Archiwum: 'Science fiction'

Planeta Małp

„Planeta Małp” to wydana w 1963 roku powieść science-fiction francuskiego pisarza Pierre’a Boulle’a. Na jej podstawie powstała jedna z najważniejszych serii w historii kinematografii, która jednak bardzo luźno traktuje zamieszczoną w niej fabułę, wykorzystując głównie sam pomysł planety, na której ludzie zostali w toku ewolucji wyparci przez rządy inteligentnych małp, sami zaś nie potrafią nawet mówić i są traktowani jak zwierzęta. Oryginalna seria filmowa składa się z pięciu epizodów. Pierwszy z nich, „Planeta Małp”, ukazał się w roku 1968. Kontynacje to kolejno: „W podziemiach Planety Małp” (1970), „Ucieczka z Planety Małp” (1971), „Podbój Planety Małp” (1972) oraz „Bitwa o Planetę Małp” (1973). Rok później wyemitowany został w telewizji serial oparty na motywach filmów, zaś w 2001 roku na srebrnym ekranie pojawiła się nowa wersja filmu, w reżyserii Tima Burtona, która znacznie różni się fabułą zarówno od książki, jak i jej pierwotnej kinowej adaptacji. Do historii kina przeszła finałowa scena z pierwszego filmu, w której bohaterowie odkrywają na Planecie Małp na wpół zakopaną Statuę Wolności. Między innymi brak równie efektownego i symbolicznego zakończenia stał się przyczyną złego odbioru nowej ekranizacji przez krytykę i fanów science-fiction.

Filmowe serie science-fiction

Producenci filmów, które odniosły mniejszy lub większy sukces kasowy, dość chętnie decydują się na ich kontynuacje. Nawet wbrew powszechnej opinii, że sequele rzadko bywają lepsze od swoich poprzedników, zazwyczaj na fali popularności swoich poprzednich części uzyskują zadowalające wpływy kasowe, co pozwala ich realizatorom skupić się na kolejnych kontynuacjach. W gatunku science-fiction serie filmowe są szczególnie popularne. Najbardziej znane z nich to oczywiście „Gwiezdne wojny”, „Planeta małp”, „Star Trek”, „Terminator” i „Obcy”, jednak ich lista jest znacznie dłuższa. Wiele realizowanych obecnie filmów jeszcze przed ich nakręceniem planowanych jest jako początek dłuższej serii. Sytuacja taka ma miejsce zwłaszcza, jeśli ma to być adaptacja książek z klasyki gatunku, lub chętnie ekranizowanych komiksów o superbohaterach. Mimo to wiele książkowych serii, takich jak „Diuna”, „Fundacja” czy „Gra Endera” nie doczekało się jeszcze na własną serię filmową, głównie ze względu na warunki techniczne, jakie musiałaby spełnić, aby nie stać się kompletną porażką – kino science-fiction jest wszak tradycyjnie najdroższym gatunkiem filmowym, najchętniej korzystającym ze zdobyczy techniki i efektów specjalnych.

Inne serie filmowe

„Powrót do przyszłości” – z trzech zrealizowanych w ramach tej serii filmów, jedynie drugi przenosi nas w przyszłość, jednak wszystkie one opierają się na pomyśle z wykorzystaniem typowego rekwizytu science-fiction, czyli wehikułu czasu. W pierwszych dwóch częściach jest nim samochód, a w trzeciej, której akcja rozgrywa się na dzikim zachodzie – lokomotywa parowa. Bardzo ciekawie zaprezentowane zostało w tej trylogii zagadnienie tak zwanego „paradoksu podróży w czasie”. „Cube” – losy ludzi zamkniętych z niewiadomych powodów w śmiercionośnym sześcianie odniosły na tyle duży sukces, że zrealizowane zostały dwa następne filmy – „Cube 2” (tak zwany „Cube do kwadratu”) i poprzedzający akcję obu tych filmów „Cube Zero”, w którym śledzimy akcję z punktu widzenia pracowników tajemniczej korporacji stojącej za całym eksperymentem. Do gatunku science-fiction zaliczamy również opowieści o superbohaterach. Spośród nich, najdłuższą serią filmową cieszy się znany wcześniej z komiksów „Batman”. Nie licząc filmu z 1966 roku, zapoczątkowana przez Tima Burtona seria składa się obecnie z pięciu filmów, zaś szósty ukaże się jeszcze w tym roku. Po trzy filmy zrealizowano na podstawie komiksów „Spiderman” i „X-Men”. Obie te serie nie wyczerpały jeszcze swoich formatów i mogą się wkrótce wydłużyć.

Matrix

Bohater „Matrixa”, Thomas Anderson, to słynny haker ukrywający się pod pseudonimem Neo. Nie wie jednak, że funkcjonuje w nierealnym świecie – wirualnej rzeczywistości, którą władające ziemią maszyny stworzyły, aby łatwiej było im kontrolować ludzkość. Grupa bojowników pod dowództwem Morfeusza odkryje przed nim ten sekret i jako człowieka obdarzonego niespotykanymi właściwościami wpływania na matrix, postawi go na czele frontu walczącego o wyzwolenie. Ogromny sukces kasowy „Matrixa” sprawił, że film doczekał się dwóch kontynuacji, które łącznie stanowią zamkniętą historię. W części drugiej – „Matrix: Reaktywacja” Neo musi dotrzeć do Architekta – twórcy matrixa, który oznajmia mu, że jego moc jest błędem programu i z tego powodu jest już szóstym z kolei wybrańcem. Część trzecia i ostatnia – „Matrix: Rewolucje”, to walka z czasem – Neo próbuje uratować Trinity i pokonać wirusa – Agenta Smitha, zanim maszyny nie dotrą do Syjonu, ostatniej placówki ludzkości. „Matrix” to jedyny film, któremu udało się wygrać wyścig po Oskara za efekty specjalne z „Gwiezdnymi Wojnami”, głównie dlatego, że „Mroczne Widmo” było ich najsłabszą częścią. Prócz serii filmowej, dostępnych jest również sześć filmów anime, których akcja rozgrywa się w filmowym uniwersum, a także gry komputerowe.

