Archiwum: 'Bez kategorii'

Od słów do zdjęć

Książka towarzyszy człowiekowi od wieków. Ludzie uwielbiali czytać znaki wydrukowane na papierze, czytelników nie brakowało, a każda nowa książka zyskiwała popularność. Jednak w XXI wieku liczba wydawnictw i autorów znacznie się zwiększyła. Nie trudno w dzisiejszych czasach wydać książkę, jeśli ma się wystarczające fundusze. W dużej mierze o zainteresowaniu daną książką interesuje pierwsze wrażenie – oprawa. Większość klientów przegląda książkę pobieżnie, a powszechnie wiadomo, że ciekawa grafika przykuwa wzrok. Po części dlatego popularne stały się fotoksiążki. Fotoksiążka to odmiana dla zwykłych książek. Zawierają śladowe ilości słów, za to przepełnione są zdjęciami. Z rodzinnego albumu lub z wakacji. Taka opcja daje możliwość podarowania bliskim niezapomnianego i oryginalnego prezentu. Zawiera wspomnienia, ważniejsze momenty. Człowiek wrócić do chwil ze zdjęć otwierając fotoksiążkę. Można by rzec: książka moc uwielbienia! Nie tylko historie pisane w zwykłych książkach, ale i historie pokazane w fotoksiążkach zasługują na chwilę uwagi. Fotoksiążka – lepsza niż tradycyjny album, własna książka z własną historią.

Słodkie historie

Książki pomagają ludziom przenieść się w inny świat, uciec od ich problemów, nieważne w jakim miejscu są aktualnie. W domu, w pociągu, w samolocie, na drugim końcu świata – ciekawe książki podróżują razem z czytelnikami. A co decyduje o tym czy książka jest ciekawa? Zainteresowanie. A zainteresowaniem kieruje upodobanie czytelnika. Jedni lubią czytać książki o detektywach szukających morderców albo złodziei, drudzy wolą czytać o zwierzętach, a jeszcze inni preferują książki o miodzie. Polacy mają szczególne upodobanie do literatury. Dzień bez lektury to dla niektórych dzień stracony. Dobry kryminał przed snem, albo romantyczna opowieść z rana to coś co Polacy uwielbiają. Podróż umilona przez książkę jest krótsza, a jesienne dni rozjaśnia dobra książka. Inną sprawą są migracje Polaków. Na tę okoliczność wydawnictwa dobrze się przygotowały i większość z nich ma opcję książka z wysyłką do Niemiec w swoim cenniku. W końcu co jest bardziej zajmującego od śledzenia mrożącej krew w żyłach opowieści?

Nadmorskie historie

Każdy turysta, który był nad polskim morzem, wie co tam znajdzie. Nie mówimy tutaj o tłumach na plaży, o licznych stoiskach z lodami i jeszcze liczniejszymi stoiskami z przyborami plażowymi, ale o namiotach z tanimi książkami. Najlepsza książka to tania książka, choć niby historia jest taka sama, a jednak kieszeń mniej boli. Co ciekawe, namioty nad morzem oferują książki nowe. Są to dobre książki, bez skaz, w oryginalnej folii, z nienaruszoną historią. Można spędzić godziny w takim namiocie. Pełne stoliki z książkami z każdej kategorii. Kolejnym plusem nadmorskich stoisk jest różnorodność książek. Bez obaw może tam iść cała rodzina, od seniorów do najmłodszych juniorów. Można tam znaleźć książki kucharskie, medyczne, kolorowanki, krzyżówki, kryminały, książki dla młodzieży i wiele więcej. Zupełnie inną rzeczą, która odróżnia księgarnię od książkowego namiotu jest autor. W takim miejscu można spotkać całkiem dobre książki od mniej znanych autorów, których w księgarni ciężko jest znaleźć. Tutaj Stephen King może leżeć obok nowego autora, który wydał pierwszą powieść. Jednym słowem, wyjazd nad morze może urozmaicić nasze literackie doznania.

