Archiwum: 'komiks'

Historia komiksu

Na scenie zaczęli pojawiać się inny znani bohaterowie jak Kapitan Ameryka czy Flash Gordon. Wszystkie historie były powtarzalne i schematyczne, ale co ważniejsze stały się popularne. Komiksowe historyjki służyły do propagandy antynazistowskiej. Po wojnie rozwinął się drugi nurt, które stały się obrazkowymi historiami pornograficznymi, a także horrorami najniższych lotów. Jednak poruszanie takich tematów doprowadziło do cenzury komiksu, która zakazywała przedstawiania narkotyków oraz przedstawiania tak zbrodniarza, by budził sympatię.

W latach sześćdziesiątych twórcy stworzyli nowych bohaterów, którzy nie do końca byli zadowoleni ze swoich mocy. Tak powstał Spider-Man – człowiek pająk czy Hulk. Komiksy stały się inspiracją dla przemysłu kinematograficznego. Reżyserowie chętnie przedstawiają historię, gdzie głównym bohaterem jest człowiek z dużą, nadprzyrodzoną mocą, dzięki czemu można tworzyć efektowne sceny przyciągające widza do kina.

Komiks


Wielu osobom może wydawać się to dziwne, ale początków komiksu można szukać już w średniowieczu. Były to krótkie historyjki opatrzone komentarzami, które sławiły czyny bohaterów oraz życie świętych. Jednak rozkwit i rozwój komiksu przypada tak naprawdę na o XX wiek, kiedy to narodzili się wielcy, amerykańscy superbohaterowie. Komiks jest odpowiedzią na zapotrzebowanie kultury obrazkowej. Są to w końcu proste historie, gdzie tekst nie wypełnia kolejnych stron. Społeczeństwu spodobał się taki sposób opowiadania historii, przez co taka forma sztuki stała się bardzo popularna.

Pierwszym komiksem uznawanym na całym świecie uznano serię „Yellow Kid”. Obecnie komiksy publikuje się w kilku formach: w Internecie, czasopismach oraz w albumach. Amerykański komiks przede wszystkim kojarzy się z superbohaterami. Najwcześniejszym i jednym z najbardziej znanych jest Superman, którego postać została stworzona w roku 1938. Wykreowanie takiego wizerunku bohatera wiązało się z trwającą wojną. Cechami rozpoznawalnymi Supermana był ubiór – pelerynka i obcisły trykot, umiejętność latania. Jednak, co najważniejsze reprezentował najważniejsze wartości – walczył ze złem, był mądry i postępował zgodnie z zasadami moralnymi. Superman ucieleśniał Amerykę, podbudowywał morale amerykańskiego społeczeństwa.