Tagi: Film

Politycy

Wielkie kampanie wyborcze, pełne oryginalnych gadżetów konferencje prasowe, błyskotliwe przemowy na sali sejmowej lub zebraniach komisji śledczych – trudno dziś ukryć, że polityka również w naszym kraju stała się prawdziwym show. Nic zatem dziwnego, że telewizja chętnie gości owych showmanów, udostępniając im swój czas antenowy – oczywiście po równi, aby nikt nic złego sobie nie pomyślał. Ma zatem swoich reprezentantów, w osobach Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego, Prawo i Sprawiedliwość. Ma walczących na barykadach, na szczęście słowem, a nie zbożem jak Andrzej Lepper, Joannę Senyszyn, Ryszarda Kalisza i Grzegorza Napieralskiego, klub poselski Lewica. Ma wreszcie swoje medialne gwiazdy – Stefana Niesiołowskiego i prawdziwego idola tej kadencji Sejmu – Janusza Palikota, Platforma Obywatelska. Niestety, nad czym boleje cały naród, zgasła równie szybko, jak się pojawiła, gwiazda Nelly Rokity, która mogła być prawdziwym połączeniem Joanny Senyszyn i Janusza Palikota i niewątpliwą atrakcją każdego programu publicystycznego z jej udziałem.

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes to chyba najsłynniejszy z wykreowanych przez pisarzy detektywów. Jego „ojcem” jest szkocki pisarz Sir Arthur Conan Doyle. Holmes pierwszy raz pojawił się w powieści „Studium w szkarłacie” z 1887 roku. Poznajemy tam także doktora Watsona – towarzysza, przyjaciela i kronikarza Sherlocka, pomagającego mu w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek. Prócz tej książki Holmes pojawia się jeszcze w trzech innych – „Psie Baskerwilów”, „Znaku czterech” oraz „Dolinie trwogi”, a także w ponad pięćdziesięciu opowiadaniach. Sposób, w jaki Holmes rozwiązuje zagadki i znajduje złoczyńców, określany jest mianem „dedukcji”. Polega on na kojarzeniu różnych, pozornie ze sobą nie związanych faktów i dochodzeniu do wniosków na ich podstawie. Wymaga rozległej wiedzy z wielu naukowych dziedzin, między innymi chemii, psychologii i matematyki. Prócz zdolności detektywistycznych, Sherlock Holmes posiadał inne talenty. Uwielbiał grać na skrzypcach, a także trenował boks. Zmarł w opowiadaniu „Ostatnia zagadka”.

Freddie Highmore (ur. 14 lutego 1992)

Freddie Highmore to obecnie jeden z najbardziej rozchwytywanych nastolatków na świecie. Chłopak, który dał się poznać światu w „Marzycielu” (oskar za muzykę dla Jana Kaczmarka), wypłynął w pełni na szerokie wody dzięki głównej roli w „Charliem i fabryce czekolady”. Obecnie triumfy święcą „Kroniki Spiderwick”, w których wciela się w postać Jareda. Freddie lubi czytać. Dlatego nie dziwi fakt, że filmy z jego udziałem to głównie ekranizacje. Prócz ról Jareda i Charliego, zdążył zagrać m.in. młodego króla Artura w filmowej adaptacji słynnej powieści Marion Zimmer-Bradley „Mgły Avalonu”. Jako swoją ulubioną książkę wymienia „Władcę much” Williama Goldinga. Ulubionym aktorem Freddiego jest Johny Depp, którego poznał na planie „Marzyciela”. To z powodu zachwytu nowym starszym kolegą, namówił Tima Burtona, aby powierzył mu rolę w „Charliem i fabryce czekolady”, by znów mógł zagrać u jego boku. Amerykańscy recenzenci często widzą we Freddiem właśnie młodocianą wersję Johny’ego. Podobnie jak inni opisywani aktorzy, Freddie ma już na koncie sporą kolekcję nagród za swoje dokonania. Może się też jednak pochwalić dość oryginalnym wyróżnieniem – jego rola Charliego tak zachwyciła Britney Spears, że ta zapragnęła nadać to imię swojemu synowi. Freddie stał się też ulubieńcem reżyserów. Sięgali po niego chętnie Luc Besson („Artur i Minimki”, do których kolejnych dwóch części powstają aktualnie scenariusze) oraz Ridley Scott. Mimo sukcesów w młodym wieku, Freddie zapowiedział, że nie zamierza grać w filmach, gdy dorośnie. W dorosłym Hollywood nie brakuje jednak wielbicieli jego talentu, którzy zrobią wszystko, aby wybić mu ten pomysł z głowy.

