Archiwum: 'Gwiazdy'

Politycy

Wielkie kampanie wyborcze, pełne oryginalnych gadżetów konferencje prasowe, błyskotliwe przemowy na sali sejmowej lub zebraniach komisji śledczych – trudno dziś ukryć, że polityka również w naszym kraju stała się prawdziwym show. Nic zatem dziwnego, że telewizja chętnie gości owych showmanów, udostępniając im swój czas antenowy – oczywiście po równi, aby nikt nic złego sobie nie pomyślał. Ma zatem swoich reprezentantów, w osobach Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego, Prawo i Sprawiedliwość. Ma walczących na barykadach, na szczęście słowem, a nie zbożem jak Andrzej Lepper, Joannę Senyszyn, Ryszarda Kalisza i Grzegorza Napieralskiego, klub poselski Lewica. Ma wreszcie swoje medialne gwiazdy – Stefana Niesiołowskiego i prawdziwego idola tej kadencji Sejmu – Janusza Palikota, Platforma Obywatelska. Niestety, nad czym boleje cały naród, zgasła równie szybko, jak się pojawiła, gwiazda Nelly Rokity, która mogła być prawdziwym połączeniem Joanny Senyszyn i Janusza Palikota i niewątpliwą atrakcją każdego programu publicystycznego z jej udziałem.

Sportowcy

Nic tak nie wpływa na popularność sportowca jak fakt, że jego dyscyplina pokazywana jest często w telewizji. To właśnie dzięki cotygodniowym transmisjom telewizyjnym z konkursów skoków narciarskich, którymi telewizja publiczna zwykła zapychać sobie weekendową, zimową ramówkę, rozbłysła wielka gwiazda Adama Małysza, który przecież startuje tak naprawdę w mało liczącej się na świecie konkurencji. Dziś największe triumfy święci trójka polskich sportowców. Pierwsza z nich to oczywiście Otylia Jędrzejczak, nasz słynny „motylek”, mistrzyni olimpijska oraz mistrzyni i rekordzistka świata w swoich pływackich konkurencjach. Choć w telewizji pokazuje się tylko przy okazji najbardziej prestiżowych imprez pływackich, wystarcza to, by była wówczas na ustach całej Polski. Z kolei nasz rodzynek w Formule 1, Robert Kubica ma to szczęście, że jego dyscyplina pokazywana jest regularnie co dwa tygodnie przez cały, trwający pół roku. Nie ma go natomiast Agnieszka Radwańska. Transmisje z jej meczy tenisowych mogą oglądać jedynie osoby, które w pakietach telewizji kablowych lub cyfrowych mają na szczęście spolszczony program Eurosport.

Nicole Kidman

Nicole Mary Kidman urodziła się 20 czerwca 1967 roku w Honolulu (Hawaje) w Stanach Zjednoczonych. Nicole jest australijsko – amerykańską piosenkarką i aktorka. Jej pierwszym mężem był aktor Tom Cruise. Para spotkała się pierwszy raz na planie filmu „Szybki jak błyskawica”. 24 grudnia 1990 wzięli ślub w miasteczku Telluride (Kolorado) w Stanach Zjednoczonych. Ceremonia zaślubin była zachowywana w sekrecie. W 1992 roku para zaadoptowała córeczkę Isabellę, natomiast trzy lata później syna Antony’ego. Siedem lat później aktorska para nie była już w związku małżeńskim. Kariera aktorska Nicole zaczęła się bardzo wcześnie. Kidman miała wtedy bowiem tylko 14 lat i zagrała już wtedy główną rolę w filmie „Bush Christmas”. Kolejnymi produkcjami produkcjami z jej udziałem były min: „Martwa Cisza” (z roku 1989), „Batman forever” (z roku 1995), „Totalna magia” (z roku 1998), „Oczy szeroko zamknięte” (z roku 1999), „Moulin Rouge” (z roku 2001), „Żony ze Stepford” (z roku 2004), „Inwazja” (z roku 2007), „Złoty kompas” (z roku 2007). Obecnie w planach Nicole jest zagranie w filmie „Washington”. Na ekranach kin ukaże się on w roku 2009.

