Archiwum Styczeń, 2013

Publicyści

Gwiazdy polskiej publicystyki telewizyjnej z racji samego swojego zawodu należą do najpopularniejszych osób w całym kraju. Idealnym tego odzwierciedleniem był sondaż wyborczy przeprowadzony przez gazetę Newsweek, w której na pytanie, kto mógłby objąć po Aleksandrze Kwaśniewskim fotel prezydencki, drugie miejsce zdobył nikt inny, jak główny prowadzący i szef Faktów TVN, Tomasz Lis. Afera, która wybuchła z tego powodu przysporzyła mu jedynie dodatkowej popularności i po pół roku pojawił się w ramówce Polsatu z własnym telewizyjnym, publicystycznym show. Wielkimi gwiazdami publicystyki są również Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski, prowadzący wspólnie program „Teraz My!”, a także znana z „Kropki nad i” i „Prosto w oczy” najsłynniejsza obok Dody Rabczewskiej, Maryli Rodowicz i Joanny Brodzik polska blondynka, Monika Olejnik. Wyjątkową popularnością cieszy się autor „Szkła kontaktowego” i licznych innych programów Grzegorz Miecugow. W telewizji pojawia się również w charakterze ekspertów lub zaproszonych gości wielu dziennikarzy i publicystów radiowych oraz prasowych.

Bow Wow

Bow Wow, czyli Shad Gregory Moss urodził się 9 marca 1987r. w Reynoldsburgu w Ohio. Zajmuje się muzyką oraz aktorstwem. Jego nazwisko widnieje w Księdze Rekordów Guinness’a. Bow Wow jest bowiem najmłodszym raperem występującym solo, który osiągnął taki sukces jeśli chodzi o notowania swoich piosenek na amerykańskich listach przebojów. Shad rozpoczął karierę gdy miał pięć lat. Posługiwał się wówczas pseudonimem Kid Gangsta. W wieku sześciu lat, podczas swoich występów na tournee, zauważył go znany raper Snoop Dogg. To dzięki niemu Shad z „dzieciaka gangstera” przeobraził się w Lil’ Bow Wow’a. W wieku trzynastu lat wydał swój pierwszy album „Beware of dog”. Rok później w sklepach ukazał się kolejny krążek pod tytułem „Doggy bag”. Kolejne płyty ukazywały się co dwa lata. Najpierw w 2003r. wydany został album „Unleashed”, a następnie w 2005r „Wanted”. Bow Wow nie odpoczywał wcale, w 2006r. wydał kolejną płytę pt. „The price of fame”, rok później nagrał ze znanym raperem Omarionem krążek pt. „Face off”. Obecnie raper jest w związku z członkinią zespołu The Pussycat Dolls Mellody Thornton.

Hitman

Film z gatunku sensacyjnych to właśnie, Hitman. Jest to historia pewnego chłopca, który został wychowany w pewnym klasztorze. Jednak nie był to zwykły klasztor, ponieważ młodych chłopców, którzy tam siedzieli szkolili na wojowników, oczywiście cała akcja dzieje się w czasach obecnych, dlatego więc akcja filmu jest bardzo szybka i oczywiście pasjonująca. Ludzie lubią takie filmu, ponieważ budzą ciekawość i oczywiście wielkie emocje, czego ludziom nigdy nie będzie dosyć. Jest to historia człowieka, który jest tak zwanym płatnym mordercą, a znaczy to nic innego jak to, że zabija za pieniądze. Jest zleceniodawca i on daje mu zlecenia, które on musi wykonać. Pewnego czasu jego zleceniodawca stawia mu zadanie, w którym wystawia na straty naszego bohatera, jednak ten się nie poddaje i próbuje przeżyć. Oczywiście udaje mu się to, dlatego razem z uratowaną kobietą uciekają do innego kraju, w którym zaczynają żyć inaczej, ale zawsze początki są trudne, oczywiście powinniśmy zobaczyć ten film, ponieważ zasługuje na uwagę.