Cherish

Zespół Cherish istnieje od 2003r., natomiast jest aktywny muzycznie od roku 2005. Grupa pochodzi z Giorgii w Stanach Zjednoczonych. Grupę tworzą cztery siostry: Farrah King (urodzona w roku 1984), Neosha King (urodzona w roku 1986), Felisha King (urodzona w roku 1988) oraz Fallon King (urodzona w roku 1988), Fallon i Felisha to bliźniaczki. Zespół współpracuje z dwiema wytwórniami muzycznymi a mianowicie z Capitol Records oraz z Sho’nuff Records. Dziewczyny tworząc swoją muzykę mieszają kilka stylów muzycznych mianowicie: r’n’b, pop i hip-hop. W 2006r. grupa wydała swoją debiutancką płytę pt: „Unappreciated”. Nagrały wtedy pierwszy singiel ze znaną gwiazdą dancehall’u Seanem Paulem pt: „Do it to it”. Kolejnym singlem został „Unappreciated”. W 2008r. Cherish wydały kolejną studyjną płytę pt: „The truth”. Pierwszy singiel z tej płyty pt: „Killa” nagrany ze znanym raperem Yung Joc’iem pochodzi ze ścieżki dźwiękowej do drugiej części filmu „Step up”. Obecnie dziewczyny zajmują się promocją swojego najnowszego krążka.

Jennifer Aniston

Jennifer Joanne Linn Anastassakis – tak brzmi pełne nazwisko aktorki Jennifer Aniston. Urodziła się ona 11 lutego 1969 roku w miasteczku Sherman Oaks (Kalifornia) w Stanach Zjednoczonych. Ojcem chrzestnym Jennifer jest Telly Savalas, znany z tytułowej roli w filmie „Kojak”. W roku 1989 Jennifer zagrała pierwszy raz w serialu telewizyjnym „Molloy”. W świecie kina zadebiutowała w 1993 roku. Rolą jej życia i rozwoju jej kariery było zagranie postaci Rachel Greek w serialu komediowym emitowanym w telewizji, pt. „Przyjaciele”. Najbardziej popularne filmy oraz seriale z udziałem Jennifer Aniston to: „Przyjaciele” (od roku 1994 do roku 2004), „Sposób na bezsenność”(z roku 1996), „Mąż idealny” (z roku 1997), „Życie biurowe” (z roku 1999), „Bruce Wszechmogący” (z roku 2003), „Nadchodzi Polny” (z roku 2004), „Z ust do ust” (z roku 2005), „Diary” (z roku 2005), „Gambit” (z roku 2006), „Wanted” (z roku 2007). Jennifer była przez pięc lat żoną znanego aktora Brada Pitta. Ich związek zakończył się w 2005 roku. Wtedy następnym partnerem Aniston został kolejny aktor i producent filmowy Vince Vaughn. Jednak i ten związek się zakończył w 2006 roku.

Jane Marple

Jane Marple to kolejna po Herkulesie Poirot bohaterka kryminałów Agathy Christie. Ta starsza pani, zwykle wścibiająca nos w nie swoje sprawy i bardzo zainteresowana różnymi plotkami, nie sprawia wrażenia osoby mającej szczególnie rozwinięty zmysł dedukcji i potrafiącej wytropić groźnych przestępców. Jednak pozory mylą, bo stara panna okazuje się być kobietą o żelaznym umyśle, potrafiącą skojarzyć niekiedy bardzo odległe od siebie fakty i bezproblemowo wskazać winnych przestępstw popełnionych w jej otoczeniu. Jej metodą znajdowania bandytów jest przypominanie sobie wydarzeń, jakie kiedyś miały miejsce w wiosce w której żyła, i na podstawie pewnych psychicznych analogii wyznaczanie przestępców. Nie wszystkim się to oczywiście podoba – pomijając ukaranych w końcu zbrodniarzy, ze szczególnymi zdolnościami panny Marple nie potrafią się pogodzić zwykli, o wiele młodsi i wykształceni stróże prawa, którym wyśledzenie morderców i złodziei nie przychodzi z taką łatwością, jak kobiecie mogącej być ich babcią.