Talk-showmani

Pierwsze polskie programy w stylu talk-show pojawiły się w połowie lat dziewięćdziesiątych. Szlak przetarł oczywiście Mariusz Szczygło, który w uroczy, właściwy wyłącznie sobie sposób zachwycał się i dziwił. Po nim gwiazdami telewizyjnych talk-show stali się Alicja Resich-Modlińska, prowadząca „Wieczór z Alicją”, oraz Wojciech Jagielski, czyli słynny wampir z „Wieczoru z wampirem”. Dziś gwiazdy talk-show to przede wszystkim prześmiewcy, tacy jak Kuba Wojewódzki, Szymon Majewski i Misiek Koterski, a także kreująca się na polską Oprah Windfrey, znana wcześniej z anteny RMF FM Ewa Drzyzga. Kuba Wojewódzki, wypromowany dzięki udziałowi w programie Idol (jako juror oczywiście), prowadził swój program najpierw na Polsacie, obecnie na TVN. Ma równie wielu wielbicieli, co przeciwników, ale przede wszystkim jest o nim głośno, a o to w jego fachu właśnie chodzi. Podobnie wygląda sytuacja z Szymonem Majewskim, którego drugie wcielenie – Ędward Ącki, może nie być zbyt smaczne, jednak nie sposób odmówić Majewskiemu, że potrafi przyciągnąć przed telewizory miliony swoich zwolenników.

Jennifer Aniston

Jennifer Joanne Linn Anastassakis – tak brzmi pełne nazwisko aktorki Jennifer Aniston. Urodziła się ona 11 lutego 1969 roku w miasteczku Sherman Oaks (Kalifornia) w Stanach Zjednoczonych. Ojcem chrzestnym Jennifer jest Telly Savalas, znany z tytułowej roli w filmie „Kojak”. W roku 1989 Jennifer zagrała pierwszy raz w serialu telewizyjnym „Molloy”. W świecie kina zadebiutowała w 1993 roku. Rolą jej życia i rozwoju jej kariery było zagranie postaci Rachel Greek w serialu komediowym emitowanym w telewizji, pt. „Przyjaciele”. Najbardziej popularne filmy oraz seriale z udziałem Jennifer Aniston to: „Przyjaciele” (od roku 1994 do roku 2004), „Sposób na bezsenność”(z roku 1996), „Mąż idealny” (z roku 1997), „Życie biurowe” (z roku 1999), „Bruce Wszechmogący” (z roku 2003), „Nadchodzi Polny” (z roku 2004), „Z ust do ust” (z roku 2005), „Diary” (z roku 2005), „Gambit” (z roku 2006), „Wanted” (z roku 2007). Jennifer była przez pięc lat żoną znanego aktora Brada Pitta. Ich związek zakończył się w 2005 roku. Wtedy następnym partnerem Aniston został kolejny aktor i producent filmowy Vince Vaughn. Jednak i ten związek się zakończył w 2006 roku.

Brad Pitt

William Bradley Pitt (w skrócie Brad Pitt) urodził się 18 grudnia 1963 roku w mieście Shawnee w stanie Oklahoma. Jest on aktorem oraz producentem filmowym. W 2005 roku zagral w reklamie piwa Heineken oraz został umieszczony na liście pięćdziesięciu najpiękniejszych ludzi na świecie według magazynu „People”. Brad Pitt był w związkach z wieloma aktorkami. W 1987 roku spotykał się z Shalane McCall, dwa lata później z Jill Schoelen, Robin Givens oraz Juliette Lewis, z ktorą był w związku przez cztery lata. W 1994 umawiał się z Thandie Newton oraz Gwyneth Palthrow (trzyletni związek). W 1998 chodził z Sonitą Henry. Przez pięc lat był mężem aktorki Jennifer Aniston. Od 2005 roku Brad spotyka się z Angeliną Jolie. W 2006 roku urodziła im się córeczka Shiloh. Adoptowali też trójkę innych dzieci. W 2008 roku na świat przyszły bliźniaki. Filmy, przez które jest najbardziej rozpoznawalny to: „Joe Black” (z roku 1998), „Zawód: Szpieg” (z roku 2001), „Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra” (z roku 2001), „The Mexican” (z roku 2001), „Ocean’s Twelve: Dogrywka” (z roku 2004), „Pan i pani Smith” (z roku 2005) oraz „Ocean’s Thirteen” (z roku 2007).

