Archiwum Kwiecień, 2015

Cechy charakterystyczne kultury Egiptu

Rzymianie wynaleźli pismo. Może nie dokładnie takie, jakie znamy współcześnie, ale pismo obrazkowe, tak zwane hieroglify, które miały wpływ na dalszy rozwój wszelkiego rodzaju kultur. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że tylko w Egipcie mumifikowano zwłoki. Dzięki temu zachowywały ono w miarę pierwotną formę, nawet po dziś dzień. Niewielu ludzi wie także, że pierwszą piramidę wybudował faraon Dżoker mniej więcej na początku panowania III dynastii. Rzymianom też zawdzięczamy kalendarz.

Inny, niż współczesny, jednak bardzo podobny. Rok dzieliło się na 12 miesięcy po 30 dni plus dodatkowych pięć dni. Tej kulturze zawdzięczamy także podstawy medycyny. Dzięki wynalezieniu pisma spisywali oni dane o różnego rodzaju chorobach i mogli tę wiedzę przekazywać dalej. Rzymianie także obserwowali niebo. Czyli odpowiadają także za rozwój astronomii, która jest nieodłącznym elementem kultury Egipskiej.

Kultura Chińska

Kultura Chińska jako jedna z niewielu rozwinęła się całkowicie samodzielnie, bez wpływu innych cywilizacji, i rozwija się niezmiennie i nieprzerwanie od samego jej początku aż do współczesnego dnia. Chińczykom zawdzięczamy kaligrafię. Duży nacisk w Chinach nakłada się na taniec, śpiew, recytację oraz sztuki walki. Są to elementy nieodzownie związane z kulturą Chin, co widać już na pierwszy rzut oka,kiedy tylko znajdzie się w Chinach.

Chińskie pieśni oraz tańce znacznie różnią się od innych tego typu. Bardzo rożne od europejskich są tradycyjne stroje chińskie. Niektórzy ludzie nie potrafią zrozumieć kultury Chin, tak bardzo przecież różni się od naszej. Tak jest, to prawda, jednak czy nierozumienie czegokolwiek usprawiedliwia nas, kiedy siejemy rasizm i niechęć do przedstawicieli nacji Chińskiej?

Kultura włoska

Rzymianie rozbudowali także ogromne siedzi akweduktów, dostarczając wodę po całym mieście za pomocą specjalnie zbudowanych rynien. Rzymianie mieli też znaczny wpływ na budowę dróg. To podobno oni jako pierwsi wybudowali kamienne drogi ułatwiające handel. Ponadto, niewielu wie, że dzięki Rzymianom, a konkretnie dzięki Juliuszowi Cezarowi, mamy teraz monety. Juliusz Cezar jako pierwszy wprowadził monetę ze swoją podobizną jako formę płatności za transakcje kupna czy sprzedaży.

Na rozwój kultury Rzymu miała także wpływ mitologia, która do złudzenia przypomina tę Grecką. Różnią się tylko imiona bogów. Co do współczesnej kultury Rzymu i całych Włoch, można powiedzieć jedno: moda. Włochy są kolebką mody, to tutaj do dziś dzień znajdują się siedziby największych firm odzieżowych, tutaj urządzane są liczne pokazy mody i całe święta z tym związane. Kultura Włoch i Rzymu jest oszałamiająca w swej różnorodności i to właśnie tutaj, we Włoszech, możemy poczuć się najbliżej kultury.

Starożytna kultura

Ponadto nie zapominajmy o Homerze, Sofoklesie czy Ajschylosie. Dzięki nim współczesna literatura wygląda tak, jak wygląda. To oni zapoczątkowali pewne rodzaje literatury. Właśnie. To dzięki Grekom literaturę można podzielić na lirykę, epikę, dramat i epigramat. Tego ostatniego raczej się już nie używa, jednak warto pamiętać o tym, że zawdzięcza się go właśnie tej kulturze. Po dziś dzień można oglądać wspaniałe budowle wzniesione przez starożytnych Greków. Akropol, Panteon, kopuła Agamemnona, ruiny świątyni w Delfach… Całe mnóstwo wspaniałych zabytków. Ponadto, czym byłaby kultura Grecji bez jej mitologii.

Każdy z nas pamięta podstawy Mitologii Greckiej. Głównym bogiem był Zeus, jego żoną była Hera, bogini rodziny. Była także Atena, bogini mądrości i wojny, która podobno to wyskoczyła z głowy Zeusa. Była także Afrodyta, najpiękniejsza bogini piękna. Dodatkowo Zeus miał dwóch braci: Hadesa, boga podziemi i świata umarłych, oraz Posejdona, boga mórz i oceanów. I tak dalej. Mitologia Grecji jest niesamowicie malownicza i barwna, wciąga i inspiruje od wielu już stuleci. Kultura Greków ukształtowała współczesny świat na taki, jakim go wszyscy widzimy.

Kultura i tradycja

Często jest tak, że kultura i tradycja, to jedyna w pełni wartościowa rzecz, jaką ma szeregowy obywatel kraju. Jednak aby docenić kulturę narodu, trzeba doceniać kraj. Bez tego ani rusz. I to chyba właśnie dlatego Polacy są uznawani za niekulturalnych. Nic w tym dziwnego. Współczesna polityka naszego kraju zabija w Polakach wszelkie skłonności patriotyczne. Młodzież woli wyjechać za granicę i uznać ten obcy kraj za swój, niż znosić wieczne upokorzenia ze strony naszego rządu.