Brad Pitt

William Bradley Pitt (w skrócie Brad Pitt) urodził się 18 grudnia 1963 roku w mieście Shawnee w stanie Oklahoma. Jest on aktorem oraz producentem filmowym. W 2005 roku zagral w reklamie piwa Heineken oraz został umieszczony na liście pięćdziesięciu najpiękniejszych ludzi na świecie według magazynu „People”. Brad Pitt był w związkach z wieloma aktorkami. W 1987 roku spotykał się z Shalane McCall, dwa lata później z Jill Schoelen, Robin Givens oraz Juliette Lewis, z ktorą był w związku przez cztery lata. W 1994 umawiał się z Thandie Newton oraz Gwyneth Palthrow (trzyletni związek). W 1998 chodził z Sonitą Henry. Przez pięc lat był mężem aktorki Jennifer Aniston. Od 2005 roku Brad spotyka się z Angeliną Jolie. W 2006 roku urodziła im się córeczka Shiloh. Adoptowali też trójkę innych dzieci. W 2008 roku na świat przyszły bliźniaki. Filmy, przez które jest najbardziej rozpoznawalny to: „Joe Black” (z roku 1998), „Zawód: Szpieg” (z roku 2001), „Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra” (z roku 2001), „The Mexican” (z roku 2001), „Ocean’s Twelve: Dogrywka” (z roku 2004), „Pan i pani Smith” (z roku 2005) oraz „Ocean’s Thirteen” (z roku 2007).

Chamillionaire

Chamillionaire lub też Mixtape Messiah oraz King Koopa, a naprawdę Hakeem Seriki urodził się 28 listopada 1979r. Jest on amerykańskim raperem, pochodzi z Houston w stanie Teksas. Solową płytę wydał w 2005r, nosiła ona tytuł ‚The sound of revenge”, okryła się ona platyną. Dwa najbardziej popularne single, które odniosły sukces to „Turn it up” oraz „Ridin'”. Dobrze sprzedającym się singlem został też „Gron and sexy”, nie był on jednak tak wielkim hitem ja poprzednie. Od początku swojej kariery aż do dziś Chamillionaire współpracuje z wieloma gwiazdami hip-hopu takimi jak: Young Buck, Three 6 Mafia, Krayzie Bone, Lil’ Flip i innymi. W 2006r. raper nagrał kawałek z Ciarą pt.” Get up”, który znajduje się na jej płycie „The evolution”. W 2007r. Chamillionaire wydał drugą studyjną płytę pt. „Ultimate Victory”. Pierwszym singlem z tej płyty był „Hip hop police”. Kolejnymi są „Evening News” oraz „Industry Groupie”. Najnowszym singlem rapera jest wydany w 2008r. „Keep it on the hush” z gościnnym udziałem Lloyd’a.

Anna Sophia Robb (ur. 8 grudnia 1993)

Wytwórnia Disney’a potrafiłaby uczynić gwiazdę z praktycznie każdej dziewczyny na świecie. Anna Sophia Robb bez problemu jednak poradziłaby sobie bez ogromnej machiny promocyjnej amerykańskiego giganta. Dzięki udziałowi w „Charliem i fabryce czekolady”, a przede wszystkim dzięki roli rozmarzonej nastolatki w „Moście do Terabithii”, aktorka z miejsca zyskała status jednej z najbardziej obiecujących młodych gwiazdek Hollywood. Polscy widzowie mogli ogladać ją m.in. w horrorze „Plaga”. Wkrótce na ekrany kin wejdą kolejne filmy z jej udziałem – dramaty „Sleepwalking” i „Have Dreams, Will Travel”. W 2009 pojawi się m.in. w remake’u dziecięcego filmu fantasy „Ucieczka na górę czarownic”. Podobnie jak inne disney’owskie gwiazdki, Anna Sophia próbuje swoich sił jako piosenkarka. W „Moście do Terabithii” wykorzystano napisaną dla niej piosenkę „Keep Your Mind Wide Open”, która odniosła spory sukces, pojawiając się nawet na liście magazynu Billboard. To nie koniec jej talentów. Od najmłodszych lat uczy się tańca – od jazzu, przez hip-hop, aż po irlandzkie polki. Jest też świetną pływaczką i podobnie jak w „Moście do Terabithii” – znakomicie biega. Co ciekawe – początkowo naukę pobierała w domu. Jej matka rzuciła pracę, aby zająć się jej edukacją i karierą. Obecnie uczy się w szkole chrześcijańskiej.