Aktorzy

W dzisiejszych czasach, kiedy w polskiej telewizji pojawia się w sezonie do dziesięciu nawet nowych seriali rodzimej produkcji, aktorzy mają wyjątkowe pole do popisu. Wielu z nich, dzięki popularności odniesionej w swoich serialowych debiutach, dostaje kolejne, ważniejsze i bardziej medialne role, przez co w szybkim czasie stają się prawdziwymi gwiazdami małego ekranu. Tak było na przykład z Joanną Brodzik, która po błyskotliwym debiucie w „Kasi i Tomku”, dostała główną rolę w „Magdzie M.”. Podobnie wyglądała sytuacja Anny Guzik, która wypromowała się dzięki roli w serialu „Na Wspólnej”, zaś obecnie odtwarza również główną rolę w „Heli”, a o jej angaż biją się wszyscy serialowi producenci. Obecnie na topie znalazła się Marta Żmuda-Trzebiatowska, która po kilku epizodach serialowych dostała najpierw rolę w komedii „Nie kłam kochanie”, a aktualnie jest prawdziwą królową małego ekranu dzięki roli w serialu „Teraz albo nigdy”. Innymi gwiazdami, które zabłysnęły dzięki serialowym rolom, są Paweł Małaszyński, Tomasz Karolak i Kamil Bosak.

Reese Witherspoon

Laura Jeanne Reese Witherspoon, bo tak brzmi pełne nazwisko Reese Witherspoon, urodziła się 22 marca 1976 roku w Batan Rouge (Luizjana) w Stanach Zjednoczonych. Jest ona aktorką i jednocześnie laureatką nagrody Oskara za rolę w filmie pt. „Spacer po linie”, w którym Reese zagrała June Carter. Witherspoon jest jedną z młodych aktorek, które są najczęściej nagradzane. W wieku siedmiu lat Reese była dziecięcą modelką. Zadebiutowała w telewizji w 1991 roku w programie „Dziki Kwiat”, którego reżyserem była sama Diane Keaton. 22 marca 1997 na przyjęciu z okazji dwudziestych pierwszych urodzin aktorki poznała ona Ryan’a Philippe’a. Półtora roku później Reese i Ryan byli już zaręczeni. Ślub odbył się w roku 1999 w Karolinie Południowej. 9 września tego samego roku na świat przyszedł ich pierwszy synek Deacon, a cztery lata później urodziła im się córeczka Ave. Reese i Ryan rozstali się oficjalnie w 2007 roku. Aktualnym partnerem aktorki jest Jake Gyllenhaale. Największe osiągnięcia Reese w karierze aktorskiej to role w następujących filmach: „Szkoła uwodzenia” (z roku 1999), „Legalna blondynka” (z roku 2001), „Legalna blondynka 2” (z roku 2003), „Vanity Fair” (z roku 2004) oraz „Spacer po linie” (z roku 2005).

Jodie Foster

Alicia Chrystian (Jodie) Foster urodziła się 19 listopada 1962 roku w Mieście Aniołów, czyli Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Jako dwulatka reklamowała kremy Coppertone, następnie jako mała dziewczynka grała w różnych programach telewizyjnych. Pierwszą poważną rolą Jodie Foster była rola w filmie „Taksówkarz”, nakręconym w 1976 roku. Jodie miała wówczas dopiero czternaście lat, a za świetne zagranie w filmie otrzymała nominację do nagrody Oskara. Foster jest także producentką filmową. W 1992 roku założyła firmę Egg Pictures. Jodie jest homoseksualistą i obecnie zajmuje się wychowywaniem dwójki swoich dzieci: urodzonego w 1998 roku Charlesa oraz urodzonego w 2001 roku Kita. Niektóre filmy, w których zagrała Jodie Foster to: „Tom Sawyer” (z roku 1973), „Papierowy księżyc” (z roku 1973), „Smile Jenny, you’re dead” (z roku 1974), „Zakręcony piątek” (z roku 1976), „Taksówkarz”(z roku 1976), „Milczenie owiec” (z roku 1991), „Kontakt” (z roku 1997), „Anna i Król” (z roku 1999), „Bardzo długie zaręczyny” (z roku 2004), „Plan lotu” (z roku 2005), „Plan doskonały” (z roku 2006), „Wyspa Nim’ (z roku 2008).