Książkowy secondhand

Kto ani razu nie był w secondhandzie? Ciężko znaleźć taką osobę, bo prędzej czy później każdy tam zajdzie. Można upolować ubrania w bardzo dobrym stanie za dosłownie grosze. Tak samo jest z książkami. Używane książki mają taką samą historię w sobie jak nowe książki, z tym, że za połowę ceny. Nawet w internecie roi się od książki ogłoszenia. Ludzie przeczytają raz lub dwa i jeśli nie chcą wracać do danej historii ponownie, sprzedają ją. Wersją książkową secondhandu jest antykwariat książki. Można tam sprzedać i kupić książki. Najczęściej widziane są tam książki dla dzieci i podręczniki szkolne. Niewątpliwym plusem jest kupowanie podręczników w antykwariacie: oczywiście pod warunkiem, że podstawa programowa się nie zmieni w następnym roku. To w pewnym sensie pomaga podtrzymać uwielbienie do czytania, bo nie ważne od stanu kieszeni, każdy może sobie pozwolić na zakup książki. To jak Calvin Klein za drobne. Podsumowując historia może być napisana raz, ale przeczytana wiele, wiele razy.

Młodzieżowe czytanie

Jak śpiewał Kombii – każde pokolenie ma własny czas. Każde pokolenie coś wniesie i wyniesie w życie społeczności. Dużo się też mówi o podtrzymywaniu tradycji i kultury. Częścią kultury są książki. Ludzie mają w domach pełne regały na książki, a ich tematyka jest bardzo różna. Od książek dla dzieci, poprzez książki dla młodzieży, książki kucharskie, dramaty, książki techniczne, książki naukowe, słowniki, encyklopedie, i tak dalej, i tym podobne. Można by nawet powiedzieć, że regał na książki to obowiązkowy element umeblowanego mieszkania, a za dziwne uznać dom, w którym książki mieszczą się pod stołem, jeżeli jest ich trzy na krzyż w całym domu. Jednak zostańmy przy książkach młodzieżowych, w końcu era wampirów celowała w tym przedziale wiekowym. I tak wyrosło całe pokolenie na opowieściach o wampirach, a setki nastolatek wybierają między Edwardem Stephanie Mayer, a Damonem oraz Stefanem Lisy Jane Smith. Opinie na temat ery wampirów są różne. Z jednej strony osoby narzekające na nieczytającą książek młodzież, a z drugiej osoby uważające, że młodzież czyta za dużo „głupstw”. Z innej jednak strony, przecież każda książka jest lepsza od komputera…

Papierowa duchowość

Zarówno wiara jak i książki towarzyszą ludziom od wieków. Obydwa przez te dwa tysiące (jak i więcej) lat kształtowały się. Wiara rozwijała się i zmieniała, powstawały odłamy i nowe religie. Książki od opowieści przekazywanych ustnie, przez papirusy, skały doszły do dzisiejszego formatu, a właściwie dwóch. Każdy widział książkę. Papierowe kartki, okładka i znaki w środku. Alternatywną wersją jest e-book. Te same litery, tylko w formacie komputerowym, a jednak nie zawsze jest to dobry substytut. Wierze towarzyszy książka. Chociażby w kościele, ksiądz czyta z Biblii podczas mszy. Jakie byłoby oburzenie wiernych, gdyby ksiądz zaczął czytać z tabletu lub laptopa. Książki religijne jednak zachowują pewien dystans, ponieważ słowa tam zawarte mają większy sens dla ludzi religijnych. Dla niektórych do książki różaniec raczej nie pasuje, jednak – wiele osób czerpie z książek na temat ich wiary. Jest to dla nich książka, którą należy traktować z wielkim szacunkiem. Ludzie czerpią również mądrości z innych książek. Są to książki filozoficzne. Co jest pewne to to, że nie sprzedają się tak dobrze jak książki młodzieżowe, ale to tylko dlatego, że nie każdy jest gotowy zmierzyć się z filozofowaniem na temat życia codziennego.

Nieziemskie powiązania

Jakie książki Gdynia widziała i czytała? Tego nie wiem, ale sądzę, że są na bieżąco nawet z poezją. Ciekawe co który mieszkaniec Gdyni siada wieczorem nad kartką papieru i, ponieważ jest fanem poezji dadaistycznej, wyciąga słowa z worka. I jedzie, i pisze wiersz w stylu dadaistycznym… Szafa dobra jest pływa i druk książki cena niska bo słońce lampa. Literatura nie lubi praw ani sztywnych ram. Woli być wolna i lecieć przed siebie, wychodzić lekko spod pióra. Czy każde? Nie. Książki żeglarskie muszą się zgadzać z rzeczywistością, muszą być jasne i klarowne. Nie ma tu miejsca na abstrakcję czy fikcję. Książki katolickie to inna bajka. Ta dziedzina ma swoje własne (boskie) prawa. Tutaj scenariusz pisze sam Bóg. Tutaj nie ma miejsca na błąd. Jest jedna ustalona historia, tutaj może być już tylko cud. A książki kucharskie? To już zupełnie inna półka. Ten rodzaj książek rozbudzi głód, ale nie koniecznie na literaturę, a na pyszną lasagne, która na zdjęciu załączonym w książce wygląda inaczej.

