Archiwum: 'Gatunki seriali'

Seriale kryminalne

Seriale kryminalne to dość rozległy gatunek, jednak większość z nich przedstawia pracę organów takich jak policja czy tajne agencje, albo rozmaitych detektywów. W kolejnych odcinkach stała ekipa bohaterów rozwiązuje nowe śledztwa, które mogą, ale nie muszą wiązać się z szerzej zakrojoną działalnością na przykład konkretnej grupy przestępczej. Ważną cechą tego typu seriali jest możliwość podejrzenia od środka, jak wygląda na przykład praca w policji, lub codzienne życie detektywów śledczych. W przypadku seriali przedstawiających pracę agencji rządowych, wiele kwestii podawanych jest umownie, aby nie naruszyć tajemnicy służbowej, jednak nawet one mogą być oparte na rzeczywistych sprawach i autentycznych faktach. Współcześnie w serialach tego typu często przedstawia się również pracę innych, związanych ze wspomnianymi organami zawodów – na przykład dziennikarzy czy ratowników medycznych. W serialach kryminalnych często dochodzi do brutalnych scen, dlatego nie są one przeznaczone dla najmłodszych widzów, którzy jednak mimo to chętnie po nie sięgają.

Seriale animowane

Seriale animowane w telewizji występują w bardzo różnej formie. Najpowszechniejszą i najbardziej znaną są oczywiście kreskówki dla dzieci w rodzaju „Kaczora Donalda” czy „Królika Bugsa”. Ci sami bohaterowie w kolejnych odcinkach stają w obliczu zupełnie nowych przygód, a często przydzielane są im zupełnie inne role, na przykład zostaje im przyporządkowany konkretny zawód, bądź zmieniana jest sceneria na historyczną lub przyszłościową. Inną kategorią seriali animowanych są bardziej skomplikowane opowieści, charakteryzujące się stałą fabułą, upodabniającą je do tradycyjnych seriali fabularnych. Szczególnie popularne są one w Japonii, gdzie anime, czyli animowane seriale lub filmy, traktowane są jako ważna, bardzo prestiżowa odmiana sztuki. Seriale tego rodzaju coraz częściej jednak pojawiają się również w krajach europejskich i w Stanach Zjednoczonych. Osobną kategorię seriali animowanych, zwłaszcza japońskich, stanowią hentai, czyli animowane seriale erotyczne. Dla dorosłych przeznaczone są również współcześnie produkowane seriale o humorystycznej, ale szokującej treści, na przykład „South Park” lub „Włatcy Móch”.

Seriale medyczne

Seriale medyczne to cała kategoria seriali, których akcja rozgrywa się w konkretnych szpitalach, lub jej bohaterowie są członkami specjalnych medycznych zespołów, podróżujących po całym kraju lub nawet świecie. Do tej drugiej kategorii należą na przykład seriale, w których głównym motywem jest zwalczanie wszelkiego rodzaju groźnych dla ludzi epidemii. Należą one jednak do mniejszości. Z reguły bohaterami seriali medycznych są zespoły zajmujących różne stanowiska medyków z konkretnego szpitala, albo jego oddziału. Mogą to być chirurgowie, diagności, albo inni specjaliści. W serialach medycznych równie ważną rolę, jak stała ekipa lekarska, odgrywają pacjenci. Są oni, podobnie jak przypadki ich chorób lub ran, przyporządkowani do konkretnego odcinka, który opowiada ich historię. Z reguły jest ich kilku w danym odcinku, zaś akcja skupia się na jednym lub dwojgu z nich, zaś pozostali odgrywają tło, uczestnicząc w pojedynczych, mniej lub bardziej ważnych scenach, na przykład o zabarwieniu humorystycznym.

Wstęp

Seriale to jedne z najpopularniejszych gatunków telewizyjnych, które ze względu na swoją siłę przyciągania widza do telewizora na kolejne odcinki, są bardzo chętnie umieszczane w ramówkach poszczególnych stacji. Do najpopularniejszych seriali należą przede wszystkim opery mydlane, które w swoim szczytowym okresie (największa popularność serialu „M jak miłość”), potrafiły przyciągnąć w naszym kraju nawet dziesięciomilionową widownię telewizyjną, a zatem więcej, niż ogląda skoki narciarskie z udziałem Adama Małysza czy występy naszej piłkarskiej reprezentacji. Bardzo dużą oglądalnością cieszą się również seriale komediowe, głownie tak zwane sitcomy. Stałe grono zwolenników mają inne gatunki serialowe – seriale medyczne, kryminalne oraz science-fiction. Również młodzież ma własne, przeznaczone dla swojej grupy wiekowej seriale, opowiadające o ich codzienności i problemach, zaś dzieci uwielbiają przyglądać się historiom bohaterów animowanych kreskówek, które jakby nie było, również są przecież serialami.

Telenowele

Telenowelami określamy liczne seriale produkcji południowo lub środkowoamerykańskiej, które stały się wyjątkowo modne również w naszym kraju. Gatunek ten często porównywany jest do tradycyjnych dla polskiej telewizji oper mydlanych, jednak da się wskazać kilka znaczących różnic pomiędzy nimi. Przede wszystkim, telenowele posiadają z reguły kilku głównych bohaterów, wokół których zawiązana jest cała akcja seriali, a także główny wątek, z reguły melodramatyczny – czyli historię nieszczęśliwej najlepiej miłości. W miarę rozwoju akcji telenoweli, poszczególne wątki są rozwiązywane tak, aby cała historia dążyła do szczęśliwego zakończenia, na przykład ślubu głównych bohaterów. W ten sposób bliski telenoweli staje się na przykład serial „Teraz albo nigdy”. Świat obserwowany w telenowelach jest bardzo przerysowany. Wszyscy bohaterowie są piękni i wspaniali, zaś ich emocje bardzo wyraziste, które wyjątkowo łatwo jest odczytać. W wyniku rozwoju gatunku, pojawiły się również telenowele o charakterze humorystycznym.