Brzozowscy

Michał, najmłodszy z rodzeństwa Brzozowskich, przez długi czas był raczej negatywnym bohaterem serialu. W dodatku wiecznie pakował się w tarapaty, co kosztowało go sporo pieniędzy i utratę pracy. Obecnie znacznie jednak złagodniał, a jego związek z Kingą, która na dniach spodziewa się dziecka, jest coraz bardziej udany. Michał, jako współwłaściciel Bud-Maksu, wdał się w konflikt z Borysem, odpowiedzialnym za ukraińską ekipę i materiały, co na szczęście udało się im przezwyciężyć. Kinga, żona Michała Brzozowskiego, to atrakcyjna i ciepła kobieta. Jest w ostatnim miesiącu ciąży i wkrótce powinna urodzić synka. Domyśla się, że Michał ma w pracy jakieś kłopoty. Choć ostatecznie Borysowi i Michałowi udało im się załagodzić zatargi i potwierdzić swoją przyjaźń, nie obyło się jednak bez kilku kieliszków i bójki, co raczej niezbyt podobało się Kindze. Andrzej, starszy brat Michała, jest świetnym architektem. Jego córka Karolina wyjechała na stałe do Stanów Zjednoczonych, zaś syn Daniel uczy się w kraju. Bardzo mocno przeżył zdradę swojej żony – Basi. Od tego czasu nie mieszkają już razem. Obecnie z powodzeniem zajmuje się interesami Bud-Maksu. Jest uznawany za jednego z najprzystojniejszych bohaterów serialu.

Zwariowany piątek – reż. Mark S. Waters

Film z czasów, kiedy ktoś taki jak Lindsay Lohan dopiero zaczęła błyskać pierwszymi promieniami talentu u boku Jamie Lee Curtis. W Zwariowanym piątku obydwie udowadniają dwie rzeczy. Pierwsza, że pozbawiona dragów jest bardzo dobrą aktorką. Druga – że wiek nie odejmuje jej werwy w graniu. Krnąbrna Anna (Lindsay Lohan) na co dzień kłóci się z nauczycielem w liceum, potem ze swoim bratem, następnie z matką (Jamie Lee Curtis). Ukojenie znajduje w rockowej muzyce – gra w zespole. Kelnerka, widząc jak córka użera się z matką, daje im pewne zaczarowane ciasteczka. Ich moc zamienia ich ciała, by każda mogła docenić drugiej, w ten sposób rozumiejąc, że świat nie kończy się na ich problemach. Prosty filmik. Najlepsze jego walory zamykają się niestety na ciekawie ucharakteryzowanej Lohan – coś jak niezdecydowane emo – i ewentualnie muzyce. Ta przygrywane jest głównie z rockowego źródła, pojawiają się odpowiednio skowerowane, czyli spopowiałe, klasyki. Po tej produkcji wypłynęła także inicjatywa nagrania solowego albumu Lohan, wyciskając z niej ledwie zalążek dobrej wokalistki. Jamie Lee Curtis w roli zbuntowanej nastolatki też robi wrażenie. Zuch dziewczyny.

Hofferowie

Roman i Ewa Hofferowie to małżeństwo po przejściach. Żona odgrywanego przez Waldemara Obłozę Romana umarła, zostawiając go z córką Martą i synem Kamilem. Z tego powodu zaczął pić, co zagroziło jego pracy i życiu rodzinnemu. Gdy jego żona Ewa wyprowadziła się, zdecydował się na spotkania AA i przezwyciężył chorobę alkoholową. Gdy z domu wyprowadzają się ich dzieci, które rozpoczynają własne dorosłe życie, Roman udziela pomocy Lenie i jej córce Tamarze. Ewa Hoffer, czyli w rzeczywistości Ewa Gawryluk, prowadzi na Wspólnej zakład fryzjerski. Po rozwodzie z Leszkiem, z którym ma syna Igora, została żoną Romana. Również z nim była bliska rozstania, jednak udało im się uratować ich małżeństwo. Obecnie ponownie przeżywa ono problemy, gdyż Roman zbyt wiele czasu poświęca innym. W jej życiu pojawia się powoli nowy mężczyzna – Borys. Lena to Ukrainka, która nieoczekiwanie pojawia się w domu Hofferów, zaś Roman proponuje jej pracę, póki nie stanie na nogi. Jej obecność nie jest jednak na rękę Ewie, która czuje się coraz bardziej obca dla swojego męża, zupełnie nie zwracającego na nią uwagi. Lena ma córkę Tamarę, którą posyła do gimnazjum niedaleko domu Hofferów. Pracuje jako pomoc domowa, choć ma dyplom inżyniera.