Wydawca i autor

Druk książki cennik – wszystko to musi być gotowe kiedy zdecydujecie się wydać książkę. Trzeba ją wydrukować i ustalić cennik. Nie tylko za wydruk, za pojedynczy egzemplarz, ale również za usługi wydawnictwa. Chyba, że chcecie działać na własną rękę. Książki, tak jak pisarze, ewoluują. Zmieniają się, rozwijają tak jak obecne czasy i ludzie – dostosowują się do świata wokół nich. Lub tworzą zupełnie inny świat. Lepszy, lub gorszy. Można powiedzieć, że rozwój osobisty książki jest na czasie. Gdyby rozwój książki zatrzymały się w siedemnastym wieku, nie znalibyśmy wielu form literatury. A to właśnie przez oryginalne formy i treści książki są unikatowe. Najpopularniejsze książki to takie, które mają w sumie magnetyzm, co jest możliwe tylko przy genialnym poprowadzeniu akcji, przy wymyśleniu czegoś, co czytelnik odnajdzie jako „gotowe prosto dla niego”. Regały na książki młodzieżowe w księgarniach nigdy nie stoją puste. Obecnie jest tyle książek do wyboru, że nieraz ciężko wybrać „tą jedyną”.

Dzieci w literaturze

Najprostsze rzeczy okazują się najcięższe. Dzieci są najmniej wymagającym czytelnikiem. Zwłaszcza najmłodsi, ledwo czytające dzieci. A jednak – haczyk jest taki, że dla dzieci bardziej od dobrej historii jest potrzebny dobry grafik. I tak do pewnego momentu dzieci wolą żeby ktoś inny im przeczytał, a one siedzą i oglądają obrazki. Najlepsze książki dla dzieci, to takie, które mogą czytać i oglądać bez końca. Przy której będą zasypiać. Popularne są książki dla dzieci z dodatkami – narysowany miś z kawałkiem materiału do pogłaskania, muzyczka czy też papierowe budowle które powstają, kiedy otworzy się książkę. Wtedy to bardziej robota dla grafików i muzyków niż pisarza. Dzieciom jest obojętne czy regały na książki drewniane są pełne książek, czy nie, one wszystko trzymają na podłodze. Natomiast młodzieżowe regały na książki zazwyczaj są pełne, przeczytane po dwa razy i czekające na trzeci i czwarty. Biały regał na książki stoi w kącie i czeka na zainteresowanie, kiedy w końcu młodzi czytelnicy zdecydują się na coś więcej.

Romantyzm w literaturze

Najlepsze książki o miłości? Dużo jest wielkich dzieł wybitnych pisarzy, ale tak na prawdę najlepsze historie miłosne – czyż nie życie je pisze? Przypadkowe spotkanie z nieznajomym, albo wpadnięcie na starego znajomego po latach, miłość od piaskownicy, lub inne romantyczne historie z życia wzięte. Czyż nie lepiej jest przeżyć samemu niż czytać i się wczuwać? Idealnym prezentem dla ukochanej osoby jest fotoksiążka, zawierająca wspólne zdjęcia z zabawnymi lub romantycznymi opisami. Zdjęcia z pierwszej randki, z wspólnych wakacji, śmiesznych momentów. Tak naprawdę fotoksiążki ceny nie mają, gdyż miłość i wdzięczność drugiej osoby wynagradza to wszystko z nawiązką. Jeżeli jednak druga osoba woli coś poczytać, to warto uderzyć w upodobania takiej osoby. W zależności czy jest ogrodnikiem, kucharzem czy mechanikiem. Książki mechanika może nie są tak porywające, ale zawsze lepsze to niż różaniec książki, tradycyjne i właściwie zbędne dla zakochanej pary, duchowe i religijne powieści na pewno usłyszą od teściów, prawda?