Co za tym idzie, wniosek jest jeden. To nie Polacy są niekulturalni, tylko polski rząd. Poprzez swoje nieudolne próby wyzwolenia w Polakach zamiłowania do tradycji, zabijają ją w wyjątkowo perwersyjny sposób na oczach całego świata. A nikt się temu nie sprzeciwia. Dlaczego? Ponieważ brak kultury stał się kulturą Polaków. Jeśli spotyka się za granicą Polaka, to już wiadomo, że cham, że nie ma zasad. I poniekąd tak jest. Kraj nie wpaja swoim młodym obywatelom podstawowych zasad kultury narodowej, stąd też tak okropne niedociągnięcia i wyjątkowo niekorzystny wizerunek w świecie.

Co oznacza słowo „kultura”?

Muzyka klasyczna, współczesna, literatura klasyczna i współczesna, film, teatr… Wiele elementów mających ogromne znaczenie dla rozwoju kultury narodu. Kolejnym elementem kultury, są wierzenia, wartości duchowe i filozofia. Każdy naród ma religię przewodnią i patrona. Oczywiście, w większości krajów panuje wolność wyznania, jednak zawsze jest jakiś jeden, dominujący rodzaj. Dzięki temu można tak pokierować krajem i ludźmi, żeby wszystko składało się w całość.

Jeśli dominującą religią jest katolicyzm, to publicznie będzie się obchodzić katolickie święta, część z nich ustawowo będzie dniami wolnymi. Jeśli inna religia, to kraj będzie podporządkowany nieco innym regułom. I dzięki temu utrwala się także kultura narodu, który poprzez celebrowanie wyznaczonych uroczystości, tworzy tradycje, odpowiedzialne za rozwój kultury. Jedno słowo, wiele znaczeń. Trzeba tylko wiedzieć, o czym ktoś mówi do nas albo my mówimy do kogoś.

Kultura Śląska

Kultura Śląska nieodłącznie kojarzy się także z górnictwem węgla kamiennego. To tutaj znajduje się najwięcej kopalń naszego kraju, stąd do całej reszty Polski (i nie tylko) przewożony jest węgiel niezbędny do ocieplania naszych domów. Największe kopalnie, najbardziej znane, to kopalnia Chwałowice w Rybniku czy kopalnia Sośnica w Gliwicach. Oczywiście jest ich znacznie więcej (Pszów, Knurów, Jastrzębie, itd.), jednak te są najbardziej rozpoznawalne. Kultura Śląska naznaczona przez górnictwo cechuje się dominacją koloru czarnego.

Strój górnika jest czarny, nawiązuje to do tego, że przecież czarny jest węgiel. Kolory na czapach górników są uzależnione od pozycji i funkcji górnika. Tradycyjne stroje śląskie są bardzo podobne do podhalańskich. Zwłaszcza te dla kobiet. Kultura śląska i Podhala czy Podkarpacia są ze sobą związane, poprzez bliskie swoje sąsiedztwo, stąd pewne podobieństwa w strojach i gwarze.

Kultura wśród młodzieży

Młodzież niechętnie posługuje się gwarą, po prostu jej nie zna, co sprawia, że kultura śląska trwa najsilniej tylko w przedstawicielach starszych pokoleń. Wymiera. A czy tak powinno być? W szkołach wprowadzono parę lat temu nowy przedmiot. Wiedza o sztuce. Innym, również nowym wynalazkiem, jest wiedza o kulturze. Jednak na tym drugim zbyt dużą wagę przykłada się do kultury w sensie ogólnym. Rozmawia się o muzyce, sztuce, teatrze i innych tego typu rzeczach.

Młodzież nie bardzo się tym interesuje, w konsekwencji godzina lekcyjna jest w zasadzie zmarnowana. A jakby tak zacząć uczyć kultur regionalnych, w zależności od regionu, w jakim mieści się szkoła? Być może takie zabiegi doprowadziłyby w konsekwencji do tego, że ani gwara, ani żadne inne elementy kultury regionalnej, nie zanikałyby wraz ze śmiercią starszego pokolenia. Młodzi może chętniej używaliby gwary, nie byliby piętnowani za jej używanie. Język polski i gwara powinny współpracować ze sobą na jednym poziomie, jako równorzędne siostry.

Kultura góralska

Górale słyną z zamiłowania do wszystkiego, co Boskie. Bóg jest dla nich częścią życia tak nieodłączną i niezmienną od lat, że Jego obecność odbija się w kulturze góralskiej. Wiele pieśni góralskich ma w swoich słowach odwołanie do Boga lub bóstwa porównywanego do Boga. Często pieśni zwrócone są bezpośrednio do Boga jako modlitwa lub błaganie, umiłowanie jego wielkości i majestatu objawiającego się w samych górach. Dodatkowym atutem kultury góralskiej jest jej w zasadzie całkowita anonimowość.

Kiedy mówi się o pieśni, bardzo rzadko kiedy można dopasować ją do nazwiska autora. Górale bardzo szanują swoją kulturę, dbają o tradycję i przekazują ją z pokolenia na pokolenie. To kwestia honoru. Szanują to, co odziedziczyli po swoich przodkach. Kultura góralska cechuje się niesamowitą siłą, którą górale potrafią przekazywać wszystkim innym Polakom i nie tylko. Nie bez przyczyny polscy górale są uważani za najbardziej gościnnych i najbardziej ukulturowionych ludzi w Europie. Kultura i tradycja są ich siłą, której nie można ich pozbawić.