Terminator

Fabuła serii „Terminator” autorstwa Jamesa Camerona, dotyczy wojny, jaką zdziesiątkowana ludzkość toczy w przyszłości z robotami, kontrolowanymi przez obdarzoną sztuczną inteligencją sieć Skynet. W przeszłość wysłane zostają roboty, które mają na celu zamordowanie Johna Connora – przywódcę ludzkiego ruchu oporu. W pierwszym filmie, pochodzącym z 1984 roku „Terminatorze”, robot T-800 (w jego roli Arnold Schwarzenegger) został wysłany, by zabić jego matkę – Sarę, zaś jej obrońcą będzie człowiek. W drugiej, „Terminator: Dzień Sądu”, zostaje on przeprogramowany, by chronić Johna, który jest już młodym chłopcem, przed atakiem nowszego modelu. Część trzecia – „Terminator: Bunt Maszyn”, przenosi nas w czasy, gdy Skynet zostaje uruchomiony i uzyskuje świadomość. Na maj 2009 roku zapowiadana jest premiera czwartego filmu z serii, o roboczym tytule „Teminator Salvation: The Future Begins”, którego akcja będzie się rozgrywała w początkach wojny z robotami Skynetu, w roku 2018. Obecnie stacja AXN emituje pierwszą serię nowego, dobrze przyjętego przez fanów science-fiction serialu o przygodach Connorów – „Terminator: Kroniki Sary Connor”. Co ciekawe – chroniący ich terminator to nastoletnia, atrakcyjna dziewczyna.

Porucznik Columbo

Porucznik Columbo jest bohaterem popularnego także u nas amerykańskiego serialu kryminalnego pod tytułem „Columbo”. Produkcja ta różni się od większości znanych kryminałów, bowiem na początku jej każdego odcinka była przedstawiona scena morderstwa, wraz z ukazaniem mordercy, którego potem starał się wytropić Columbo. W jego rolę wcielił się aktor Peter Falk. Detektyw to postać bardzo charakterystyczna. Uwagę zwraca jego strój – zawsze pomięty i niedbale założony prochowiec, a także cygaro zwykle obecne w jego ustach, oraz zniszczony, stary samochód. Columbo posiada także psa rasy basset, który cierpi na nadwagę, oraz żonę, panią Columbo – postać bardzo tajemniczą, bowiem detektyw wspomina o niej właściwie w każdym odcinku serialu, nigdy jednak jej nie pokazano, nawet na fotografii. Podstawową metodą, dzięki której Columbo znajduje winnych, jest przeprowadzanie długich, szczegółowych rozmów, nierzadko obfitujących w banalne i absurdalne pytania. Ostatni sześćdziesiąty dziewiąty odcinek serial, miał swoją emisję w 2003 roku.

American Pie

Świetna komedia o życiu amerykańskiej młodzieży to właśnie film o tytule American Pie. Jest to doskonała komedia, którą możemy obejrzeć razem ze znajomymi w sobotni wieczór. Możemy być pewni, że dostarczy nam ona bardzo dużą dawkę humoru, który rozbawi nas do łez. Jest to przedstawienie trochę w krzywym zwierciadle historii życiowych amerykańskiej młodzieży. Młodzi ludzie, którzy trafiają na uczelnie stają przed tak właściwie nowym życiem, które nie będzie zbyt łatwe. Zostaną przedstawieni bardzo trudnym wyborom i oczywiście wszystkie te wybory będą wiązały się z odpowiednimi konsekwencjami. Wszystko to jest przedstawione w bardzo humorystyczny sposób. Autor tego filmu musiał mieć bardzo dobre poczucie humory, ponieważ gagi i wszystkie śmieszne sceny są dograne w najmniejszym szczególe, co czyni ten film wyjątkową komedią. Jednak nie wszystkim może spodobać się ten specyficzny rodzaj humory, jednak prosiłbym z wstrzymaniem wszystkich zbędnych słów krytyki i porostu zostawić ten film w spokoju.

