Archiwum: 'Dedektywi'

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes to chyba najsłynniejszy z wykreowanych przez pisarzy detektywów. Jego „ojcem” jest szkocki pisarz Sir Arthur Conan Doyle. Holmes pierwszy raz pojawił się w powieści „Studium w szkarłacie” z 1887 roku. Poznajemy tam także doktora Watsona – towarzysza, przyjaciela i kronikarza Sherlocka, pomagającego mu w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek. Prócz tej książki Holmes pojawia się jeszcze w trzech innych – „Psie Baskerwilów”, „Znaku czterech” oraz „Dolinie trwogi”, a także w ponad pięćdziesięciu opowiadaniach. Sposób, w jaki Holmes rozwiązuje zagadki i znajduje złoczyńców, określany jest mianem „dedukcji”. Polega on na kojarzeniu różnych, pozornie ze sobą nie związanych faktów i dochodzeniu do wniosków na ich podstawie. Wymaga rozległej wiedzy z wielu naukowych dziedzin, między innymi chemii, psychologii i matematyki. Prócz zdolności detektywistycznych, Sherlock Holmes posiadał inne talenty. Uwielbiał grać na skrzypcach, a także trenował boks. Zmarł w opowiadaniu „Ostatnia zagadka”.

Jane Marple

Jane Marple to kolejna po Herkulesie Poirot bohaterka kryminałów Agathy Christie. Ta starsza pani, zwykle wścibiająca nos w nie swoje sprawy i bardzo zainteresowana różnymi plotkami, nie sprawia wrażenia osoby mającej szczególnie rozwinięty zmysł dedukcji i potrafiącej wytropić groźnych przestępców. Jednak pozory mylą, bo stara panna okazuje się być kobietą o żelaznym umyśle, potrafiącą skojarzyć niekiedy bardzo odległe od siebie fakty i bezproblemowo wskazać winnych przestępstw popełnionych w jej otoczeniu. Jej metodą znajdowania bandytów jest przypominanie sobie wydarzeń, jakie kiedyś miały miejsce w wiosce w której żyła, i na podstawie pewnych psychicznych analogii wyznaczanie przestępców. Nie wszystkim się to oczywiście podoba – pomijając ukaranych w końcu zbrodniarzy, ze szczególnymi zdolnościami panny Marple nie potrafią się pogodzić zwykli, o wiele młodsi i wykształceni stróże prawa, którym wyśledzenie morderców i złodziei nie przychodzi z taką łatwością, jak kobiecie mogącej być ich babcią.

Inspektor Gadżet

Ta animowana postać to chyba najbardziej ciamajdowaty ze znanych detektywów. Bez pomocy swej siostrzenicy Penny i jej pieska Łebka nie rozwiązałby żadnej sprawy powierzonej mu przez jego szefa Quimby. Inspektor Gadżet nie jest zwykłym byłym policjantem – po wypadku, któremu uległ, współpracujący z policją naukowcy postanowili poddać jego ciało eksperymentowi, i wszczepili w nie mechaniczne urządzenia, mające pomóc mu w walce z przestępcami. I tak Gadżet potrafi na przykład wyciągnąć ramiona na olbrzymie odległości, czy wyciągnąć z głowy różne przydatne ustrojstwa, w stylu nowoczesnych śrubokrętów czy innych praktycznych narzędzi. Obecność owych gadżetów nie przekłada się na skuteczność mało rozgarniętego detektywa. Na szczęście nad powodzeniem jego akcji czuwa nastoletnia Penny, posiadająca magiczny komputer i sporą dawkę zdrowego rozsądku, pozwalające pokonać nie tylko poszukiwanych przestępców, ale również wystrychnąć na dudka doktora Klaufa, pragnącego zniszczyć Gadżeta i zawładnąć całym światem.

Herkules Poirot

Herkules Poirot jest bohaterem książek i opowiadań autorstwa Angielki Agathy Christie. To jedna z najsłynniejszych literackich postaci nie tylko wśród detektywów, ale w całej historii literatury. Christie uczyniła go bohaterem ponad trzydziestu książek. Cechami charakterystycznymi tego belgijskiego byłego policjanta, pracującego jako prywatny detektyw, są: jajowata głowa, niski wzrost oraz wypielęgnowane wąsy. Poirot bardzo dba o swój wygląd – starannie dobiera części garderoby, będąc przy tym niezwykle pedantycznym i dbającym o symetrię. W swej pracy zawierza wszystko mocy szarych komórek – uważa, że jest w stanie wytropić mordercę bez ruszania się z fotela, a jedynie rozmawiając ze świadkami i analizując podane przez nich informacje. Popularność Poirota przyczyniła się do kilku ekranizacji powieści, których był bohaterem. Za najbardziej podobnego do oryginalnego Poirota uznaje się aktora Davida Sucheta, który wcielił się w jego rolę w kilku telewizyjnych, dobrze przyjętych przez fanów i krytyków, filmach kryminalnych.

Detektyw Monk

Detektyw Monk to bohater serii książek autorstwa Lee Goldberg, jednak najbardziej znany jest z amerykańskiego serialu kryminalnego, emitowanego od 2002 roku. Jest on byłym pracownikiem policji, który po traumatycznym przeżyciu, jakim była śmierć jego żony w wyniku zamachu bombowego, zamknął się w domu i nie wychodził z niego przez trzy lata. Dzięki pomocy pielęgniarki, Sharony Fleming udaje mu się powrócić do życia, jednak ze względu na liczne fobie i obsesje ma problem z przystosowaniem do świata zewnętrznego. Nie może wrócić do policji, ale pomaga jej w rozwiązywaniu najtrudniejszych spraw. Ma bowiem niezwykły dar dedukcji i kojarzenia faktów. Problemy psychiczne Monka są źródłem wielu zabawnych sytuacji, ale również problemów, bowiem detektyw boi się rzeczy i sytuacji, przed którymi nie da się ustrzec. Należą do nich między innymi ciemność, bród, brzydki zapach, kurczaki, dzieci, jazda samochodem czy występy publiczne. Ponadto Monk ma obsesję na punkcie utrzymania porządku i symetrii, a jego pedantyczna dbałość o czystość i sterylność doprowadza do szału najbliższą mu osobę, czyli Sharonę.

