Archiwum: 'teatr'

Improwizacja aktorów

Nie jest zapewne  żadną nowością, że aktorzy doskonale muszą znać się na sztuce improwizacji,  ponieważ w wielu wypadkach jest ona niezbędna do tworzenia sztuki. Jeśli aktor gra w teatrze, to nie powinien się sztywno trzymać scenariusza, ponieważ w takim wypadku przedstawienie nie będzie wyraźnie pokazywało jego odczuć i jego przemyśleń.

Oczywiście także niedopuszczalne jest tworzenie własnej sztuki na scenie, ale o to dbają już suflerzy. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na tworzenie bardzo ciekawych przedstawień, to zapewne będzie to dla nas miało znaczenie. Jeśli będziemy na przykład scenarzystami, to zapewne nie zawsze będziemy mogli sobie pozwolić na tolerowanie tego co chcą powiedzieć aktorzy i to, że chcą  do sztuki wprowadzić własne przemyślenia. Jeśli będą sobie na to pozwalali, to nie będziemy z tego zadowoleni i będziemy zapewne starali się na to wpłynąć.

Jeśli poznamy wielu aktorów, to będziemy już wiedzieli dokładnie, którzy są zdolni do idealnego odtwarzania naszej sztuki. W takim wypadku będziemy mogli sobie pozwolić nie tylko na stworzenie sztuki idealnie takiej jak sobie wymarzyliśmy, ale także na to, by odbyła się ona zgodnie z naszymi założeniami. Jeśli jednak mamy ochotę na to, by aktorzy mogli dodać do roli swoje aspiracje i odczucia, to zapewne takich znajdziemy bez większego problemu. Jeśli scenarzysta pozwala aktorowi na improwizację w pewnym, określonym przez siebie zakresie, sztuka zawiera w sobie wówczas wiele emocji naturalnych, które bardzo ją ożywiają. Jeśli nie będziemy mogli sobie pozwolić na znalezienie takich aktorów, ponieważ na przykład nie pozwala na to budżet sztuki, należy tak napisać sceny, by miały one przynajmniej znamię tego, co jest dla nas ważne. Aby jednak pozwolić sobie na stworzenie ciekawych scen w sztuce, nie można zapominać, że ma ona przede wszystkim stawiać do odbiorcy, którym w tym wypadku jest oczywiście widz. Jeśli dostarczymy mu wielu wrażeń oraz zmusimy do nieskomplikowanych przemyśleń, to zadowolenie jest gwarantowane.

Sufler i jego rola w teatrze

Wiedząc kim jest sufler nie jest trudno dowiedzieć się czym on się zajmuje. Jeśli nie mamy pojęcia o jego działalności powinniśmy jak najszybciej udać się do teatru. Jest to bardzo ciekawe,  ponieważ ma on wbrew pozorom sporą rolę w tym, co dzieje się na scenie. Dodatkowo ciekawym jest fakt, że nie powinniśmy zakładać, że go nie ma, jeśli go nie widać. W większości teatrów mamy wiele możliwości, by móc sobie pozwolić na zdobycie informacji o suflerze, ale nie zawsze to jest możliwe. Jeśli okaże się, że nigdzie nie widać tak zwanej budki suflera, to zapewne nie będziemy mogli sobie pozwolić na to, by go zobaczyć. Ale nie oznacza to jednocześnie, że go tam nie ma, ponieważ sufler jest człowiekiem, który potrafi bardzo dobrze się ukrywać przed publicznością.

Oczywiście nawet teatr, jako najstarsze ze znanych miejsc, gdzie możemy tworzyć sztukę, jest unowocześniony i dlatego zapewne nie zawsze jest możliwość zobaczenia suflera i jego budki. W nowych teatrach mamy do czynienia z tym, że rozmawia on z aktorami przez mikrofon, do którego słuchawki maja oni schowane w uszach. Nie jest to może metoda tradycyjna, ale trudno się temu dziwić, ponieważ przecież mamy dziś taką technikę i powinniśmy z niej korzystać. Jeśli ni będziemy chcieli się dowiedzieć co robi sufler, to wystarczy, że będziemy wiedzieli, że zajmuje się on tym, co jest normalnie uznawane za ściąganie.