Opery mydlane

Opery mydlane to zdecydowanie najpopularniejszy wśród polskich telewidzów gatunek seriali. To tutaj właśnie należą cieszące się zawsze największą oglądalnością produkcje, takie jak „M jak miłość”, „Na Wspólnej”, „Klan” czy „Złotopolscy”. Wyróżniających je cech jest kilka. Przede wszystkim opowiadają one o codziennych smutkach i radościach zwyczajnych ludzi. Z reguły opery mydlane ukazują się w telewizji kilka razy w tygodniu, więc obserwujemy ich niejako z dnia na dzień. Przykładowo każdy kolejny odcinek „Klanu” opowiada o kolejnym dniu w życiu jego bohaterów, co sprawia, że nigdy nie zdarza się, aby w serialu tym pokazywano wydarzenia rozgrywające się w weekend. Posiadają stałe, ale bardzo liczne grono bohaterów, składających się z reguły na przedstawicieli kilku rodzin, które w mniejszy lub większy sposób są ze sobą powiązane. Fabuła opery mydlanej jest wielowątkowa, zaś poszczególne jej elementy przeplatają się ze sobą i mogą być raz bardziej, innym razem mniej wyeksponowane. Liczba ich odcinków potrafi osiągać nawet kilkanaście tysięcy.

Prawnicy

Weronikę i Adama nie łączą wprawdzie z Agnieszką więzy rodzinne, a interesy, jednak ich losy często się ze sobą splatają. Agnieszka to podobnie jak oni wzięta prawniczka, pracująca dawniej w prywatnej kancelarii razem z Weroniką. Podczas sprawy, jaką Adam prowadził przeciwko jej mężowi, rozstała się z nią jednak. Jak później się okazało, jej mąż wcale nie był niewinny. Obecnie znalazła przyjaciółkę w osobie młodziutkiej Tamary, którą zabiera na koncerty i dzięki której dziewczyna może dalej grać na skrzypcach. Klientką Adama Roztockiego była w tej sprawie Lidia, która zakochała się w nim i wspólnie spędzili upojny urlop nad morzem. Gdy Adam chce ją zostawić i wrócić do rodziny, kobieta opowiada Weronice, że Adam chce się z nią rozwieść, bo kocha właśnie Lidię. Adam jest wściekły na Lidię, jednak nie może już zbyt wiele zrobić. Z całych sił stara się przekonać Weronikę o swojej miłości, jednak na jego drodze staje Borys. Zraniona Weronika Wilk składa pozew rozwodowy. Bardzo nieprzychylnie patrzy na Adama i jego próbę powrotu do niej i córki Antosi. Zaprzyjaźnia się ze współpracownikiem Michała Brzozowskiego – Borysem. Weronika jest bardzo urodziwą kobietą, jednak nie ma szczęścia w miłości.

Ksiądz Frank Dawling i siostra Stephanie „Steve” Oskowski

Ksiądz Frank Dawling oraz siostra zakonna Steve są bohaterami popularnego serialu detektywistycznego pod tytułem „Detektyw w sutannie”. Emitowany był on pod koniec lat osiemdziesiątych i na początku dziewięćdziesiątych w amerykańskich stacjach NBC i ABC. W Polsce można go było zobaczyć między innymi na drugim kanale Telewizji Polskiej. Akcja serialu toczy się w Chicago. Mieszka tam proboszcz katolickiej parafii, Frank Dawling, wraz ze swoją asystentką, siostrą zakonną Stephanie „Steve” Oskowski. Wbrew pewnym stereotypom, nie skupiają się oni jedynie na modlitwie i odprawianiu mszy. Często bowiem okazuje się, że ich pomoc jest niezwykle przydatna w… kryminalnych śledztwach. Ksiądz i siostra świetnie sobie radzą jako detektywi, i często zauważają fakty które uchodzą uwadze zwykłych policjantów i śledczych, a okazują się kluczowe dla rozwikłania tajemniczych zagadek. Mimo że początkowo niewiele osób traktuje ich uwagi poważnie, z biegiem czasu i wraz z kolejnymi rozwiązanymi śledztwami cieszą się coraz większym szacunkiem i zaufaniem.