Aktorzy

W dzisiejszych czasach, kiedy w polskiej telewizji pojawia się w sezonie do dziesięciu nawet nowych seriali rodzimej produkcji, aktorzy mają wyjątkowe pole do popisu. Wielu z nich, dzięki popularności odniesionej w swoich serialowych debiutach, dostaje kolejne, ważniejsze i bardziej medialne role, przez co w szybkim czasie stają się prawdziwymi gwiazdami małego ekranu. Tak było na przykład z Joanną Brodzik, która po błyskotliwym debiucie w „Kasi i Tomku”, dostała główną rolę w „Magdzie M.”. Podobnie wyglądała sytuacja Anny Guzik, która wypromowała się dzięki roli w serialu „Na Wspólnej”, zaś obecnie odtwarza również główną rolę w „Heli”, a o jej angaż biją się wszyscy serialowi producenci. Obecnie na topie znalazła się Marta Żmuda-Trzebiatowska, która po kilku epizodach serialowych dostała najpierw rolę w komedii „Nie kłam kochanie”, a aktualnie jest prawdziwą królową małego ekranu dzięki roli w serialu „Teraz albo nigdy”. Innymi gwiazdami, które zabłysnęły dzięki serialowym rolom, są Paweł Małaszyński, Tomasz Karolak i Kamil Bosak.

O tym, że nawet potwór potrafi kochać

Trójwymiarowa animacja „Potwory i spółka” przedstawiają „od kuchni” świat potworów żyjących w szafie każdego pokoju dziecięcego. Okazuje się, że wiodą one całkiem normalne życie, i nieobce im taki problemy, jak chociażby kwestia związków czy nieszczęśliwej miłości. Pewnego dnia do tego świata trafia mała, bardzo odważna dziewczynka, Boo, która nie dość, że nie przeraziła się potwora, jaki wyskoczył z jej szafy, to na dodatek postanowiła bliżej go poznać. Potwór ów, noszący imię Sullivan, wpada w panikę, i wraz z przyjacielem Mike’em postanawia odesłać ją do ludzkiego świata. Nie jest to jednak takie proste i sprowadza na bohaterów całe mnóstwo kłopotów. Film „Lilo i Stich” to opowieść o małej hawajskiej dziewczynce – Lilo. W pewnym momencie spotyka na swej drodze dziwne stworzenie o imieniu Stich. Stworek przypomina psa, jest jednak niebezpiecznym mutantem stworzonym przez szalonego naukowca. Jego celem jest niszczenie, a uczucia takie jak litość czy miłość teoretycznie nie powinny mu być znane. Zmienia się to jednak pod wpływem mocy uczucia, jakim obdarza go Lilo i jej rodzina.

Reese Witherspoon

Laura Jeanne Reese Witherspoon, bo tak brzmi pełne nazwisko Reese Witherspoon, urodziła się 22 marca 1976 roku w Batan Rouge (Luizjana) w Stanach Zjednoczonych. Jest ona aktorką i jednocześnie laureatką nagrody Oskara za rolę w filmie pt. „Spacer po linie”, w którym Reese zagrała June Carter. Witherspoon jest jedną z młodych aktorek, które są najczęściej nagradzane. W wieku siedmiu lat Reese była dziecięcą modelką. Zadebiutowała w telewizji w 1991 roku w programie „Dziki Kwiat”, którego reżyserem była sama Diane Keaton. 22 marca 1997 na przyjęciu z okazji dwudziestych pierwszych urodzin aktorki poznała ona Ryan’a Philippe’a. Półtora roku później Reese i Ryan byli już zaręczeni. Ślub odbył się w roku 1999 w Karolinie Południowej. 9 września tego samego roku na świat przyszedł ich pierwszy synek Deacon, a cztery lata później urodziła im się córeczka Ave. Reese i Ryan rozstali się oficjalnie w 2007 roku. Aktualnym partnerem aktorki jest Jake Gyllenhaale. Największe osiągnięcia Reese w karierze aktorskiej to role w następujących filmach: „Szkoła uwodzenia” (z roku 1999), „Legalna blondynka” (z roku 2001), „Legalna blondynka 2” (z roku 2003), „Vanity Fair” (z roku 2004) oraz „Spacer po linie” (z roku 2005).