Marzenia o podróżach

Wiele osób marzy o podróżach. Jesteśmy z natury ciekawi świata, a zatem zupełnie naturalne jest to, że przecież chcemy zwiedzać. Każdy z nas marzy o innych podróżach. Jedni z nas chcieliby, aby całe życie stało się jedną wielką podróżą. Inni chcieliby podjąć jednorazową podróż dookoła świata. Jeszcze kolejni są nastawieni na podróżowanie autostopem. Możemy podróżować na terenie Polski, Europy, świata. Jednak powinniśmy także pamiętać, że podróże są drogie. Nie trzeba jednak przez to rezygnować.

Trzeba znaleźć sposób. W sieci mają miejsce strony, które zrzeszają podróżników całego świata. Można zawierać tam znajomości i kiedy spodoba nam się relacja, my odwiedzamy wirtualnego kolegę w jego kraju, on gwarantuje nam nocleg, wyżywienie i pełni rolę przewodnika. Następnie on odwiedza nas i to my prezentujemy mu nasze miasto, nasz kraj. Innym rodzajem podróżowania jest autostop. Trzeba jednak mieć sporo odwagi i być przygotowanym na taką podróż, bo nie będzie ona na pewno bardzo tania. Pamiętajmy też, że jest możliwość kupowania biletów za bardzo niewielkie pieniądze, kiedy mają miejsce promocje.

Podróż dookoła świata

Któż z nas nie marzył o podróży dookoła świata? Tak naprawdę jest to marzenie każdego z nas, bo wszyscy pragniemy poznawać. Jednak nie wszystkich na to stać. Nie dotrzemy autostopem do Indii czy do Stanów Zjednoczonych. Kiedy jednak uda nam się posiąść fundusze, zastanówmy się co byśmy chcieli zwiedzić. Tak naprawdę w samej Europie jest mnóstw wspaniałych miejsc takich jak Londyn. Paryż, Praga, Madryt, Rzym, Ateny. Musimy wybrać dokładnie co takiego nas interesuje. Następnie możemy sięgnąć po kontynent afrykański i tam odwiedzić Kenię oraz RPA.

Azja może być następnym kontynentem. Obowiązkowo musimy zahaczyć o Indie, Chiny i Japonię. Piękna jest Tajlandia i niesamowite są Malediwy. Pamiętajmy także o Rosji. Trzeba zobaczyć Moskwę, aby poczuć niesamowity klimat. Następnie po drodze jest nam Austria. Musimy zobaczyć dziko żyjące kangury i zanurkować w rafie koralowej. Potem czas na Stany Zjednoczone, Meksyk, Brazylię. Na tym możemy poprzestać. Sami określmy co powinno znaleźć się w naszej podróży, jeśli planujemy ją samodzielnie. Biura podróży rzadko się ich podejmują, ale można trafić na okazję.

Czy zostać autostopowiczem

Prawdą jest, że życie autostopowicza nie jest łatwe. Tak naprawdę nigdy nie wie on gdzie go rzuci los. Owszem, możemy mieć założenie, że ze Szczecina dojedziemy do Berlina, a z Berlina dojedziemy do Paryża. Jednak nikt nam takiej gwarancji nie daje, bo kierowca, który akurat się zatrzyma może nie jechać aż do tego celu, który nas interesuje. Dlatego pamiętajmy, że trzeba się szybko decydować. Poza tym czasy są dziwne. Ludzie coraz mniej chętnie podejmują autostopowiczów, ponieważ coraz częściej zdarzają się im nieciekawe przypadki. Sami jako autostopowicze musimy być też bardzo ostrożni.

Jeśli widzimy, że osoba, która się zatrzymała jednak nam się nie podoba, warto się rozmyślić i powiedzieć, że jednak lepiej będzie nam pojechać w inną stronę. Autostopowicz powinien umieć się bronić. Dobrze też, aby nie nosił przy sobie całej gotówki. Posiadajmy pieniądze na koncie w banku. Przy sobie nośmy tylko niezbędną ilość gotówki. Pamiętajmy, że podróż może nie być bezpieczna, ale również może okazać się najpiękniejszą przygodą naszego życia. Sami zdecydujmy, czy faktycznie jesteśmy w stanie się tego podjąć.