Julia Roberts

Julia Fiona Roberts urodziła się 28 października 1967 roku w mieście Atlanta w Georgii w Stanach Zjednoczonych. Jej brat Eric Roberts oraz siostra Lisa Roberts Gillian również są aktorami. Debiutem filmowym Julii była rola w filmie „Blood Red”, w którym zagrała dzięki wstawiennictwu swojego brata. Później już aktorka zaczęła się interesować i chodzić na liczne castingi. Status gwiazdy filmowej otrzymała po zagraniu w filmie „Pretty Woman”. Od 4 lipca 2002 roku Roberts jest żoną kamerzysty Danny’ego Modera. Para poznała się na planie filmu „The Mexican”, w którym Julia wystąpiła razem z Bradem Pittem, grając jego filmową dziewczynę. 18 listopada 2004 roku przyszły na świat bliźniaki – Hazel Patricia oraz Phinnaneus Walter. Trzeci z kolei syn Julii i Danny’ego urodził się 18 czerwca 2007 roku. Nosi on imię Harry Daniel. Filmy, z których aktorka jest najbardziej znana to: „Mystic Pizza” ( z roku 1988), „Sypiając z wrogiem” (z roku 1991), „Raport Pelikana” (z roku 1993), „Notting Hill” (z roku 1999), „Uciekająca panna młoda” (z roku 1999), „Ocean’s Eleven: ryzykowna gra” ( z roku 2001), „The Mexican” (z roku 2001), „Uśmiech Mony Lisy” (z roku 2003), „Ocean’s Twelve: Dogrywka” (z roku 2004). Ostatnio Julia zagrała w filmie „Wojna Charliego Wilsona” w roku 2007.

Inne gwiazdy

W telewizji pojawiają się również od czasu do czasu osobowości, które samą swoją osobą są na tyle oryginalne i medialne, że z miejsca stają się prawdziwymi gwiazdami. Taką osobą bez wątpienia jest Kuba Wojewódzki, o którym jednak pisaliśmy już wcześniej. Teraz warto wspomnieć o tych, których programy były na tyle odmienne, że nie mogły się zmieścić w dotychczasowych kategoriach. Najsłynniejszą z takich postaci jest oczywiście Jurek Owsiak. Jego słynne powiedzenie „róbta co chceta” zna każdy Polak, nawet jeśli nie każdy go pochwala. Niemniej organizowane przez niego co roku akcje charytatywne Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy są jednym z najbardziej popularnych telewizyjnych formatów. Mniejszą popularnością, ale nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się Martyna Wojciechowska – słynna podróżniczka, która wraz z telewidzami zwiedziła chyba cały świat. Prócz roli miłośniczki podróży i przygody, chętnie udziela się również w programach motoryzacyjnych. Jej telewizyjną parą, choć nigdy nie prowadzili wspólnego programu, jest również wiecznie uśmiechnięty, ale obdarzony bardzo ciętym dowcipem Wojciech Cejrowski.

Predator

Predator jako doskonały myśliwy. Jest to bohater filmu o takim samym tytule jak określa się bohatera, a mianowicie predator. Jest to stworzenie pochodzące z kosmosu i mające jeden cel. Znaleźć wyzwanie i pokonać je. Predatorzy to bardzo wyspecjalizowane stworzenia, które doskonale są wytrenowane do roli myśliwych polujących na swoją zwierzynę. Przemierzają oni cały kosmos tylko po to, aby znaleźć wymagającego rywala, z którego będą mogli zerwać trofeum i powiesić je na swojej ścianie z trofeami. Predator to film przeznaczony dla publiczności starszej, ponieważ jest dość brutalny i dzieci nie powinny oglądać filmów o takiej treści. Predator przebywający na Ziemi natknie się na bardzo groźnego przeciwnika, którym będzie oczywiście człowiek, a mianowicie wojskowy, który bardzo dobrze zna się na swoim fachu. Pamiętajmy jednak, że predator to stworzenie z kosmosu nastawione na zabijanie przeciwników a nie tak jak człowiek nastawiony na rozmnażanie i rozwój własnej kultury. Film jest bardzo ciekawy i warty obejrzenia.