Inspektor Gadżet

Ta animowana postać to chyba najbardziej ciamajdowaty ze znanych detektywów. Bez pomocy swej siostrzenicy Penny i jej pieska Łebka nie rozwiązałby żadnej sprawy powierzonej mu przez jego szefa Quimby. Inspektor Gadżet nie jest zwykłym byłym policjantem – po wypadku, któremu uległ, współpracujący z policją naukowcy postanowili poddać jego ciało eksperymentowi, i wszczepili w nie mechaniczne urządzenia, mające pomóc mu w walce z przestępcami. I tak Gadżet potrafi na przykład wyciągnąć ramiona na olbrzymie odległości, czy wyciągnąć z głowy różne przydatne ustrojstwa, w stylu nowoczesnych śrubokrętów czy innych praktycznych narzędzi. Obecność owych gadżetów nie przekłada się na skuteczność mało rozgarniętego detektywa. Na szczęście nad powodzeniem jego akcji czuwa nastoletnia Penny, posiadająca magiczny komputer i sporą dawkę zdrowego rozsądku, pozwalające pokonać nie tylko poszukiwanych przestępców, ale również wystrychnąć na dudka doktora Klaufa, pragnącego zniszczyć Gadżeta i zawładnąć całym światem.

Ben Stiller

Benjamin Edward Stiller uodził się 30 listopada 1965 roku w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Jego debiut aktorski miał miejsce na planie filmu „Imperium Słońca” wyreżyserowanego przez samego Stevena Spielberga w roku 1987. Ben miał także swój własny program w MTV zatytułowany „Ben Stiller Show”, występowal również w paru teledyskach między innymi Puffa Daddy’iego i Limp Bizkit. Od 13 maja 2000 roku Ben Stiller jest szczęśliwym małżonkiem Christine Taylor, a od 2002 roku również szczęśliwym ojcem Ellii Olivii. Ben Stiller zasłużył się dla amerykańskiego kina jako producent filmowy, scenarzysta, reżyser oraz oczywiście aktor. Najbardziej znane filmy z jego udziałem to: „Simpsonowie” (z roku 1989), „Poznaj mojego tatę” (z roku 2000), „Starsza pani musi zniknąć” (z roku 2003), „Nadchodzi Polli” (z roku 2004), „Starszy i Hutch” (Hutach roku 2004), „Poznaj moich rodziców” (z roku 2004), „Madagaskar” (z roku 2005), „Noc w muzeum” (z roku 2006), „Dziewczyna moich koszmarów” (koszmarów roku 2007), „Used guys” (z roku 2007), „The Persuaders” (z roku 2007) oraz „Madagaskar 2” (z roku 2008).

Detektyw Monk

Detektyw Monk to bohater serii książek autorstwa Lee Goldberg, jednak najbardziej znany jest z amerykańskiego serialu kryminalnego, emitowanego od 2002 roku. Jest on byłym pracownikiem policji, który po traumatycznym przeżyciu, jakim była śmierć jego żony w wyniku zamachu bombowego, zamknął się w domu i nie wychodził z niego przez trzy lata. Dzięki pomocy pielęgniarki, Sharony Fleming udaje mu się powrócić do życia, jednak ze względu na liczne fobie i obsesje ma problem z przystosowaniem do świata zewnętrznego. Nie może wrócić do policji, ale pomaga jej w rozwiązywaniu najtrudniejszych spraw. Ma bowiem niezwykły dar dedukcji i kojarzenia faktów. Problemy psychiczne Monka są źródłem wielu zabawnych sytuacji, ale również problemów, bowiem detektyw boi się rzeczy i sytuacji, przed którymi nie da się ustrzec. Należą do nich między innymi ciemność, bród, brzydki zapach, kurczaki, dzieci, jazda samochodem czy występy publiczne. Ponadto Monk ma obsesję na punkcie utrzymania porządku i symetrii, a jego pedantyczna dbałość o czystość i sterylność doprowadza do szału najbliższą mu osobę, czyli Sharonę.

Abigail Breslin (ur. 14 sierpnia 1996)

Nie każda aktorka może się pochwalić nominacją do Oskara. Jednak zdobycie tak prestiżowego wyróżnienia w wieku 10 lat to już prawdziwy wyczyn. Dla Abigail Breslin, znanej już ze „Znaków” Mela Gibsona, rola w „Małej miss” okazała się przepustką do wielkiej kariery. Oskara wprawdzie nie zdobyła, jednak wraz z nominacją, posypały się inne ważne nagrody i ciekawe propozycje filmowe. Rok 2008 to kontynuacja pasma sukcesów młodej aktorki. Obecnie zbiera zasłużone pochwały za udział w kasowej komedii romantycznej „Na pewno, być może”. Na jesieni do kin wejdzie przygodowa „Wyspa Nimów”, w której Abigail występuje u boku Jodie Foster. Abigail często porównywana jest do Dakoty Fanning – podobnie jak ona, znakomicie sprawdza się w bardziej wymagających rolach. To właśnie ona zastąpi ją w dramacie „My Sister’s Keeper” – na potrzeby filmu zgoli nawet na łyso głowę, czego odmówiła jej starsza koleżanka. Pomimo sukcesu w Hollywood, twardo stąpa po ziemi. W przyszłości chciałaby zostać… weterynarzem. Na tym nie kończy się jej zamiłowanie do przyrody. W marcu bieżącego roku została prawdopodobniej najbardziej popularnym skautem w Stanach Zjednoczonych.

