Archiwum: 'Disney'

Kultowe męskie postacie

Disnejowski film animowany „Tarzan” to opowieść o człowieku wychowanym w dżungli. Trafia do niej po tym, jak statek który płynie wraz z rodzicami, rozbija się u wybrzeży Afryki. Rodzice Tarzana giną zagryzieni przez lamparta, a maleńki chłopiec zostaje cudem ocalony, i przygarnięty przez gorylicę Kalę. Od tej chwili wychowuje się wśród dzikich zwierząt, doskonale się z nimi rozumiejąc i czując się częścią ich rodziny. Sytuacja zmienia się, gdy do jego „domu” przybywa ekspedycja naukowców, z piękną Jane na czele. Dziewczyna uczy Tarzana ludzkich zwyczajów, a w końcu obdarza go gorącym uczuciem, które jednak musi przejść olbrzymią próbę… Animacja pełnometrażowa „Herkules” jest swobodną adaptacją popularnego greckiego mitu opowiadającego o synu Zeusa, Herkulesie, który musi udowodnić, że jest godzien zasiadania na Olimpie – Wzgórzu bogów. Został pozbawiony tego zaszczytu przez zazdrosnego brata, Hadesa, ale może zmienić swe losy i powrócić na Olimp, po wykonaniu kilku niezwykle trudnych zadań oraz uratowaniu swej ukochanej, pięknej Megan.

Historie zaczerpnięte z baśni

„Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” to pierwszy pełnometrażowy animowany film w historii kina. Ponadto zajął dziesiąte miejsce na liście najbardziej dochodowych filmowych produkcji. Oparty został na pięknej, zapewne wszystkim znanej, baśni Braci Grimm. Opowiada ona historię ślicznej królewny, którą zła macocha postanawia zabić. Zleca to zadanie myśliwemu, on jednak lituje się nad dziewczyną i puszcza ją wolno. Śnieżka zamieszkuje w lesie w domku krasnoludków, ale macocha dowiaduje się o tym i podając królewnie zatrute jabłko, zabija ją. Na pomoc przychodzi jednak przystojny książę, który budzi dziewczynę ze śmiertelnego snu pocałunkiem miłości. Film „Aladyn” także został oparty na baśni, tym razem pochodzącej ze słynnego zbioru „Baśnie tysiąca i jednej nocy”, w którym zawarto opowiadania oparte na legendach i podaniach arabskich. Disnejowska produkcja skupiła się na historii ubogiego chłopca, Alladyna, który zakochuje się w księżniczce Jasmine. By móc ją poślubić, musi udawać księcia, a pomaga mu w tym znaleziony w zaczarowanej lampie dżin. Ale na drodze ich szczęścia staje zły Dżafar…

Opowieści o niesfornych synach

„Gdzie jest Nemo” to od czasów „Króla Lwa” najpopularniejszy film wyprodukowany przez Disneya. Jego fabuła skupia się na historii małej rybki – tytułowego Nemo, który pragnąc stać się bardziej samodzielnym i udowodnić swą odwagę, zapuszcza się w bardzo niebezpieczny rejon oceanu i zostaje porwany. Jego ojciec, który samotnie wychowuje syna, wraz z przyjaciółką Dory, wyrusza na poszukiwanie niesfornego malca, trafiając ostatecznie do australijskiego Sydney, gdzie przebywa Nemo, uwięziony w akwarium. Cała historia kończy się szczęśliwie, a rybki wracają do swego naturalnego środowiska. Film „Kurczak Mały” opowiada, jak sam tytuł wskazuje, o nieobdarzonym zbyt wielkim wzrostem i wiekiem kurczaku. Kurczak ten ma problemy w miasteczku w którym mieszka – kiedyś wywołał wielką aferę, że na ziemię spada niebo. Od tego czasu jego sąsiedzi patrzą na niego z pewną litością i ignorancją. Sytuacja ma szansę się zmienić, gdy Kurczak zdobywa mistrzostwo w baseballu. Wtedy jednak niebo ponownie spada na ziemię, a naszą planetę atakują kosmici. Oczywiście pokonać ich może tylko Kurczak wraz z przyjaciółmi.