Nasza podróż poślubna

Podróż poślubna to jedna z najważniejszych podróży w życiu. Zazwyczaj ślub to dla nas bardzo ważny moment w życiu. W związku z tym jak się okazuje, chcemy rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu zaakcentować naprawdę mocno. Dlatego wybieramy się w podróż poślubną. Miesiące miodowe mogą być naprawdę różne. Jedni z nas wybiorą na przykład dwutygodniowy pobyt w Tunezji, w drogim hotelu ze SPA itp. Oczywiście all inclusive.

Jednak dla innych będzie to zbyt nudne. Są tacy, którzy chcą zwiedzać, dlatego jeśli wybierają Tajlandię, są nie tylko nastawieni na odpoczynek, ale także na zwiedzanie. Azja to niesamowity kontynent. Szkoda byłoby cały czas przeleżeć na plaży albo nad basenem. Jeszcze inni chętnie wybiorą w ogóle wycieczkę objazdową czy to po jakimś kraju czy nawet po Polsce. Tak naprawdę świat jest pełen pięknych i romantycznych miejsc do zwiedzenia. Niektórzy zdecydują się na podróż poślubną w formie wyprawy w góry albo spływu kajakowe, który potrwa kilkanaście dni. To niesamowita przygoda, która cementuje związek.

Na łonie natury

Nie każdy jest zainteresowany tym, aby zwiedzać metropolie, sypiać w drogich hotelach i zwiedzać kościoły. W związku z tym okazuje się, że możemy wybrać jakiś rodzaj podróży na łono natury. Czy nie marzymy na przykład o urlopie we dwoje w chatce wśród gór? Dookoła wszystko obsypane śniegiem, a my możemy cieszyć się sobą przy kominku. To wspaniała opcja dla romantycznych osób. Jeszcze ktoś inny po prostu wybierze się na wyprawę w góry.

Oczywiście jeśli nie mamy obeznania tylko szlakami turystycznymi. Zaplanujemy sobie taki wyjazd, zaznaczmy które góry zdobędziemy. Pamiętajmy o przygotowaniu kondycyjnym. Inną niesamowitą podróżą może być ta z uwzględnieniem spływu kajakowego. Spływ rzeką, która posiada malownicze krajobrazy to coś cudownego. Trzeba jednak taką rozrywkę lubić. Inną formą spędzania czasu na łonie natury jest szkoła przetrwania, oczywiście tak aranżowana. Poczujmy się jak członkowie dzikiego plemienia: szukajmy malin i jagód, polujmy itp. To wspaniała opcja dla tych, którzy są rządni przygód.

Wycieczki lat minute

Last minute to oferty z ostatniej chwili, która lada dzień będą miały miejsce. Dlaczego wycieczka staje się opcją last minute? Ponieważ biuro podróży chce sprzedać jak najwięcej wolnych miejsc. Nie chce, aby wycieczka się zmarnowała. W związku z tym na około dwa tygodnie przed terminem realizacji wycieczki, oferta staje się wycieczką last minute. Może być nawet o połowę tańsza. Czy należy się obawiać się takich wycieczek? Okazuje się, że niektórzy sądzą, ze tak tania wycieczka nie może być pełnowartościowa. Nic bardziej mylnego.

Nie musimy się martwić, że nagle zostaniemy oddzieleni od grupy albo jedna noc będzie nie wliczona w koszty wycieczki. Na pewno coś takiego nie ma miejsca. Wycieczki tego typu nie są dobre, kiedy na przykład nie posiadamy ważnego paszportu albo potrzebujemy wizę. W tak krótkim czasie nie uda nam się wszystkiego przygotować. Poza tym nie powinniśmy zapominać o tym, że jeśli wycieczka nie jest z przewodnikiem, a koszty pokrywają tylko dojazd, nocleg i powrót, potrzebujemy czasu na zaplanowanie podróży.

Zwiedzić Czarny Ląd

Afryka wydaje się być niesamowicie dzikim i fascynującym krajem. Jednak jak się okazuje niewielu z nas chce ją zwiedzieć. Zazwyczaj robią to osoby, które kochają naturę. W każdym razie zazwyczaj chcemy zobaczyć Afrykę jak z obrazka: biegające dziko żyrafy, spacerujące słonie, przepływanie Nilem itp. To wszystko jak najbardziej jest możliwe. Jednak nie możemy wybierać się sami. Przede wszystkim trzeba się przed podróżą do Afryki zaszczepić.