The Starting Line

Zespół The Starting Line powstał w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych. Tworzy on muzykę pop-punkową. Do członków zespołu należy czterech chłopaków : Kenny Vasoli (bas, wokal), Matt Watts (gitara), Mike Golla (gitara), Tom Gryskewicz (perkusja). Grupa współpracowała niegdyś z wytwórniami Drive-Thru Records oraz Geffen Records. Obecnie są związani z wytwórnią Virgin Records. W 2001r. zespół wydał album „With hopes of starting over EP”. W 2002r. The Starting Line nagrali cover piosenki Jennifer Lopez pt. „I’m real”. W tym samym roku ukazał się krążek „Say it like you mean it”, następnie „The make yourself at home EP”. Kolejny krążek wydany po dwóch latach nosił tytuł „Based on a true story”. Zespół nagrał też kolejny cover, tym razem piosenki „Nothing’s gonna stop us now” zespołu Starship. W przyszlym roku chłopcy z The Starting Line będą obchodzić dziesięciolecie utworzenia swojego zespołu. Pomimo upływu czasu artyści tworzą tak samo genialną muzykę jak na początku. Ich wizerunek rownież ciągle pozostaje tak samo skromny jak na początku ich kariery. Obecnie zespół promuje wydaną w 2007r. płytę pt: „Direction”, na której znajduje się dwanaście nowych kawałków.

Porucznik Kojak

Porucznik Kojak to bohater słynnego serialu kryminalnego, emitowanego w Stanach Zjednoczonych w latach siedemdziesiątych. Jego akcja toczy się w Nowym Jorku, a konkretnie w przestępczym półświatku tego miasta. Jest on doskonale znany tytułowemu porucznikowi greckiego pochodzenia, Theo Kojakowi, w którego wcielił się aktor Telly Savalas. To postać bardzo charakterystyczna, a jej głównymi cechami była pozbawiona włosów głowa, zadbany ubiór, niespotykany talent do zapalania zapałki jedynie jedną ręką, oraz uwielbienie do lizaków, które Kojak jadł podczas rzucania palenia. Słodycze te doczekały się w Polsce określenia na cześć serialowego porucznika: nazwano je „kojakami”. Prawie trzydzieści lat po emisji pierwowzoru postanowiono zrealizować nową wersję „Kojaka”, z inną obsadą. Zmieniły się nie tylko realia, ale także postać głównego bohatera, który wprawdzie wciąż nosił nazwisko znane fanom serialu z lat siedemdziesiątych, jednak był on tym razem czarnoskórym Amerykaninem polskiego pochodzenia.

Najnowsze dzieła wytwórni Disneya

„Iniemamocni” i „Ratatuj” to jedne z ostatnich animowanych produkcji pochodzących z disnejowskiego studia. Obydwa zostały nakręcone w nowoczesnej technice komputerowej. Pierwszy z filmów, „Iniemamocni”, to opowieść o rodzinie suberbohaterów, którzy w związku z pewną nieprzyjemna sytuacją, doprowadzającą ich w stan oskarżenia, musieli zaprzestać korzystania ze swoich ponadludzkich zdolności. Jednak w momencie gdy światu grozi niebezpieczeństwo ze strony szalonego Syndroma, głowa rodziny – Bob Iniemamocny, postanawia stawić mu czoła, angażując do tego całą swoją familię. Bohaterem animacji „Ratatuj” jest sympatyczny szczur o imieniu Remy. Różni się od innych członków swej szczurzej rodziny – w odróżnieniu od nich nie jest mu obojętne, co aktualnie pałaszuje, posiada bowiem węch absolutny i zacięcie do zostania mistrzem kuchni. Jego idolem jest kucharz Gusteau, a zbieg okoliczności sprawi, że talent kucharski Remiego zostanie wykorzystany w prawdziwej, ludzkiej restauracji. Dobra passa szczura nie potrwa jednak długo, bo na jego drodze stanie niesympatyczny szef kuchni Szpander.