Obcy

Paradoksalnie, bohaterem najbardziej krwawej serii science-fiction – czteroczęściowej serii horrorów „Obcy”, jest kobieta – Ellen Ripley, w której rolę wciela się Sigourney Weaver. Już pierwszy film o krwiożerczym potworze z kosmosu, który terroryzuje załogę statku kosmicznego – „Obcy: Ósmy pasażer Nostromo”, odniósł ogromny sukces. Jego kontynuacje – „Obcy: Decydujące starcie”, „Obcy 3” i „Obcy: przebudzenie”, również zostały bardzo ciepło przyjęte zarówno przez sympatyków kina science-fiction, jak i miłośników horroru. W tym roku ukaże się kolejny film z serii, po jedenastu latach przerwy i prawie trzydziestu od nakręcenia pierwszej części sagi. W międzyczasie powstały również dwa filmy wykorzystujące modny szczególnie w komiksach pomysł mieszania ze sobą bohaterów różnych utworów. Obcy został w nich przeciwstawiony innemu kosmicznemu stworowi – Predatorowi z głośnego filmu z Arnoldem Schwarzennegerem. Obcy jest też bohaterem licznych książek i gier komputerowych. Postać Sigourney Weaver jest tak popularna, że pomimo swojej śmierci w „Obcym 3” została podstępem wskrzeszona na potrzeby czwartego filmu z serii – na ekranie widzimy jej klona, który stanowi łącznik pomiędzy poprzednimi obrazami, a akcją ostatniej jak do tej pory części sagi.

Gwiezdne wojny

Saga „Gwiezdne wojny” George’a Lucasa to najpopularniejsza seria filmowa w historii kina i najważniejsze dzieło kina science-fiction. Wiele zwrotów ze składających się na nią filmów, takich jak na przykład określenie „ciemna strona mocy”, weszło do kultury masowej, a nawet stały się elementem międzynarodowej walki politycznej – nawiązując do „Gwiezdnych wojen” Ronald Reagan nazwał Związek Radziecki „Imperium zła”. Na jej podstawie powstały niezliczone książki, gry komputerowe, serial animowany i adaptacje radiowe. Cała saga składa się z dwóch trylogii – pierwsza z nich, opowiadająca historię walki rebeliantów z panującym w całej galaktyce Imperium, zawiera epizody „Nowa nadzieja” (1977 rok), „Imperium kontratakuje” (1980) i „Powrót Jedi” (1983), druga nakręcona została dwadzieścia lat później i tworzą ją epizody „Mroczne widmo” (1999), „Atak klonów” (2002) i „Zemsta Sithów” (2005). Trzy nowe części przedstawiają wydarzenia wcześniejsze, niż pierwotna trylogia – okres upadku Republiki i powstania Imperium. O ile „Mroczne widmo” było krytykowane za płytki i nastawiony na najmłodszych fanów kina scenariusz, „Atak klonów” i „Zemsta Sithów” spełniły oczekiwania miłośników serii. Głównymi bohaterami sagi są rycerze Jedi – Luke Skywalker oraz jego ojciec, Anakin.

Terminator

Fabuła serii „Terminator” autorstwa Jamesa Camerona, dotyczy wojny, jaką zdziesiątkowana ludzkość toczy w przyszłości z robotami, kontrolowanymi przez obdarzoną sztuczną inteligencją sieć Skynet. W przeszłość wysłane zostają roboty, które mają na celu zamordowanie Johna Connora – przywódcę ludzkiego ruchu oporu. W pierwszym filmie, pochodzącym z 1984 roku „Terminatorze”, robot T-800 (w jego roli Arnold Schwarzenegger) został wysłany, by zabić jego matkę – Sarę, zaś jej obrońcą będzie człowiek. W drugiej, „Terminator: Dzień Sądu”, zostaje on przeprogramowany, by chronić Johna, który jest już młodym chłopcem, przed atakiem nowszego modelu. Część trzecia – „Terminator: Bunt Maszyn”, przenosi nas w czasy, gdy Skynet zostaje uruchomiony i uzyskuje świadomość. Na maj 2009 roku zapowiadana jest premiera czwartego filmu z serii, o roboczym tytule „Teminator Salvation: The Future Begins”, którego akcja będzie się rozgrywała w początkach wojny z robotami Skynetu, w roku 2018. Obecnie stacja AXN emituje pierwszą serię nowego, dobrze przyjętego przez fanów science-fiction serialu o przygodach Connorów – „Terminator: Kroniki Sary Connor”. Co ciekawe – chroniący ich terminator to nastoletnia, atrakcyjna dziewczyna.