Archiwum Październik, 2016

Młodzieżowe czytanie

Jak śpiewał Kombii – każde pokolenie ma własny czas. Każde pokolenie coś wniesie i wyniesie w życie społeczności. Dużo się też mówi o podtrzymywaniu tradycji i kultury. Częścią kultury są książki. Ludzie mają w domach pełne regały na książki, a ich tematyka jest bardzo różna. Od książek dla dzieci, poprzez książki dla młodzieży, książki kucharskie, dramaty, książki techniczne, książki naukowe, słowniki, encyklopedie, i tak dalej, i tym podobne. Można by nawet powiedzieć, że regał na książki to obowiązkowy element umeblowanego mieszkania, a za dziwne uznać dom, w którym książki mieszczą się pod stołem, jeżeli jest ich trzy na krzyż w całym domu. Jednak zostańmy przy książkach młodzieżowych, w końcu era wampirów celowała w tym przedziale wiekowym. I tak wyrosło całe pokolenie na opowieściach o wampirach, a setki nastolatek wybierają między Edwardem Stephanie Mayer, a Damonem oraz Stefanem Lisy Jane Smith. Opinie na temat ery wampirów są różne. Z jednej strony osoby narzekające na nieczytającą książek młodzież, a z drugiej osoby uważające, że młodzież czyta za dużo „głupstw”. Z innej jednak strony, przecież każda książka jest lepsza od komputera…

Papierowa duchowość

Zarówno wiara jak i książki towarzyszą ludziom od wieków. Obydwa przez te dwa tysiące (jak i więcej) lat kształtowały się. Wiara rozwijała się i zmieniała, powstawały odłamy i nowe religie. Książki od opowieści przekazywanych ustnie, przez papirusy, skały doszły do dzisiejszego formatu, a właściwie dwóch. Każdy widział książkę. Papierowe kartki, okładka i znaki w środku. Alternatywną wersją jest e-book. Te same litery, tylko w formacie komputerowym, a jednak nie zawsze jest to dobry substytut. Wierze towarzyszy książka. Chociażby w kościele, ksiądz czyta z Biblii podczas mszy. Jakie byłoby oburzenie wiernych, gdyby ksiądz zaczął czytać z tabletu lub laptopa. Książki religijne jednak zachowują pewien dystans, ponieważ słowa tam zawarte mają większy sens dla ludzi religijnych. Dla niektórych do książki różaniec raczej nie pasuje, jednak – wiele osób czerpie z książek na temat ich wiary. Jest to dla nich książka, którą należy traktować z wielkim szacunkiem. Ludzie czerpią również mądrości z innych książek. Są to książki filozoficzne. Co jest pewne to to, że nie sprzedają się tak dobrze jak książki młodzieżowe, ale to tylko dlatego, że nie każdy jest gotowy zmierzyć się z filozofowaniem na temat życia codziennego.

Nieziemskie powiązania

Jakie książki Gdynia widziała i czytała? Tego nie wiem, ale sądzę, że są na bieżąco nawet z poezją. Ciekawe co który mieszkaniec Gdyni siada wieczorem nad kartką papieru i, ponieważ jest fanem poezji dadaistycznej, wyciąga słowa z worka. I jedzie, i pisze wiersz w stylu dadaistycznym… Szafa dobra jest pływa i druk książki cena niska bo słońce lampa. Literatura nie lubi praw ani sztywnych ram. Woli być wolna i lecieć przed siebie, wychodzić lekko spod pióra. Czy każde? Nie. Książki żeglarskie muszą się zgadzać z rzeczywistością, muszą być jasne i klarowne. Nie ma tu miejsca na abstrakcję czy fikcję. Książki katolickie to inna bajka. Ta dziedzina ma swoje własne (boskie) prawa. Tutaj scenariusz pisze sam Bóg. Tutaj nie ma miejsca na błąd. Jest jedna ustalona historia, tutaj może być już tylko cud. A książki kucharskie? To już zupełnie inna półka. Ten rodzaj książek rozbudzi głód, ale nie koniecznie na literaturę, a na pyszną lasagne, która na zdjęciu załączonym w książce wygląda inaczej.