Dakota Fanning (ur. 23 lutego 1994)

To chyba pierwsza postać, która przychodzi na myśl, gdy trzeba podać przykład młodej aktorki, przed którą wielka kariera stoi otworem. Choć ma dopiero 14 lat, zdążyła uzyskać tytuł „najbardziej wpływowej aktorki Hollywood”. W przeciwieństwie do wielu młodych gwiazdek, które zaczynają karierę od ról niekoniecznie błyskotkiwych, ale uroczych dziewczynek, których kwestie ograniczają się do uśmiechów, ochów i achów, Dakota swój sukces zawdzięcza talentowi i odwadze. Nie unika trudnych ról i kontrowersyjnych tematów. Grała m.in. nad wiek rozwiniętą córkę upośledzonego ojca („Sam”), czy ofiarę gwałtu w „Hounddog”. Jej portfolio uzupełniają inne dramatyczne role, choćby w „Człowieku w ogniu”. Jak wiele innych aktorek, zaczynała od epizodycznych ról w popularnych serialach – „Ally McBeal” i „Ostry dyżur”. Licząc takie filmowe hity jak „Wojna światów”, „Pajęczyna Charlotty” lub horror „Siła strachu”, na srebrnym ekranie zdążyła zarobić już ponad 4 miliony dolarów. Jej konto zresztą szybko się powiększa. W bieżącym roku zobaczymy ją na ekranie m.in. w dramatach „Hurrican Mary” i „Winged Creatures”. Swoich sił jako aktorka próbuje również młodsza o cztery lata siostra Dakoty. Elle Fanning ma już na koncie udział w takich produkcjach jak „Sam”, „Babel” i „Deja Vu”.

Marie Serneholt

Marie Eleonor Serneholt urodziła się 11 lipca 1983r. w Sztokholmie. Ta szwedzka piosenkarka była niegdyś członkinią zespołu Ateens. Jej kariera rozszerzyła się także na modeling. Do 2006r, kiedy zespół przestał istanieć jego członkowie mieli na koncie dziesięć milionów sprzedanych egzemplarzy pięciu płyt. Już na początku 2006r. e telewizji mogliśmy oglądać pierwszy singiel Marie zatytułowany „That’s the way that my heart goes”. Niedługo później odbyła się premiera jej solowego albumu pod tytułem „Enjoy the ride”. Kolejnymi singlami singlami z pierwszej płyty szwedzkiej piękności były „I need a house” oraz „Oxygen”. Kakiera piosenkarki nie rozwinęła się nigdy do tego stopnia jak bandu A-teens. Sława panny Serneholt także o wiele zmalała, od kiedy rozpadł się zespół. Stało się tak, bowiem A-teens zaczęli być sławni przez nagrywanie coverów piosenek słynnej Abby. Natomiast kawałki Marie były typowymi popowymi pioseneczkami. Takimi jakie nagrywały wszystkie inne artystki, tyle że klika dobrych lat wstecz, kiedy takiej muzyki było znacznie mniej.

Polskie nadzieje

Polskie kino to specyficzny temat. Jednak choć różnice między Hollywoodem, a naszą kinematografią są ogromne, problem pozostaje taki sam. Znane z seriali i reklam dzieciaki rzadko stają się gwiazdami srebrnego ekranu. Próżno szukać w kinie popularnych aktorów „Rodziny zastępczej”, lub przechodzących z serialu do serialu młodych gwiazdek telenowel. Kto odnosi sukces? Może Alicja Bachleda-Curuś.. ale i tak wszyscy kojarzą ją i będą kojarzyć z mickiewiczowską Zosią. Ciekawy, lecz dość karkołomny sposób na dorosłość miała Kaja Paschalska, jednak ciężko sobie wyobrazić, aby kiedykolwiek jeszcze odniosła taki sukces, jak dzięki roli Oli Lubicz w Klanie. Z pewnością sporym wytłumaczeniem dla nich jest to, że w Polsce w ogóle nie powstaje zbyt wiele filmów kinowych. Czy któraś z obecnych gwiazdek się wybije? Ola z „Na wspólnej”? Patryk z „39 i pół”? Może promowana nachalnie we wszystkich serialach i reklamach młodziutka Julia Wróblewska? Trzymajmy kciuki. W końcu oni wszyscy mają piękne marzenia. Założę się jednak, że prędzej zobaczymy ich w kolejnej edycji „Tańca z gwiazdami”, niż na dużym, kinowym ekranie.