Dokładniej umożliwia taki proceder aktorom, ale nie powinniśmy się z tego powodu denerwować, ponieważ mamy tylko wiele powodów, by tak twierdzić, ale nie zawsze są one prawdziwe. Jeśli będziemy mogli zaakceptować rolę tego pracownika teatru, to zapewne oglądnie sztuki będzie znacznie przyjemniejsze i nie będziemy musieli się przejmować tym, co robimy w teatrze. Sufler ma jedynie za zadanie czuwać nad tym, zoczy cała sztuka przebiega zgodnie ze scenariuszem i czy będziemy mogli wyczuć, że aktorzy się  nie mylą. Jeśli na przykład zdarzy się któremuś z nich zapomnieć tekstu, sufler właśnie w takim przypadku pomoże.

Muzeum

Muzea

Nie ulega chyba wątpliwości, że muzeum jest największym z możliwych skupiskiem sztuki i kultury. W nim właśnie powinniśmy zrobić jak najwięcej rzeczy, które nie tylko będą nam pozwalały na poznanie całego przekroju kultury i sztuki, ale także wielu znanych i bardzo zasłużonych jej ludzi oraz wielu dzieł, które nie tylko pozwalają nam na poznanie najważniejszych aspektów, ale także na znalezienie idealnego środka wyrazu. Muzeum zawiera w swoich obszernych salach wiele elementów, które nie tylko dają możliwość poznania wielu rodzajów sztuki i kultury, ale także zobaczenie jak rozwijała się cała sztuka i kultura naszych czasów. Jest to bardzo ważne, aby poznać jak wygląda rozwój ludzkości i jakimi torami ona podąża. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na znalezienie czasu na wizytę w takim miejscu jakim jest muzeum, to nie będzie problemu z tym, że będziemy musieli sobie poradzić ze zrozumieniem tego, jak powstawała sztuka naszych czasów. Może się wydawać, że jest ona zupełnie oderwana od sztuki naszych przodków, ale jeśli dokładnie się zastanowimy, okaże się, że ma bardzo dużo wspólnych cech z tym co nasi przodkowie uważali za sztukę. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na poznanie dokładnie wszystkiego co jest dla rozwoju sztuki ważne to nie powinno już pozostać żadnych wątpliwości co do tego, jak następuje rozwój wszystkich jej aspektów oraz jak może się ona dalej rozwijać. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na znalezienie tego co jest najważniejsze w poznawaniu historii naszych przodków oraz tego co jest ważne z punktu widzenia ludzi mających wiele wspólnego z sztuką i innymi dziedzinami kultury, to szybko odkryjemy wiele prawidłowości, które będą nam pozwalały na poznanie swoich najważniejszych cech.

Cechy te, które również można zauważyć u innych mają wiele wspólnego z tym, co dzieje się w naszym umyśle podczas podziwiania największych osiągnięć w dziedzinie sztuki, która dla człowieka miała znaczenie już bardzo dawno, a dodatkowo może pozwolić na stworzenie zupełnie nowych kierunków w odniesieniu do kultury.

Malarstwo

Malarstwo

Kultura i sztuka to nie tylko zwykłe kino czy teatr. Na te pojęcia składa się zazwyczaj wiele innych elementów, jak na przykład malarstwo. Jeśli będziemy mogli sobie poradzić z tym, co jest dla nas najważniejsze, czyli prawdopodobnie wiele rzeczy takich jak to, co możemy zrobić dla siebie oraz innych ludzi. Jeśli jednak chodzi tylko o nas, to należy jak najszybciej postarać się o znalezienie dla nas wielu rzeczy, które będą nam się podobały. W przypadku malarstwa jest to o tyle łatwe, że mamy do wyboru właściwie tylko obrazy, ale jednak i tutaj może się pojawić problem. Jeśli będziemy chcieli na przykład znaleźć takie rzeczy jak stworzone przez malarzy różne kierunki, to zapewne będzie to dla nas niesamowite przeżycie, które jednocześnie pozwoli nam znaleźć się w miejscu, które nie tylko znajduje się w naszym umyśle. Obrazy malowane w różnych epokach są zazwyczaj od siebie bardzo różne, ale niekoniecznie będzie to oznaczało pokazanie na czym polega każdy z nich. Ogólnie każda epoka cechuje się innym stylem, ale każdy ma w sobie coś innego, co może nas ciekawić i jeśli tylko okaże się, że jest to dla nas temat interesujący, możemy się nim na poważnie zająć. Będzie to dobre nie tylko dlatego, że mamy jak najwięcej rzeczy do zrobienia, ale także z powodu konieczności oglądania wielu obrazów, co daje pewien pogląd na to co dzieje się wokół nas.

