuje się on tym, co jest normalnie uznawane za ściąganie.

Dokładniej umożliwia taki proceder aktorom, ale nie powinniśmy się z tego powodu denerwować, ponieważ mamy tylko wiele powodów, by tak twierdzić, ale nie zawsze są one prawdziwe. Jeśli będziemy mogli zaakceptować rolę tego pracownika teatru, to zapewne oglądnie sztuki będzie znacznie przyjemniejsze i nie będziemy musieli się przejmować tym, co robimy w teatrze. Sufler ma jedynie za zadanie czuwać nad tym, zoczy cała sztuka przebiega zgodnie ze scenariuszem i czy będziemy mogli wyczuć, że aktorzy się  nie mylą. Jeśli na przykład zdarzy się któremuś z nich zapomnieć tekstu, sufler właśnie w takim przypadku pomoże.

Muzeum

Muzea

Nie ulega chyba wątpliwości, że muzeum jest największym z możliwych skupiskiem sztuki i kultury. W nim właśnie powinniśmy zrobić jak najwięcej rzeczy, które nie tylko będą nam pozwalały na poznanie całego przekroju kultury i sztuki, ale także wielu znanych i bardzo zasłużonych jej ludzi oraz wielu dzieł, które nie tylko pozwalają nam na poznanie najważniejszych aspektów, ale także na znalezienie idealnego środka wyrazu. Muzeum zawiera w swoich obszernych salach wiele elementów, które nie tylko dają możliwość poznania wielu rodzajów sztuki i kultury, ale także zobaczenie jak rozwijała się cała sztuka i kultura naszych czasów. Jest to bardzo ważne, aby poznać jak wygląda rozwój ludzkości i jakimi torami ona podąża. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na znalezienie czasu na wizytę w takim miejscu jakim jest muzeum, to nie będzie problemu z tym, że będziemy musieli sobie poradzić ze zrozumieniem tego, jak powstawała sztuka naszych czasów. Może się wydawać, że jest ona zupełnie oderwana od sztuki naszych przodków, ale jeśli dokładnie się zastanowimy, okaże się, że ma bardzo dużo wspólnych cech z tym co nasi przodkowie uważali za sztukę. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na poznanie dokładnie wszystkiego co jest dla rozwoju sztuki ważne to nie powinno już pozostać żadnych wątpliwości co do tego, jak następuje rozwój wszystkich jej aspektów oraz jak może się ona dalej rozwijać. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na znalezienie tego co jest najważniejsze w poznawaniu historii naszych przodków oraz tego co jest ważne z punktu widzenia ludzi mających wiele wspólnego z sztuką i innymi dziedzinami kultury, to szybko odkryjemy wiele prawidłowości, które będą nam pozwalały na poznanie swoich najważniejszych cech.

Cechy te, które również można zauważyć u innych mają wiele wspólnego z tym, co dzieje się w naszym umyśle podczas podziwiania największych osiągnięć w dziedzinie sztuki, która dla człowieka miała znaczenie już bardzo dawno, a dodatkowo może pozwolić na stworzenie zupełnie nowych kierunków w odniesieniu do kultury.

Poezja

Poezja

Bardzo często, kiedy jesteśmy w miejscu, które nie tylko pozwala nam na znalezienie ciekawych doznań jeśli chodzi o sztukę, ale często także można sobie pozwolić na czytanie na przykład poezji. Jeśli będziemy mogli na spokojnie usiąść i czytać, to nie będzie wyjścia i konieczne będzie zrobienie wielu rzeczy, które nie tylko będą nam pozwalały na stworzenie sobie obrazu, który będzie nam pokazywał jak będzie wyglądać poezja przez nas czytana. Wydaje się to niemożliwe, ale jest tak rzeczywiście, ponieważ poezja jest przede wszystkim tym, czym odbiera ją czytelnik i dlatego to od nas zależy jak to wygląda.