Bow Wow

Bow Wow, czyli Shad Gregory Moss urodził się 9 marca 1987r. w Reynoldsburgu w Ohio. Zajmuje się muzyką oraz aktorstwem. Jego nazwisko widnieje w Księdze Rekordów Guinness’a. Bow Wow jest bowiem najmłodszym raperem występującym solo, który osiągnął taki sukces jeśli chodzi o notowania swoich piosenek na amerykańskich listach przebojów. Shad rozpoczął karierę gdy miał pięć lat. Posługiwał się wówczas pseudonimem Kid Gangsta. W wieku sześciu lat, podczas swoich występów na tournee, zauważył go znany raper Snoop Dogg. To dzięki niemu Shad z „dzieciaka gangstera” przeobraził się w Lil’ Bow Wow’a. W wieku trzynastu lat wydał swój pierwszy album „Beware of dog”. Rok później w sklepach ukazał się kolejny krążek pod tytułem „Doggy bag”. Kolejne płyty ukazywały się co dwa lata. Najpierw w 2003r. wydany został album „Unleashed”, a następnie w 2005r „Wanted”. Bow Wow nie odpoczywał wcale, w 2006r. wydał kolejną płytę pt. „The price of fame”, rok później nagrał ze znanym raperem Omarionem krążek pt. „Face off”. Obecnie raper jest w związku z członkinią zespołu The Pussycat Dolls Mellody Thornton.

Porucznik Columbo

Porucznik Columbo jest bohaterem popularnego także u nas amerykańskiego serialu kryminalnego pod tytułem „Columbo”. Produkcja ta różni się od większości znanych kryminałów, bowiem na początku jej każdego odcinka była przedstawiona scena morderstwa, wraz z ukazaniem mordercy, którego potem starał się wytropić Columbo. W jego rolę wcielił się aktor Peter Falk. Detektyw to postać bardzo charakterystyczna. Uwagę zwraca jego strój – zawsze pomięty i niedbale założony prochowiec, a także cygaro zwykle obecne w jego ustach, oraz zniszczony, stary samochód. Columbo posiada także psa rasy basset, który cierpi na nadwagę, oraz żonę, panią Columbo – postać bardzo tajemniczą, bowiem detektyw wspomina o niej właściwie w każdym odcinku serialu, nigdy jednak jej nie pokazano, nawet na fotografii. Podstawową metodą, dzięki której Columbo znajduje winnych, jest przeprowadzanie długich, szczegółowych rozmów, nierzadko obfitujących w banalne i absurdalne pytania. Ostatni sześćdziesiąty dziewiąty odcinek serial, miał swoją emisję w 2003 roku.

Julia Roberts

Julia Fiona Roberts urodziła się 28 października 1967 roku w mieście Atlanta w Georgii w Stanach Zjednoczonych. Jej brat Eric Roberts oraz siostra Lisa Roberts Gillian również są aktorami. Debiutem filmowym Julii była rola w filmie „Blood Red”, w którym zagrała dzięki wstawiennictwu swojego brata. Później już aktorka zaczęła się interesować i chodzić na liczne castingi. Status gwiazdy filmowej otrzymała po zagraniu w filmie „Pretty Woman”. Od 4 lipca 2002 roku Roberts jest żoną kamerzysty Danny’ego Modera. Para poznała się na planie filmu „The Mexican”, w którym Julia wystąpiła razem z Bradem Pittem, grając jego filmową dziewczynę. 18 listopada 2004 roku przyszły na świat bliźniaki – Hazel Patricia oraz Phinnaneus Walter. Trzeci z kolei syn Julii i Danny’ego urodził się 18 czerwca 2007 roku. Nosi on imię Harry Daniel. Filmy, z których aktorka jest najbardziej znana to: „Mystic Pizza” ( z roku 1988), „Sypiając z wrogiem” (z roku 1991), „Raport Pelikana” (z roku 1993), „Notting Hill” (z roku 1999), „Uciekająca panna młoda” (z roku 1999), „Ocean’s Eleven: ryzykowna gra” ( z roku 2001), „The Mexican” (z roku 2001), „Uśmiech Mony Lisy” (z roku 2003), „Ocean’s Twelve: Dogrywka” (z roku 2004). Ostatnio Julia zagrała w filmie „Wojna Charliego Wilsona” w roku 2007.