Seriale młodzieżowe

Seriale młodzieżowe charakteryzują się przede wszystkim tym, że są przeznaczone dla młodzieży i opowiadają o losach grupy młodzieży i jej problemach, jednak wbrew wszystkiemu, z reguły grają w nich aktorzy o kilka lat starsi, niż role, w które się wcielają. Taka praktyka stosowana jest od wielu lat i z nielicznymi wyjątkami, bardziej realistyczne seriale, w których role nastolatków rzeczywiście odgrywają ich rówieśnicy, nie odnoszą sukcesu i szybko znikają z telewizyjnej anteny. Bohaterami seriali młodzieżowych z reguły są uczniowie tej samej szkoły, bądź znajomi z sąsiedztwa. Może być wśród nich wyróżniony główny bohater, jednak często również jest to po prostu grupa, w której większa ilość postaci występuje obok siebie na równych prawach. Niektóre z nich mogą mieć moralizatorski charakter, poruszając na przykład problemy mniejszości rasowych czy seksualnych i naszego stosunku do nich, albo nietolerancji w stosunku do niepełnosprawnych lub chorych. Inne mogą zaś mieć formę zwyczajnej rozrywki dla młodzieży.

Sitcomy

Sitcomy to seriale, których idea znacznie różni się od oper mydlanych. Przede wszystkim mają charakter humorystyczny. Niezależnie od tego, czy ich akcja rozgrywa się w domu, czy w miejscu pracy, zawsze przedstawiane są wydarzenia, które prowadzą do komicznych sytuacji. Cechą charakterystyczną sitcomów jest bardzo wąski zakres scenografii. Dominuje w nich jedna, główna scenografia, przedstawiająca na przykład biuro albo salon w mieszkaniu lub domu – to w nim odbywa się większość serialowych wydarzeń. Prócz tego z reguły występuje jedna czy dwie sceny, rozgrywane w innych miejscach, jednak jest to konieczne tylko wtedy, jeśli ma związek ze scenariuszem danego odcinka. Zdecydowana większość odcinków sitcomów nie jest ze sobą powiązana i jedynie niektóre wydarzenia, głównie związane ze zmieniającą się obsadą, mają wpływ na kolejne odcinki. Często bohaterowie, którzy zostali na przykład wyrzuceni z pracy, lub śmiertelnie się pokłócili, w następnym odcinku dalej tam pracują, a ich relacje między sobą znowu są takie, jak dawniej.

Danity Kane

Danity Kane jest girlsbandem pochodzącym ze Stanów Zjednoczonych. Powstał on dokładnie 8 grudnia 2005r. w wyniku finału programu „Making the band”, którego twórcą jest raper P. Diody. W skład zespołu wchodzi pięć dziewczyn: Shannon Bex, Aundrea Fimbres, Aubrey O’Day, Dawn Richard i Wanity „D. Woods” Woodgette. W 2006r. zespół wydał solową płytę pt. „Danity Kane”. Album został wyprodukowany przez samego Timbalanda oraz Scotta Storcha, Rodneya Jerkinsa, Maria Winansa oraz Ryana Leslie’go. Płyta od razu okazała się hitem w Stanach Zjednoczonych i okryła się platyną. Największa furorę zrobiły single „Showstopper” oraz „Ride for you”. W ramach promocji swojej solowej płyty Danity Kane supportowało Christinę Aquilerę podczas jej trasy koncertowej „Back to BASIC Tour”. Dziewczyny z Danity Kane poza promocją uczestniczą także w czwartej edycji programu „Making the band”. Obecnie zajmują się swoją drugą płytą, która została wydana w styczniu 2008r. i nosi tytuł „Welcome do the dollhouse”. Aby nadać jej rozgłos jeszcze przed premierą, zrobiono głosowanie, co do wyboru pierwszego singla. Zwyciężył kawałek „Damaged”.