Aby jednak móc sobie poradzić ze zrobieniem odpowiednich poczynań, które jednocześnie będą nam pozwalały na zapoznanie się z wszelkimi aspektami, które mogą się po drodze pojawić. Bardzo ważne jest stworzenie obrazu, który nie tylko pozwala na zrozumienie o czym jest dany wiersz czy poemat, ale także na dokładne przeanalizowanie jak działa nasz umysł. Poezja jest czymś, co nie trafia do każdego i czym należy się bardzo interesować, jeśli będziemy mogli się postarać o to. Poeci są ludźmi wyjątkowymi, którzy nie tylko potrafią układać rymy, ale także tymi rymami trafiać do ludzi, do ich serc. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na dokładną analizę każdego utworu, zapewne dojdziemy do wniosku, że nie jest to zadanie łatwe i powinniśmy jak najszybciej udać się do człowieka, który  może nam pomóc. Idealnym wyjściem byłby oczywiście sam poeta, ale jeśli nie mamy możliwości dotarcia do niego, możemy także wspierać się tym, co jest dla nas najbardziej jasne i co pomaga nam w rozumieniu takich prawd. Tym bardziej, że poezja to nie tylko zwykłe wiersze.

One wpływają na ludzkie umysły i nie powinny być traktowane tak jak zwykły tekst. Mają o wiele większe znaczenie, a nie będziemy mogli sobie poradzić z ich rozumieniem jeśli nie uda nam się wszystkiego dokładnie przeanalizować. Pomoże w tym zapewne obeznanie z poezją wszelkiego rodzaju, a jednocześnie także to, co jest ważne dla każdego

Malarstwo

Malarstwo

Kultura i sztuka to nie tylko zwykłe kino czy teatr. Na te pojęcia składa się zazwyczaj wiele innych elementów, jak na przykład malarstwo. Jeśli będziemy mogli sobie poradzić z tym, co jest dla nas najważniejsze, czyli prawdopodobnie wiele rzeczy takich jak to, co możemy zrobić dla siebie oraz innych ludzi. Jeśli jednak chodzi tylko o nas, to należy jak najszybciej postarać się o znalezienie dla nas wielu rzeczy, które będą nam się podobały. W przypadku malarstwa jest to o tyle łatwe, że mamy do wyboru właściwie tylko obrazy, ale jednak i tutaj może się pojawić problem. Jeśli będziemy chcieli na przykład znaleźć takie rzeczy jak stworzone przez malarzy różne kierunki, to zapewne będzie to dla nas niesamowite przeżycie, które jednocześnie pozwoli nam znaleźć się w miejscu, które nie tylko znajduje się w naszym umyśle. Obrazy malowane w różnych epokach są zazwyczaj od siebie bardzo różne, ale niekoniecznie będzie to oznaczało pokazanie na czym polega każdy z nich. Ogólnie każda epoka cechuje się innym stylem, ale każdy ma w sobie coś innego, co może nas ciekawić i jeśli tylko okaże się, że jest to dla nas temat interesujący, możemy się nim na poważnie zająć. Będzie to dobre nie tylko dlatego, że mamy jak najwięcej rzeczy do zrobienia, ale także z powodu konieczności oglądania wielu obrazów, co daje pewien pogląd na to co dzieje się wokół nas.

Aby jednak znaleźć styl malarski, który będzie nam najbardziej odpowiadał musimy niestety poszukać dla siebie miejsca, gdzie można takie rzeczy oglądać i tam już na miejscu należy porównywać. Jeśli nie mamy możliwości poznania wielu dzieł, to należy sobie pozwalać na zapoznanie się z tym, co jest najważniejsze. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na znalezienie dla siebie stylu, który będzie nam odpowiadał bardzo, to powinniśmy znaleźć czas na pokazanie sobie jak należy się zachowywać w takich warunkach. Jeśli malarstwo będzie nam pozwalało na nasycenie swojej wyobraźni artystycznej, to jak najbardziej powinniśmy znaleźć też czas na stworzenie sobie okazji do jego oglądania.

Kultura

Kultura

Jeśli nie mamy ochoty na spotkanie z kulturą, to nie będziemy mogli zostać nawet siłą zmuszeni to pójścia do teatru czy innego miejsca, które pozwala nam na pokazanie jak wygląda prawdziwa sztuka. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na stworzenie odpowiedniego nastroju, który wprowadzi nas niemal w każde dzieło, to kontakt z kulturą będzie bardzo bogaty oraz pozwoli dokładnie zapoznać się z możliwościami, jakie niesie za sobą taki styl życia. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na wychodzenie do teatru czy innych miejsc, gdzie rządzi kultura, to zapewne szybko staniemy się zupełnie innymi ludźmi. Bardzo ważne jest także takie gospodarowanie czasem, by na wszystko go wystarczyło.