Historie zwierzęcych książąt

„Bambi” to jeden z najstarszych disnejowskich filmów animowanych. Opowiada o historii małego jelonka, tytułowego Bambiego, którego mama zostaje zabita przez polujących w lesie myśliwych. W tej sytuacji jelonek trafia pod opiekę swego ojca, srogiego władcy lasu. Dorosły jeleń nie umie jednak zająć się synem, który życia uczy się od swych leśnych przyjaciół, między innymi królika Tuptusia i skunksa Kwiatka. Po pewnym czasie poznaje także piękną łanię Felinkę, która w dorosłym życiu zostanie żoną głównego bohatera. Główną postacią w filmie „Król Lew” jest lewek Simba. Jako syn króla Lwiej Ziemi, lwa Mufasy, jest także następcą tronu. Nie potrafi się z tym pogodzić jego zły stryj – Skaza. Podstępem doprowadza do śmierci Mufasy, obarczając winą młodego Simbę. Ten, nie potrafiąc sobie poradzić z wyrzutami sumienia, ucieka z królestwa i zamieszkuje w dżungli. Wraz z guźcem Pumbą i surykatką Timonem prowadzi spokojny żywot, dopóki nie zostaje wezwany na Lwią Ziemię, która po objęciu władzy przez Skazę zamieniła się w miejsce nie nadające się do życia. Jednak dzięki Simbie odzyskuje dawny blask.

Animacje o psach

„Zakochany kundel” to piękna opowieść o miłości dwójki psów: bezdomnego kundelka Trumpa oraz rasowej suczki Lady. Są od siebie zupełnie różni – Trump to niesforny i niczym niezobowiązany, ale za to bardzo odważny i szanowany w swym środowisku nierasowy psiak, Lady natomiast mieszka w pięknym, bogatym domu i jest zadbaną cocker spanielką. Ich przypadkowe spotkanie sprawia, że oboje odnajdą miłość i zupełnie nowy sens życia. Zwłaszcza Lady pozna prawdziwe znaczenie wolności i niezależności, a także smak przygody i niebezpieczeństwa, z którego wybawi ją ukochany. Jednym z głównych bohaterów filmu „101 Dalmatyńczyków” jest dalmatyńczyk Pongo. Wzruszony samotnym losem swego pana, Rogera, postanawia zaaranżować spotkanie z piękną Anitą. Okazuje się, że Anita także posiada dalmatyńczyka – suczkę Czikę. I tak oto Roger zakochuje się w Anicie, a Pongo w Czice. Żyliby długo i szczęśliwie, gdyby nie fakt, że piętnaście szczeniąt, będących dziećmi psiej pary, zostaje uprowadzonych przez złą Cruellę De Mon, pragnącą uszyć sobie futro z dalmatyńskiej skórki. Rodzice wyruszają więc na poszukiwanie gromadki, przeżywając po drodze wiele zabawnych, ale i niebezpiecznych przygód.

O tym, że nawet potwór potrafi kochać

Trójwymiarowa animacja „Potwory i spółka” przedstawiają „od kuchni” świat potworów żyjących w szafie każdego pokoju dziecięcego. Okazuje się, że wiodą one całkiem normalne życie, i nieobce im taki problemy, jak chociażby kwestia związków czy nieszczęśliwej miłości. Pewnego dnia do tego świata trafia mała, bardzo odważna dziewczynka, Boo, która nie dość, że nie przeraziła się potwora, jaki wyskoczył z jej szafy, to na dodatek postanowiła bliżej go poznać. Potwór ów, noszący imię Sullivan, wpada w panikę, i wraz z przyjacielem Mike’em postanawia odesłać ją do ludzkiego świata. Nie jest to jednak takie proste i sprowadza na bohaterów całe mnóstwo kłopotów. Film „Lilo i Stich” to opowieść o małej hawajskiej dziewczynce – Lilo. W pewnym momencie spotyka na swej drodze dziwne stworzenie o imieniu Stich. Stworek przypomina psa, jest jednak niebezpiecznym mutantem stworzonym przez szalonego naukowca. Jego celem jest niszczenie, a uczucia takie jak litość czy miłość teoretycznie nie powinny mu być znane. Zmienia się to jednak pod wpływem mocy uczucia, jakim obdarza go Lilo i jej rodzina.