Trzeba wiedzieć, że zobaczyć taką prawdziwą Afrykę jest trudno. Dlatego należy dołączyć się do grupy, która zmierza do safari. Dzięki temu wraz z przewodnikiem, który będzie posiadał odpowiednie informacje, apteczkę itp. Zwiedzimy taki Czarny Ląd, o jakim po prostu się marzy. Jednak pamiętajmy, że nawet z przewodnikiem jest to kontynent bardzo obcy. Nie wiemy jak się zachować, jak reagować. Jednak wycieczka do któregoś z afrykańskich krajów jest naprawdę niesamowita i zapierająca dech w piersiach. Spełnijmy to marzenie, jeśli mamy taką możliwość. Naprawdę warto.

Azja – piękny kontynent

Azja jest niesamowicie tajemniczym kontynentem. Jest to zresztą kontynent, który jest pełen skrajności. Spójrzmy na Indie. Są oddzielone od reszty kontynentu Himalajami, a co można w nich zastać? Niesamowicie zurbanizowanie miasta, ale także biedne dzielnice. Jednak wszędzie jest radośnie i kolorowo. Krajem niesamowitym są na przykład Malediwy. Kiedy patrzymy na fotografie przypominają nam krainę z bajki. To samo tyczy się Tajlandii.

Spójrzmy również na Chiny – niesamowicie rozwinęło się to państwo ostatnimi czasy, a jednak jest wierne tradycjom. Azja to niesamowicie rozwinięta i bogata Japonia, klimatyczna Rosja oraz zagadkowa Korea. Pamiętajmy o tym, że jest to kontynent niesamowicie inny. Zazwyczaj od razu można rozpoznać jego nietypowy krajobraz. Azja posiada ten czar, którego brakuje innym kontynentom. Posiada niesamowitą faunę i florę, ale przy tym posiada tyle skrajności, że aż trudnie jest je zliczyć. To kontynent tajemniczy, zagadkowy, pełen niespodzianek. Naprawdę warto go zwiedzić, jeśli mamy taką sposobność.

Australia i Oceania

Australia to jednocześnie jedno państwo. Rasowi ludzie Australii to Aborygeni. Do dziś można ich spotkać w tym kraju. Jednak faktycznie bardzo niemiłą świadomością jest to, że biały człowiek, gdziekolwiek by się nie pojawił, chciałby zepchnąć rodowita rasę i sam stać na czele zdobytej ziemi. Dlatego Aborygenów jest niewielu. Kiedy pojawimy się w Australii mogą nas niesamowicie zaskoczyć temperatury. Okazuje się, że bywa tam podobnie do Afryki jeśli chodzi o pogodę.

Jednak dodatkowo w Australii przez to, że jest mała i zewsząd otoczona oceanami, często mają tam miejsce huragany i tornada. Wiatry nie sprzyjają też unikaniu pożarów lub ich nierozprzestrzenianiu się. Jeśli będziemy w Australii musimy zobaczyć Canberrę, Sidney. Nie obędzie się także bez zobaczenia dzikich koala czy kangurów. Pamiętajmy też, ze trzeba zobaczyć tamtejszą rafę koralową. Nie ma piękniejszej na świecie, zatem naprawdę nie wolno sobie tego odmówić. Zadbajmy o to, aby była to podróż naszego życia. Postarajmy się ją dokładnie zaplanować.

Ciekawe wycieczki objazdowe

Niektórzy z nas z chęcią podejmują wycieczki objazdowe. Można zapisać się na nie w biurach podróży. Wycieczki objazdowe preferowane są przez szkoły, ponieważ wiele uczą. Można w ciągu kilku dni zobaczyć naprawdę wiele wartościowych rzeczy. Nie każdy jednak nadaje się do tego, aby brać udział w takiej wycieczce. Nie oszukujmy się, większość przewodników wycieczek nie są ludźmi przebojowymi. Zresztą opowiadają wszystko to, co zostało zawarte w przewodniku. Dla niektórych zaś mija się z celem słuchanie tego, o czym można poczytać. Przewodnik rzadko podaje ciekawe anegdoty.