Jeśli nie będziemy mogli sobie pozwolić na przykład na wyjście do kina, to będzie to dla nas jedno z najgorszych uczuć. Tak właśnie działa prawdziwy kontakt z kulturą. Jeśli mimo tego nie będziemy potrafili sobie poradzić ze zrozumieniem niektórych dzieł, nie należy się tym przejmować, ponieważ jest to zadanie niełatwe oraz nie powinniśmy sobie zadawać nieustannie tego samego pytania. Czy jesteśmy wrażliwi na piękno sztuki. Nie jest to pytanie łatwe, ale stosunkowo łatwo możemy się tego dowiedzieć. Jeśli będziemy chcieli sobie stworzyć warunki do takich eksperymentów, to nie będziemy mieli wątpliwości co do tego, że jest to dla nas najważniejsze. Aby jednak zrozumieć jak dokładnie działa nasza wyobraźnia, będziemy musieli stworzyć w swojej głowie plan odczuć towarzyszących naszym zachowaniom.

Bardzo ważne jest to, by nie odrzucać żadnych odczuć, dzięki czemu będziemy mogli sobie  spokojnie poradzić. Najważniejsze jednak jest zgromadzenie odpowiednich środków, które pozwolą nam na zrozumienie działania niemal wszystkich rzeczy jakie znajdą się w naszej głowie podczas tak intensywnego obcowania ze sztuką czy kulturą. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie tematu, tak, by móc spokojnie sobie poradzić z analizą każdego docierającego do nas bodźca, który może mieć diametralne znaczenie dla naszej osobowości.

Zespoły muzyczne

Aby muzyka mogła istnieć, muszą istnieć ludzie, którzy będą ją tworzyli. Mamy wówczas do czynienia z tak zwanymi artystami, którzy będą śpiewali teksty napisane przez ludzi, którzy się tym normalnie zajmują. Jeśli dokładnie się im przyjrzymy, to zauważymy, że są to normalni ludzie, którzy jednak dodatkowo mają jakiś talent.

Jeśli będziemy mogli powiedzieć, że jest to dla nas ważne, to zapewne dowiemy się także, że mogą to być zarówno kobiety jak i mężczyźni. Nie ma znaczenia także wiek, ani to jak człowiek jest zbudowany. Jest to kwestia wyłącznie tego, czy ktoś ma talent, a jeśli dodatkowo ten talent padnie na podatny grunt, to możemy szybko mieć do czynienia z artystą. Bardzo ważne jest stworzenie dla siebie takich warunków, by śpiewanie nie przeszkadzało nam w życiu, a jednocześnie abyśmy mogli sobie poradzić z tym, co jest dla nas najwygodniejsze. Ludzie zajmujący się śpiewaniem prawie nigdy nie robią tego na własną rękę i zazwyczaj czuwa nad ich karierą ktoś, kto doskonale zna się na muzyce i wie co może się podobać, a co nie.

Taki człowiek będzie zawsze wiedział jak postępować w przypadku niekoniecznie dobrych piosenkarzy oraz co zrobić jeśli ktoś jest bardzo dobry. Zazwyczaj jednak oni niemal od razu wiedzą dokładnie czy ktoś ma w ogóle szanse na stworzenie z siebie wyśmienitego piosenkarza. Nie każdy jednak śpiewa sam i bardzo często ludzie zakładają tak zwane zespoły muzyczne, czyli zgromadzenie kilku osób, które nie tylko wiedzą jak grać i śpiewać, ale także łączy ich taka właśnie wspólna pasja. Jeśli będziemy mogli się postarać o to, by taki zespół istniał i miał się dobrze, to powinien on mieć określony konkretny styl grania, co jednocześnie pozwoliłoby na wykreowanie jego image. Bardzo ciekawe jest to, że zazwyczaj zespoły tworzą się z ludzi zupełnie sobie obcych, a mimo to jakoś radzą sobie z podziałem zysków oraz obowiązków. Ale tak jest głównie w przypadkach, kiedy stają się oni ludźmi, którzy z obcych wspólników przechodzą do bycia dobrymi przyjaciółmi.