Animacje o miłości i tolerancji

Scenariusz filmu animowanego „Dzwonnik z Notre Dame” oparty został na powieści francuskiego pisarza Wiktora Hugo o tym samym tytule co film, lub innym, brzmiącym „Katedra Marii Panny w Paryżu”. Jest to jednak adaptacja bardzo dowolna, pozbawiona przez disnejowskich twórców scen mniej przyjemnych i bardziej brutalnych, a także zakończenia, które odbiega od tego przedstawionego w powieści. Bohaterem filmu jest garbaty, brzydki dzwonnik Quasimodo, który mieszka w paryskiej katedrze pod wezwaniem Marii Panny. Nie wolno mu z niej wychodzić, jednak podczas organizowanego w mieście festynu postanawia dołączyć do tańczącego tłumu. Tam spotyka cygankę Esmeraldę, w której się zakochuje, jednak ona ostatecznie ofiaruje dzwonnikowi jedynie przyjaźń i wychodzi za mąż za kapitana Febusa. „Piękna i bestia” to także historia uczucia, jakie żywi człowiek odbiegający swym wyglądem od pewnej normy do pięknej dziewczyny. Tym razem jednak miłość zwycięża i para żyje ze sobą długa i szczęśliwie. Bestia, zamieniona za grzechy w potwora, dzięki czystemu uczuciu piękności na nowo odkrywa życie i zmienia swój stosunek do świata.

Kobiety w rolach głównych

„Mała Syrenka” to film animowany, którego fabułę oparto na popularnej baśni Hansa Christiana Andersena. Jego bohaterką jest córka władcy mórz – syrenka o imieniu Arielle. Zakochuje się ona w ludzkim księciu, ale jako pół-kobieta, pół-ryba musi przejść długą i trudną drogę, by z nim być. W odróżnieniu od literackiego pierwowzoru, disnejowska „Mała syrenka” jest opowieścią ciepłą, nie pozbawioną humoru i wartkiej akcji. Brak w niej czasem drastycznych i przerażających scen przedstawionych w oryginale. Posiada także optymistyczne zakończenie, które można skwitować słowami „I żyli długo i szczęśliwie”. Film animowany „Pocahontas” to także opowieść o miłości z przeszkodami. Tytułowa bohaterka to córka indiańskiego wodza, która spotyka na swej drodze angielskiego poszukiwacza złota, Johna Smitha. Początkowo jest w stosunku do niego bardzo nieufna, z czasem jednak zakochuje się w Angliku, i to z wzajemnością. Ich miłość spotka wiele przeciwności losu spowodowanych głównie różnicami społecznymi i narodowościowymi, które okażą się nie do pokonania i skażą to uczucie na klęskę.

Najnowsze dzieła wytwórni Disneya

„Iniemamocni” i „Ratatuj” to jedne z ostatnich animowanych produkcji pochodzących z disnejowskiego studia. Obydwa zostały nakręcone w nowoczesnej technice komputerowej. Pierwszy z filmów, „Iniemamocni”, to opowieść o rodzinie suberbohaterów, którzy w związku z pewną nieprzyjemna sytuacją, doprowadzającą ich w stan oskarżenia, musieli zaprzestać korzystania ze swoich ponadludzkich zdolności. Jednak w momencie gdy światu grozi niebezpieczeństwo ze strony szalonego Syndroma, głowa rodziny – Bob Iniemamocny, postanawia stawić mu czoła, angażując do tego całą swoją familię. Bohaterem animacji „Ratatuj” jest sympatyczny szczur o imieniu Remy. Różni się od innych członków swej szczurzej rodziny – w odróżnieniu od nich nie jest mu obojętne, co aktualnie pałaszuje, posiada bowiem węch absolutny i zacięcie do zostania mistrzem kuchni. Jego idolem jest kucharz Gusteau, a zbieg okoliczności sprawi, że talent kucharski Remiego zostanie wykorzystany w prawdziwej, ludzkiej restauracji. Dobra passa szczura nie potrwa jednak długo, bo na jego drodze stanie niesympatyczny szef kuchni Szpander.