Johnny Depp

Johnny Depp, a naprawdę John Christopher Depp II urodził się 9 czerwca 1963 roku w miasteczku Owensboro (Kentucky) w Stanach Zjednoczonych. Jest on aktorem filmowym. Na początku jego kariery, największa popularność przyniosła mu rola w serialu emitowanym w telewizji, pt.: „21 Jump Street”. W życiu prywatnym Johnny był zawsze związany ze znanymi kobietami, spotykał się między innymi z aktorką Winoną Ryder oraz z modelką Kate Moss. Od dziesięciu lat jest już jednak w stałym związku z piosenką pochodzenia francuskiego – Vanessą Paradis. Razem mieszkają we Francji. W 1999 roku para doczekała się córeczki Lily Rose Melody Depp, a w 2002 roku przyszedł na świat ich syn – John Christopher Depp III (Jackie). Najbardziej popularne filmy, w których zagrał Johnny Depp to: „Koszmar z ulicy Wiązów” (z roku 1984), „Edward Nożycoręki” (z roku 1990), „Jeździec bez głowy” (z roku 1999), „Blow” (z roku 2001), „Z piekła rodem” (z roku 2001), „Piraci z Karaibów: Klątwa czarnej perły” (z roku 2003), „Pewnego razu w Meksyku” (z roku 2003), „Sekretne okno” (z roku 2004), „Charcie i fabryka czekolady” (z roku 2005), „Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka” (z roku 2006), „Piraci z Karaibów: Na krańcu świata” (z roku 2007). Najnowszy film z udziałem Johnny’ego Depp’a to „Shantaram”, zagrał on tam postać Lindsay.

Ben Stiller

Benjamin Edward Stiller uodził się 30 listopada 1965 roku w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Jego debiut aktorski miał miejsce na planie filmu „Imperium Słońca” wyreżyserowanego przez samego Stevena Spielberga w roku 1987. Ben miał także swój własny program w MTV zatytułowany „Ben Stiller Show”, występowal również w paru teledyskach między innymi Puffa Daddy’iego i Limp Bizkit. Od 13 maja 2000 roku Ben Stiller jest szczęśliwym małżonkiem Christine Taylor, a od 2002 roku również szczęśliwym ojcem Ellii Olivii. Ben Stiller zasłużył się dla amerykańskiego kina jako producent filmowy, scenarzysta, reżyser oraz oczywiście aktor. Najbardziej znane filmy z jego udziałem to: „Simpsonowie” (z roku 1989), „Poznaj mojego tatę” (z roku 2000), „Starsza pani musi zniknąć” (z roku 2003), „Nadchodzi Polli” (z roku 2004), „Starszy i Hutch” (Hutach roku 2004), „Poznaj moich rodziców” (z roku 2004), „Madagaskar” (z roku 2005), „Noc w muzeum” (z roku 2006), „Dziewczyna moich koszmarów” (koszmarów roku 2007), „Used guys” (z roku 2007), „The Persuaders” (z roku 2007) oraz „Madagaskar 2” (z roku 2008).