Aby jednak znaleźć styl malarski, który będzie nam najbardziej odpowiadał musimy niestety poszukać dla siebie miejsca, gdzie można takie rzeczy oglądać i tam już na miejscu należy porównywać. Jeśli nie mamy możliwości poznania wielu dzieł, to należy sobie pozwalać na zapoznanie się z tym, co jest najważniejsze. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na znalezienie dla siebie stylu, który będzie nam odpowiadał bardzo, to powinniśmy znaleźć czas na pokazanie sobie jak należy się zachowywać w takich warunkach. Jeśli malarstwo będzie nam pozwalało na nasycenie swojej wyobraźni artystycznej, to jak najbardziej powinniśmy znaleźć też czas na stworzenie sobie okazji do jego oglądania.

Spider Man

Tym razem nie jest to bajka, a film oparty bardzo mocno na komiksie, który swego czasu zdobył wielką popularność. Jeśli dodatkowo dodamy do tego kilka gier komputerowych, to wyjdzie nam obraz kasowej produkcji ze sprawdzoną receptą na sukces. I rzeczywiście tak się stało. Film odniósł wielki sukces nie tylko jako kinowy, ale również w telewizji. Film opowiada historię młodego chłopaka, który przez przypadek zostaje ugryziony przez zmutowanego pająka. Z początku nic się nie dzieje, więc nie ma się on czym przejmować. Ale niestety z czasem okazuje się, że jest to nie tylko zwykłe ugryzienie i pająk wstrzyknął mu mutogenny jad, przez co chłopak zaczyna się coraz dziwniej czuć. Najpierw okazuje się, że nie musi już nosić okularów, ale to nie powoduje u niego zaniepokojenia.

Jednak zmiany takie jak samoistnie poprawiająca się muskulatura, czy coraz większa, nadludzka siła powodują już sporą dozę niepokoju. Przez przypadek okazuje się także, że bohater ma wiele ciekawych zdolności jak wystrzeliwująca z rąk pajęczyna czy umiejętność chodzenia po ścianach. Wszystko to wskazuje wyraźnie, że zaczyna mutować w człowieka pająka, jak zresztą sam się nazywa. Jeśli uda mu się przyzwyczaić do tych zdolności to okaże się, że wykorzystuje je do zarabiania pieniędzy w walkach ulicznych. Pewnego dnia zostaje oszukany i dodatkowo pozwala ukraść złodziejowi pieniądze, które miał otrzymać. Niestety jak się  za chwilę ma okazać bandyta uciekając zabija jego ukochanego wuja. Tym samym Spider Man postanawia zająć się walką z przestępczością na co pozwalają mu teraz niesamowite umiejętności. Okazuje się, że szybko dowiaduje się o nim pewien zły człowiek, opanowany przez swoje alter ego. Bardzo chce ono zniszczyć Spider Mana, przez co w filmie wywiązuje się długi wątek walki z tym potworem. Dodatkowo możemy śledzić losy miłości bohatera do pięknej sąsiadki, która pozwala mu jedynie na kilka rozmów w tygodniu. Jednak wkrótce los sprawi, że ich drogi się połączą.

Shrek

Wśród wielu animowanych komputerowo produkcji ostatnich lat, zdecydowanie wyróżnia się filmy pod tytułem Shrek, który opowiada ogólnie historię i przygody pewnego ogra, który został wyrwany ze swoich ukochanych bagien przez pewnego osła. Okazuje się, że osioł ten staje się jego najlepszym przyjacielem i razem pokonują wiele niebezpieczeństw, by uratować pewną księżniczkę. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na to, by obejrzeć ten film w kinie czy też w domu, to okaże się zapewne, że będziemy bardzo dobrze się bawić, ponieważ opowiadanie to jest pełne humoru i jednocześnie wielu zabawnych nawiązań do innych, znanych bajek. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na pokazanie jak wygląda oraz jak działa opowiadanie takiej historii, to zapewne zrozumiemy, że jest to bardzo zabawne, ale jednocześnie wymaga od scenarzysty wielu przygotować i bardzo bystrego umysłu, by wszystkie te historie połączyć w jedną całość. Bez wątpienia jeśli chodzi o to jak został zrobiony ten film, udało się to świetnie i nie będziemy musieli obawiać się tego, że się zanudzimy. Shrek pozwala doskonale bawić się nie tylko dzieciom, ale właściwie ludziom w każdym wieku, co jednocześnie jest spowodowane tym, że nie ma w nim samych bajek, ale także zawiera wiele życiowych sytuacji. Cała opowieść snuje się z wolna, ale ciekawie i absorbując, wokół próby uratowania księżniczki. Tytułowy bohater nie tylko nie ma ochoty tego robić, ponieważ przez to musi się  oddalić od swojego bagna, ale dodatkowo jest znienawidzony przez ludzi. Bohaterowie spotykają bardzo wiele barwnych postaci, które może nie koniecznie wnoszą wiele do historii, ale bardzo dobrze urozmaicają bajkę. Trudno jednak stwierdzić, czy film ten ma do przekazania jakąś głębszą prawdę sam w sobie. Bez wątpienia zaś nawiązanie do niemal wszystkich znanych bajek dokładnie mówi, że twórcy się z nimi solidaryzują. Ale bajki te ukazane są zdecydowanie humorystycznie, a ich postacie karykaturalnie. Wszystko to razem pozwala się świetnie bawić.