Wydawca i autor

Druk książki cennik – wszystko to musi być gotowe kiedy zdecydujecie się wydać książkę. Trzeba ją wydrukować i ustalić cennik. Nie tylko za wydruk, za pojedynczy egzemplarz, ale również za usługi wydawnictwa. Chyba, że chcecie działać na własną rękę. Książki, tak jak pisarze, ewoluują. Zmieniają się, rozwijają tak jak obecne czasy i ludzie – dostosowują się do świata wokół nich. Lub tworzą zupełnie inny świat. Lepszy, lub gorszy. Można powiedzieć, że rozwój osobisty książki jest na czasie. Gdyby rozwój książki zatrzymały się w siedemnastym wieku, nie znalibyśmy wielu form literatury. A to właśnie przez oryginalne formy i treści książki są unikatowe. Najpopularniejsze książki to takie, które mają w sumie magnetyzm, co jest możliwe tylko przy genialnym poprowadzeniu akcji, przy wymyśleniu czegoś, co czytelnik odnajdzie jako „gotowe prosto dla niego”. Regały na książki młodzieżowe w księgarniach nigdy nie stoją puste. Obecnie jest tyle książek do wyboru, że nieraz ciężko wybrać „tą jedyną”.

Dzieci w literaturze

Najprostsze rzeczy okazują się najcięższe. Dzieci są najmniej wymagającym czytelnikiem. Zwłaszcza najmłodsi, ledwo czytające dzieci. A jednak – haczyk jest taki, że dla dzieci bardziej od dobrej historii jest potrzebny dobry grafik. I tak do pewnego momentu dzieci wolą żeby ktoś inny im przeczytał, a one siedzą i oglądają obrazki. Najlepsze książki dla dzieci, to takie, które mogą czytać i oglądać bez końca. Przy której będą zasypiać. Popularne są książki dla dzieci z dodatkami – narysowany miś z kawałkiem materiału do pogłaskania, muzyczka czy też papierowe budowle które powstają, kiedy otworzy się książkę. Wtedy to bardziej robota dla grafików i muzyków niż pisarza. Dzieciom jest obojętne czy regały na książki drewniane są pełne książek, czy nie, one wszystko trzymają na podłodze. Natomiast młodzieżowe regały na książki zazwyczaj są pełne, przeczytane po dwa razy i czekające na trzeci i czwarty. Biały regał na książki stoi w kącie i czeka na zainteresowanie, kiedy w końcu młodzi czytelnicy zdecydują się na coś więcej.

Romantyzm w literaturze

Najlepsze książki o miłości? Dużo jest wielkich dzieł wybitnych pisarzy, ale tak na prawdę najlepsze historie miłosne – czyż nie życie je pisze? Przypadkowe spotkanie z nieznajomym, albo wpadnięcie na starego znajomego po latach, miłość od piaskownicy, lub inne romantyczne historie z życia wzięte. Czyż nie lepiej jest przeżyć samemu niż czytać i się wczuwać? Idealnym prezentem dla ukochanej osoby jest fotoksiążka, zawierająca wspólne zdjęcia z zabawnymi lub romantycznymi opisami. Zdjęcia z pierwszej randki, z wspólnych wakacji, śmiesznych momentów. Tak naprawdę fotoksiążki ceny nie mają, gdyż miłość i wdzięczność drugiej osoby wynagradza to wszystko z nawiązką. Jeżeli jednak druga osoba woli coś poczytać, to warto uderzyć w upodobania takiej osoby. W zależności czy jest ogrodnikiem, kucharzem czy mechanikiem. Książki mechanika może nie są tak porywające, ale zawsze lepsze to niż różaniec książki, tradycyjne i właściwie zbędne dla zakochanej pary, duchowe i religijne powieści na pewno usłyszą od teściów, prawda?