Porucznik Kojak

Porucznik Kojak to bohater słynnego serialu kryminalnego, emitowanego w Stanach Zjednoczonych w latach siedemdziesiątych. Jego akcja toczy się w Nowym Jorku, a konkretnie w przestępczym półświatku tego miasta. Jest on doskonale znany tytułowemu porucznikowi greckiego pochodzenia, Theo Kojakowi, w którego wcielił się aktor Telly Savalas. To postać bardzo charakterystyczna, a jej głównymi cechami była pozbawiona włosów głowa, zadbany ubiór, niespotykany talent do zapalania zapałki jedynie jedną ręką, oraz uwielbienie do lizaków, które Kojak jadł podczas rzucania palenia. Słodycze te doczekały się w Polsce określenia na cześć serialowego porucznika: nazwano je „kojakami”. Prawie trzydzieści lat po emisji pierwowzoru postanowiono zrealizować nową wersję „Kojaka”, z inną obsadą. Zmieniły się nie tylko realia, ale także postać głównego bohatera, który wprawdzie wciąż nosił nazwisko znane fanom serialu z lat siedemdziesiątych, jednak był on tym razem czarnoskórym Amerykaninem polskiego pochodzenia.

Philip Marlowe

Philip Marlowe jest najsłynniejszą postacią wykreowaną przez pisarza Raymonda Chandlera. To około czterdziestoletni, samotny ale cieszący się wielkim powodzeniem u kobiet, nieco cyniczny prywatny detektyw. W świecie w którym żyje nie może narzekać na brak zleceń – przestępstwa i morderstwa są tutaj właściwie na porządku dziennym. Nie do końca idealny Marlowe (między innymi uzależniony od alkoholu) wydaje się być w takich sytuacjach jedyną osobą, której zależy na sprawiedliwym wyroku i ukaraniu sprawców – wszyscy inni traktują zbrodnie jako coś normalnego. Zresztą w kryminałach autorstwa Chandlera nie zbrodnia czy rozwiązywanie zagadek z nią związanych jest najważniejsza, ale psychologiczna analiza postaci i specyficzny, mroczny klimat powieści. Philipp Marlow stał się natomiast postacią nieomalże kultową i obecną w różnych dziedzinach popkultury. Mark Knopfler, członek rockowej grupy Dire Straits, przyznał, że inspiracją do napisania piosenki jego bandu pod tytułem „Private Investiation” były powieści Chandlera oraz postać symbolizujących je detektywa.

Porucznik Columbo

Porucznik Columbo jest bohaterem popularnego także u nas amerykańskiego serialu kryminalnego pod tytułem „Columbo”. Produkcja ta różni się od większości znanych kryminałów, bowiem na początku jej każdego odcinka była przedstawiona scena morderstwa, wraz z ukazaniem mordercy, którego potem starał się wytropić Columbo. W jego rolę wcielił się aktor Peter Falk. Detektyw to postać bardzo charakterystyczna. Uwagę zwraca jego strój – zawsze pomięty i niedbale założony prochowiec, a także cygaro zwykle obecne w jego ustach, oraz zniszczony, stary samochód. Columbo posiada także psa rasy basset, który cierpi na nadwagę, oraz żonę, panią Columbo – postać bardzo tajemniczą, bowiem detektyw wspomina o niej właściwie w każdym odcinku serialu, nigdy jednak jej nie pokazano, nawet na fotografii. Podstawową metodą, dzięki której Columbo znajduje winnych, jest przeprowadzanie długich, szczegółowych rozmów, nierzadko obfitujących w banalne i absurdalne pytania. Ostatni sześćdziesiąty dziewiąty odcinek serial, miał swoją emisję w 2003 roku.

Ksiądz Frank Dawling i siostra Stephanie „Steve” Oskowski

Ksiądz Frank Dawling oraz siostra zakonna Steve są bohaterami popularnego serialu detektywistycznego pod tytułem „Detektyw w sutannie”. Emitowany był on pod koniec lat osiemdziesiątych i na początku dziewięćdziesiątych w amerykańskich stacjach NBC i ABC. W Polsce można go było zobaczyć między innymi na drugim kanale Telewizji Polskiej. Akcja serialu toczy się w Chicago. Mieszka tam proboszcz katolickiej parafii, Frank Dawling, wraz ze swoją asystentką, siostrą zakonną Stephanie „Steve” Oskowski. Wbrew pewnym stereotypom, nie skupiają się oni jedynie na modlitwie i odprawianiu mszy. Często bowiem okazuje się, że ich pomoc jest niezwykle przydatna w… kryminalnych śledztwach. Ksiądz i siostra świetnie sobie radzą jako detektywi, i często zauważają fakty które uchodzą uwadze zwykłych policjantów i śledczych, a okazują się kluczowe dla rozwikłania tajemniczych zagadek. Mimo że początkowo niewiele osób traktuje ich uwagi poważnie, z biegiem czasu i wraz z kolejnymi rozwiązanymi śledztwami cieszą się coraz większym szacunkiem i zaufaniem.