Matrix

Kolejny film opowiadający o iluzji w jakiej żyjemy. Wielu ludzi wysnuwało już takie teorie, które nie tylko będą dla nas ważne, ale także mogą się okazać prawdziwe, jeśli weźmiemy ten film na poważnie. Chodzi o to, że Matrix opowiada historię tak zwanej macierzy do której podłączeni są wszyscy ludzie. Nikt jednak o tym nie wie i życie toczy się normalnymi torami. Jednak pewnego dnia, człowiek żyjący sobie w normalnym, z pozoru, świecie zostaje wybudzony ze snu. Okazuje się, że znajduje się na statku kosmicznym, który dryfuje spokojnie na planecie, która niegdyś była Ziemią. Ludzie na nim mieszkający są rebeliantami, którzy próbują walczyć z iluzją w jakiej żyją normalni ludzie. Okazuje się, że cała ludzkość została zdominowana przez maszyny, które zyskały niesamowitą inteligencję. Wszystkich ludzi umieściły w wielkich komorach, gdzie każdy podłączony jest do wielkiego systemu, który generuje nieustannie cały świat oraz życie tych ludzi. W rzeczywistości tkwią w komorach, które pobierają z ich ciał energię, która zasila maszyny. Maszyny jednak wiedzą dokładnie, że taki ruch oporu istnieje i nie pozwalają sobie na to, aby mogli oni cokolwiek zniszczyć. Dlatego też generują specjalne programy, tak zwanych agentów, którzy wyszukują ludzi podłączonych do sieci poprzez łącza na statku. Oczywiście jeśli jest się świadomym tego, że jest to tylko rzeczywistość wirtualna, to można stać się nadczłowiekiem. Agenci jednak są bardzo niebezpieczni, a dodatkowo śmierć w rzeczywistości wirtualnej, powoduje zgon osoby podłączonej. Ruch oporu stara się znaleźć sposób na wybudzenie wszystkich ludzi, bądź na stworzenie dla siebie wirusa, który wgrany do systemu zainfekuje także maszyny rządzące  światem. Film pełen jest widowiskowych walk toczących się w matrixie, co jednocześnie powoduje, że możemy oglądać wiele ciekawych efektów specjalnych, a to dodaje filmowi dynamiki i nie pozwala zapomnieć o jego przesłaniu. Jednak film nie kończy się spektakularnym zwycięstwem ludzi.

Eqilibrium

Uczucia ludzkie są prawdopodobnie jedną z kilku rzeczy, które odróżniają nas od nieczułych istot, a także od zwierząt. Jeśli ich zabraknie to ludzkość stanie się niczym jedna masa, takich samych jednostek, które nie tylko nie będą zdolne do odczuwania nawet przykrości czy sympatii, ale także poczucia piękna czy chęci wyróżniania się. O tym właśnie jest ten wspaniały film. Opowiada on historię, która dzieje się po III wojnie światowej. Niemal cała Ziemia jest pogrążona w zniszczeniu i tylko w niektórych ośrodkach kryją się ocaleli. Ale istnieje jedno miejsce, gdzie ludziom żyje się bardzo dobrze, mają pracę, jedzenie, mieszkania. Jednak coś jest w tym miejscu nie tak. Czegoś brakuje, idąc ulicą trudno nie odnieść wrażenia, że ludzie patrzą ślepo przed siebie, niczym istoty bez emocji gnane przez niewidoczną siłę do pracy, szkoły. Okazuje się, że w mieście tym stworzono środek, będący rzekomo lekarstwem na całe zło tego świata. Rzeczywiście to działa, nie ma zazdrości, nienawiści, przestępstw. Ale nie ma także innych uczuć takich jak współczucie, miłość czy poczucie piękna i indywidualności. Mieszkańcy przekonywani są, że nie tylko nie ma możliwości pokonania tego zła w inny sposób, ale są przekonanie także, że przyjmują lekarstwo na zło. Nie mają pojęcia czym jest uczucie, więc im tego nie brakuje. Jednak jak się okazuję wielu z nich świadomie nie bierze środka i przez to czują. Jest to największe przestępstwo, które jest karane śmiercią. Do tego celu powołana została specjalna policja, która wyszukuje zdrajców i doprowadza ich do sądu. Jednak poza granicami miasta żyją ludzie, którzy nie tylko czują, ale chcą miasto przejąć i zniszczyć fabryki tej substancji. Aby tego dokonać w mieście działa bardzo rozwinięte podziemie, które pozwala sobie na planowanie zamachu stanu. Nie mogą jednak tego dokonać bez pomocy najwyższego z policji, który jeszcze nie czuje. Zdobywają więc jego uczucia, a on zaczyna dostrzegać piękno świata i postanawia walczyć z tym chorym systemem.