Programy dla gwiazd

Telewidzowie uwielbiają oglądać gwiazdy, które znają ze swoich ulubionych programów, sceny muzycznej czy hal sportowych, albo najzwyczajniej w świecie magazynów plotkarskich, nic zatem dziwnego, że powstają w telewizji programy specjalnie poświęcone właśnie gwiazdom, lub z gwiazd wyłącznym udziałem. Najstarszą obecną w polskiej telewizji kategorią programów tego typu są oczywiście gale nagród. Spośród nich, największym prestiżem cieszy się nagroda grona tak zwanych „zasłużonych” dla telewizji, czyli Wiktory, przyznawane przez telewidzów Telekamery oraz wręczane muzykom Fryderyki. Ponadto popularność zdobyła dość oryginalna nagroda dla świra roku. Inną kategorią programów dla gwiazd są natomiast widowiska z ich udziałem. Od standardowych, przygotowywanych przy okazji świąt specjalnych wydań teleturniejów, po programy w rodzaju „Taniec z gwiazdami”, „Jak oni śpiewają”, bądź „Gwiazdy tańczą na lodzie”. Niektóre z nich prawdziwą popularność zdobywają dopiero dzięki udziałowi w tego typu produkcjach – ze względu na ograniczoną liczbę gwiazd, z których nie wszystkie godzą się na podobne występy, zapraszane są do nich również malutkie, ledwo tlące się jak iskierki gwiazdki.

Prezenterzy

Prezenterzy to rasa stworzeń telewizyjnych, na które zapotrzebowanie zawsze będzie ogromne. Według popularnych definicji, są to osoby zapowiadające telewizyjne programy, bądź prowadzące transmitowane w telewizji medialne wydarzenia, takie jak gale rozdania nagród, festiwale muzyczne, ale też prowadzący telewizyjne serwisy informacyjne, bądź prognozą pogody. Tutaj wreszcie należą osoby prowadzące popularne teleturnieje. Do najbardziej znanych prezenterów należą od lat między innymi wciąż sprawdzający się w kolejnych programach Krzysztof Ibisz, obecnie prowadzący program „Jak oni śpiewają”, oraz znany z „Tańca z gwiazdami” i „Milionerów” Hubert Urbański. Na topie jest też aktualnie Kinga Rusin, która prowadzi z powodzeniem program „You can dance”. Do najsłynniejszych prezenterów znanych z programów informacyjnych należą wspomniany już Tomasz Lis, jego obecna żona Hanna Smoktunowicz, a także Justyna Pochanke, Maciej Orłoś i Kamil Durczok. W rolę prezenterów coraz częściej wcielają się też gwiazdy estrady, jako obyte ze sceną i mikrofonem. Swoich sił w tej dziedzinie próbowały już między innymi Tatiana Okupnik, Kayah oraz Doda Rabczewska.

Gwiazdy estrady

Gwiazdy estrady zawsze miały, mają i będą miały łatwy żywot na antenie telewizji. Nieważne, czy są to kabareciarze, czy piosenkarze, telewizyjna ramówka pełna jest programów i imprez, za pomocą których mogą zaistnieć na małym ekranie. Istnieją nawet i wciąż powstają nowe specjalne programy, które mają na celu wypromowanie nowych talentów, takie jak „Maraton uśmiechu”, „Idol” czy „You can dance”, dzięki którym na ekranie telewizorów pojawiło się wiele utalentowanych osób i mogło zaprezentować swoje umiejętności. To dzięki nim zalśniły między innymi gwiazdy Ani Dąbrowskiej, Eweliny Flinty i Tomasza Makowieckiego. Na czas antenowy zawsze mogą liczyć najbardziej popularni piosenkarze, tacy jak zespół Feel, Doda Rabczewska czy nieśmiertelna i wiecznie młoda Maryla Rodowicz. Pojawiają się nie tylko podczas festiwali muzycznych, ale również z okazji rozdania telewizyjnych nagród, czy konkursów piękności. Oryginalny sposób na promocję i przy okazji spory zysk znaleźli natomiast członkowie kabaretu Mumio, którzy dzięki reklamówkom z ich udziałem stali się rozpoznawalni w całej Polsce.