Dzieciaki i młodzież się nudzą. Czasem nawet dorośli to robią. Dlatego można wycieczkę objazdową zaplanować samemu. Przecież to nasza decyzja co chcemy zobaczyć, zwiedzić itp. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami wycieczek objazdowych w przewodnikami, samo zorganizujemy sobie podobny wyjazd. Wtedy zagwarantujemy sobie najlepszą zabawę, bo w pełni zaplanowaną przez nas. Pamiętajmy o tym, że wycieczki te nie mogą być dla nas nudne. Muszą nad dać wiele wiedzy i wiele zabawy.

Caspar David Friedrich

Caspar David Friedrich to przedstawiciel niemieckiego romantyzmu. Zdaniem artysty malarz nie powinien wiernie przedstawiać tego, co widzi, lecz powinien pójść krok dalej i tworzyć obrazy zapadające w pamięć na całe życie.

Jednym z obrazów, które stworzył jest „Skały kredowe na Rugii”, skupił się na otwarciu przed widzem czystej przestrzeni, wciągającej go do środka. W postawach obu postaci znajdujących się na obrazie czuć lęk, a zarazem tęsknotę. Malarz potrafił w sposób symboliczny przedstawić sprzeczne uczucia, które od zawsze targały duszą człowieka. Od wyglądającej spokojnie wody, blasku, który od niej bije, dzieli ludzi tylko przestrzeń. Przestrzeń niebezpieczna i niezmierzona. Dlatego też obraz Friedricha jest taki szczególny. Piękno staje się nie rzeczą oczywistą, lecz wzniosłą, być może nigdy nieosiągalną. Malarz pragnął pokazać najważniejsze wartości dla człowieka: nieograniczoną wolność, zniesienie wszelkich granic i barier.

Jan Vermeer

Prace Jana Vermeera są namalowane z ogromną dbałością o szczegóły. Tworzył on w okresie baroku. Był wybitnym malarzem holenderskim. Głównymi tematami praca Jana Vermeera są widoki miast oraz wnętrza domów. Rzadko tworzył jakiekolwiek portrety, gdyż wolał uwieczniać martwą naturę. Obrazy o takiej tematyce dawały mu poczucie spełnienia i samorealizacji. Ludzie pojawiający się w przedstawionych przez malarza scenach, służyli jedynie jako dodatek do zastygającej aranżacji. Każdy obraz musiał wykonać perfekcyjnie, nie malował dla mas, a także dla ilości. Ważniejsze było dla niego doprowadzenie do ideału jego dzieł.

Dlatego tez w czasie roku nie udało mu się stworzyć więcej niż dwa dzieła. Dorabiał sobie jako handlarz dzieł sztuki oraz ekspert artystyczny. Jego twórczość prawdopodobnie była podporządkowana protektorom i mecenasom sztuki, co także skutkowało małą ilością prac przeznaczonych dla publicznego rynku. Wyróżniającymi cechami malarstwa Jana Vermeera są: umieszczenie sceny figuralnej nie pośrodku, lecz z boku, co w znaczący sposób różniło go od innych malarzy z tego samego okresu, rozjaśnienie sceny tylko z jednej strony, używanie kontrastowych barw.

Fotorealizm

We współczesnym malarstwie poszukiwano nie tylko podejścia czysto abstrakcyjnego, ale także próbowano z jak największą dokładnością odtworzyć rzeczywistość. Styl, który podążał w tym kierunku nazywamy fotorealizmem bądź hiperrealizmem. Nurt narodził się w Stanach Zjednoczonych w połowie lat sześćdziesiątych. Polegał na dokładnym i precyzyjnym przedstawieniu na płótnie fotografii. Początkowo wzbudzał wielkie zainteresowanie wśród widzów, jednak już po kilki latach popularność osłabła, a artyści byli coraz mniej doceniani. Fotorealiści drobiazgowo przedstawiali rzeczywistość, często z większą wyrazistością i szczegółowością niż fotografia, którą przerysowywali. Zadawali w ten sposób pytanie o istotę powierzchowności i płytkości ludzi.

Fotorealiści poprzez tak realne odtworzenie świata przyjmowali krytyczną postawę wobec gloryfikacji konsumpcji. Dzięki nowym mediom jak video i komputer eksperymentowano, łączono ze sobą różnego rodzaju sztukę, poszukiwano nowych środków wyrazu, które pozwoliłyby na krytykę społeczną i głośno wyrażoną opinię publiczną. Niektórzy tworzyli instalacje, inni jeszcze dostarczali tylko pomysłów na tworzone dzieła.