Opery mydlane

Opery mydlane to zdecydowanie najpopularniejszy wśród polskich telewidzów gatunek seriali. To tutaj właśnie należą cieszące się zawsze największą oglądalnością produkcje, takie jak „M jak miłość”, „Na Wspólnej”, „Klan” czy „Złotopolscy”. Wyróżniających je cech jest kilka. Przede wszystkim opowiadają one o codziennych smutkach i radościach zwyczajnych ludzi. Z reguły opery mydlane ukazują się w telewizji kilka razy w tygodniu, więc obserwujemy ich niejako z dnia na dzień. Przykładowo każdy kolejny odcinek „Klanu” opowiada o kolejnym dniu w życiu jego bohaterów, co sprawia, że nigdy nie zdarza się, aby w serialu tym pokazywano wydarzenia rozgrywające się w weekend. Posiadają stałe, ale bardzo liczne grono bohaterów, składających się z reguły na przedstawicieli kilku rodzin, które w mniejszy lub większy sposób są ze sobą powiązane. Fabuła opery mydlanej jest wielowątkowa, zaś poszczególne jej elementy przeplatają się ze sobą i mogą być raz bardziej, innym razem mniej wyeksponowane. Liczba ich odcinków potrafi osiągać nawet kilkanaście tysięcy.

Seriale młodzieżowe

Seriale młodzieżowe charakteryzują się przede wszystkim tym, że są przeznaczone dla młodzieży i opowiadają o losach grupy młodzieży i jej problemach, jednak wbrew wszystkiemu, z reguły grają w nich aktorzy o kilka lat starsi, niż role, w które się wcielają. Taka praktyka stosowana jest od wielu lat i z nielicznymi wyjątkami, bardziej realistyczne seriale, w których role nastolatków rzeczywiście odgrywają ich rówieśnicy, nie odnoszą sukcesu i szybko znikają z telewizyjnej anteny. Bohaterami seriali młodzieżowych z reguły są uczniowie tej samej szkoły, bądź znajomi z sąsiedztwa. Może być wśród nich wyróżniony główny bohater, jednak często również jest to po prostu grupa, w której większa ilość postaci występuje obok siebie na równych prawach. Niektóre z nich mogą mieć moralizatorski charakter, poruszając na przykład problemy mniejszości rasowych czy seksualnych i naszego stosunku do nich, albo nietolerancji w stosunku do niepełnosprawnych lub chorych. Inne mogą zaś mieć formę zwyczajnej rozrywki dla młodzieży.

Sitcomy

Sitcomy to seriale, których idea znacznie różni się od oper mydlanych. Przede wszystkim mają charakter humorystyczny. Niezależnie od tego, czy ich akcja rozgrywa się w domu, czy w miejscu pracy, zawsze przedstawiane są wydarzenia, które prowadzą do komicznych sytuacji. Cechą charakterystyczną sitcomów jest bardzo wąski zakres scenografii. Dominuje w nich jedna, główna scenografia, przedstawiająca na przykład biuro albo salon w mieszkaniu lub domu – to w nim odbywa się większość serialowych wydarzeń. Prócz tego z reguły występuje jedna czy dwie sceny, rozgrywane w innych miejscach, jednak jest to konieczne tylko wtedy, jeśli ma związek ze scenariuszem danego odcinka. Zdecydowana większość odcinków sitcomów nie jest ze sobą powiązana i jedynie niektóre wydarzenia, głównie związane ze zmieniającą się obsadą, mają wpływ na kolejne odcinki. Często bohaterowie, którzy zostali na przykład wyrzuceni z pracy, lub śmiertelnie się pokłócili, w następnym odcinku dalej tam pracują, a ich relacje między sobą znowu są takie, jak dawniej.

Science-fiction

Seriale science-fiction pojawiły się już kilkadziesiąt lat temu i od tego czasu obserwujemy ich dynamiczny rozwój. Jest on związany nie tylko z rozwojem efektów specjalnych, ale również znacznego rozszerzenia się możliwości fabularnych, jakie prezentowane są w tego rodzaju serialach. Wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje seriali science-fiction. Pierwszy z nich, to te, w których akcja toczy się „dawno, dawno temu, w odległej galaktyce”, czyli po prostu nie wiadomo gdzie i kiedy – choć z reguły jednak w przyszłości, a nie dawno temu. Ich bohaterowie podróżują na statkach kosmicznych przemierzając galaktykę i odwiedzając różne planety, lub mieszkają na stacjach kosmicznych. Druga kategoria seriali science-fiction te takie, których akcja dzieje się na ziemi, z reguły współcześnie. W wyniku różnych wydarzeń, takich jak kontakt z obcymi, lub wielkie odkrycie naukowe, albo dający nowe możliwości wynalazek w rodzaju przejść międzywymiarowych, bohaterowie serialu stają w obliczu nieznanych przez nich do tej pory sytuacji.