Publicyści

Gwiazdy polskiej publicystyki telewizyjnej z racji samego swojego zawodu należą do najpopularniejszych osób w całym kraju. Idealnym tego odzwierciedleniem był sondaż wyborczy przeprowadzony przez gazetę Newsweek, w której na pytanie, kto mógłby objąć po Aleksandrze Kwaśniewskim fotel prezydencki, drugie miejsce zdobył nikt inny, jak główny prowadzący i szef Faktów TVN, Tomasz Lis. Afera, która wybuchła z tego powodu przysporzyła mu jedynie dodatkowej popularności i po pół roku pojawił się w ramówce Polsatu z własnym telewizyjnym, publicystycznym show. Wielkimi gwiazdami publicystyki są również Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski, prowadzący wspólnie program „Teraz My!”, a także znana z „Kropki nad i” i „Prosto w oczy” najsłynniejsza obok Dody Rabczewskiej, Maryli Rodowicz i Joanny Brodzik polska blondynka, Monika Olejnik. Wyjątkową popularnością cieszy się autor „Szkła kontaktowego” i licznych innych programów Grzegorz Miecugow. W telewizji pojawia się również w charakterze ekspertów lub zaproszonych gości wielu dziennikarzy i publicystów radiowych oraz prasowych.

Julia Roberts

Julia Fiona Roberts urodziła się 28 października 1967 roku w mieście Atlanta w Georgii w Stanach Zjednoczonych. Jej brat Eric Roberts oraz siostra Lisa Roberts Gillian również są aktorami. Debiutem filmowym Julii była rola w filmie „Blood Red”, w którym zagrała dzięki wstawiennictwu swojego brata. Później już aktorka zaczęła się interesować i chodzić na liczne castingi. Status gwiazdy filmowej otrzymała po zagraniu w filmie „Pretty Woman”. Od 4 lipca 2002 roku Roberts jest żoną kamerzysty Danny’ego Modera. Para poznała się na planie filmu „The Mexican”, w którym Julia wystąpiła razem z Bradem Pittem, grając jego filmową dziewczynę. 18 listopada 2004 roku przyszły na świat bliźniaki – Hazel Patricia oraz Phinnaneus Walter. Trzeci z kolei syn Julii i Danny’ego urodził się 18 czerwca 2007 roku. Nosi on imię Harry Daniel. Filmy, z których aktorka jest najbardziej znana to: „Mystic Pizza” ( z roku 1988), „Sypiając z wrogiem” (z roku 1991), „Raport Pelikana” (z roku 1993), „Notting Hill” (z roku 1999), „Uciekająca panna młoda” (z roku 1999), „Ocean’s Eleven: ryzykowna gra” ( z roku 2001), „The Mexican” (z roku 2001), „Uśmiech Mony Lisy” (z roku 2003), „Ocean’s Twelve: Dogrywka” (z roku 2004). Ostatnio Julia zagrała w filmie „Wojna Charliego Wilsona” w roku 2007.

Inne gwiazdy

W telewizji pojawiają się również od czasu do czasu osobowości, które samą swoją osobą są na tyle oryginalne i medialne, że z miejsca stają się prawdziwymi gwiazdami. Taką osobą bez wątpienia jest Kuba Wojewódzki, o którym jednak pisaliśmy już wcześniej. Teraz warto wspomnieć o tych, których programy były na tyle odmienne, że nie mogły się zmieścić w dotychczasowych kategoriach. Najsłynniejszą z takich postaci jest oczywiście Jurek Owsiak. Jego słynne powiedzenie „róbta co chceta” zna każdy Polak, nawet jeśli nie każdy go pochwala. Niemniej organizowane przez niego co roku akcje charytatywne Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy są jednym z najbardziej popularnych telewizyjnych formatów. Mniejszą popularnością, ale nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się Martyna Wojciechowska – słynna podróżniczka, która wraz z telewidzami zwiedziła chyba cały świat. Prócz roli miłośniczki podróży i przygody, chętnie udziela się również w programach motoryzacyjnych. Jej telewizyjną parą, choć nigdy nie prowadzili wspólnego programu, jest również wiecznie uśmiechnięty, ale obdarzony bardzo ciętym dowcipem Wojciech Cejrowski.