Obcy kontra predator

Pojedynek dwóch potężnych istot będzie można obejrzeć w filmie pod tytułem Obcy kontra predator. To oczywiście polki tytuł, jednak obcojęzyczna nazwa nie różni się zbytnio od tej naszej. Z resztą nie jest ważne, jaki jest tytuł tylko, jaką treść sobą reprezentuje, a ona jest bardzo ciekawa. Film ten będzie dotyczył pojedynku wielkich wojowników, jakimi są, Predatorzy jaki i oczywiście stworzenia określane mianem obcy. Oczywiście na wstępie trzeba dodać to, że w ty pojedynku będzie panowała pewna hierarchia, a mianowicie to obcy będzie ofiarą, na którą będą polować Predatorzy. Jest to pojedynek, w którym raczej trudno przewidzieć koniec, ponieważ zarówno jedna, jaki i druga rasa jest niezwykle niebezpieczna, a w konsekwencji o ich konfrontacji nie da się nic wywnioskować. W tym filmie również swoją rolę odegra człowiek zamieszany w to wszystko. Będzie on najsłabszą stroną pod względem fizycznym jednak przewagę da mu współpraca i oczywiście logiczne myślenie, co raczej nie jest szczególnie mocną stroną reszty przeciwników.

Robin Cook

Urodzony 4 maja 1940 roku w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn amerykański pisarz Robin Cook, z wykształcenia jest lekarzem, nic dziwnego zatem, że od lat uznawany jest za niekwestionowanego mistrza thrillerów medycznych. Często porusza w swoich powieściach problemy etyki zawodowej (na przykład lekarze i naukowcy wykorzystujący pacjentów jako króliki doświadczalne lub dawcy organów), szalonych naukowców, lub kwestię wykorzystywania medycyny do sprzecznych z jej podstawowym zadaniem celów. Nie stroni również od motywów z pogranicza tematyki science-fiction. Na podstawie jego książek powstało kilka filmów, spośród których najbardziej znane to „Coma” w reżyserii Michaela Crightona oraz „Epidemia”, a także liczne produkcje telewizyjne. Pomimo podeszłego wieku Robin Cook pisze książki do dziś – w obecnej dekadzie ukazało się ich pięć, zaś ostatnią z nich jest „Czynnik krytyczny” wydany w 2007 roku. Popularność swoich książek tłumaczy w następujący sposób: „Głównym jej powodem jest to, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z własnego ryzyka. W końcu, wszyscy bywamy czasem pacjentami. Możesz pisać o wielkich rekinach ludojadach albo o nawiedzonych domach, ale możesz sobie powiedzieć – nigdy nie wypłynę na ocean, ani nie planuję mieszkać w starej wiktoriańskiej rezydencji. Za to nigdy nie będziesz mógł założyć, że na pewno nie trafisz do szpitala.”

Science-fiction

Seriale science-fiction pojawiły się już kilkadziesiąt lat temu i od tego czasu obserwujemy ich dynamiczny rozwój. Jest on związany nie tylko z rozwojem efektów specjalnych, ale również znacznego rozszerzenia się możliwości fabularnych, jakie prezentowane są w tego rodzaju serialach. Wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje seriali science-fiction. Pierwszy z nich, to te, w których akcja toczy się „dawno, dawno temu, w odległej galaktyce”, czyli po prostu nie wiadomo gdzie i kiedy – choć z reguły jednak w przyszłości, a nie dawno temu. Ich bohaterowie podróżują na statkach kosmicznych przemierzając galaktykę i odwiedzając różne planety, lub mieszkają na stacjach kosmicznych. Druga kategoria seriali science-fiction te takie, których akcja dzieje się na ziemi, z reguły współcześnie. W wyniku różnych wydarzeń, takich jak kontakt z obcymi, lub wielkie odkrycie naukowe, albo dający nowe możliwości wynalazek w rodzaju przejść międzywymiarowych, bohaterowie serialu stają w obliczu nieznanych przez nich do tej pory sytuacji.