Avatar

Opowiedzenie w filmie niesamowitej historii nie jest łatwe i dlatego niewiele jest takich filmów, ale powinniśmy jak najszybciej zobaczyć najnowszą produkcję, jaką jest Avatar. Jest to film opowiadający o człowieku, żołnierzu marines, który mimo tego, że nie może chodzi nadal służy w wojsku. Pewnego dnia poznajemy jego podróż, która rozpoczyna się na statku kosmicznym w pobliżu pewnej barwnej planety. Jak się okazuje na planecie żyją stworzenia przypominający nieco ludzi, ale posiadający niebieską skórę oraz niemal dwukrotny wzrost normalnego człowieka. Mają oni niesamowite włosy, które pozwalają nawiązywać połączenie z układami nerwowymi roślin i zwierząt żyjących na powierzchni planety.

Ludzie ci są generalnie myśliwymi, nie znają technologii, a ich domem są ogromne drzewa. Wielkie zżycie z przyrodą powoduje, że naukowcy starają się ich poznać i konstruują żywe avatary, czyli organizmy wyglądające tak jak oni, ale wielkości ludzi mieszkających na powierzchni. Stworzono specjalny portal, który pozwala na przenoszenie świadomości z jednego ciała do drugiego. Naukowcy podróżują w tych skafandrach na powierzchnię i starają się poznać tubylców, ich zwyczaje i kulturę, ale generalnie kryje się za tym inny cel. Chodzi mianowicie o przekonanie ich do przesiedlenia, ponieważ ogromne drzewo, w którym żyją posiada pod sobą ogromne złoża cennego dla ludzi minerału. Cały film opowiada o walce naukowców z wojskowymi. Jedni chcą rozwiązań pokojowych, natomiast wojsko natychmiast chce atakować. Bohater na początku udaje, że bierze udział w badaniach nad ich kulturą, ale jednocześnie działa zgodnie z rozkazami generała. Naukowcy wkrótce się o tym dowiadują, a okazuje się, że i tak jest planowany atak. Film zmierza cały czas do tego i już pod koniec okazuje się, że wywiązuje się bitwa, w której tubylcy nie mają najmniejszych szans, ale bohater postanawia stanąć po ich stronie i szala zwycięstwa przekrzywia się na ich stronę. Ostatecznie wojsko zostaje pokonane, ale niestety dom, drzewo zostaje zniszczone

Publiczność w teatrze

Jeśli wybieramy się do teatru to powinniśmy się spodziewać, że będziemy tam bardzo ważni i nie powinniśmy zapominać, że to teatr jest dla nas, a nie odwrotnie. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na znalezienie miejsca w pierwszym rzędzie, to zapewne, nie będziemy mieli problemu ze stworzeniem sobie bardzo ważnego w teatrze klimatu. Jest to aspekt bardzo ważny, ponieważ on decyduje o tym, czy możemy swobodnie odbierać przesłanie sztuki i czy będziemy wiedzieli o czym ona jest. Aby jednak udało się taki klimat stworzyć sami musimy się  o to postarać. Jest to kluczową sprawą, aby wiedzieć dokładnie jak się należy zachowywać.

Ale nie jest to także niemożliwe, jeśli będziemy tam pierwszy raz. Zazwyczaj publiczność jest złożona z ludzi dokładnie wiedzących co należy robić i jak się zachowywać. Dlatego jeśli jesteśmy tam pierwszy raz, to nie będziemy mieli wielkiego problemu z tym, by się doskonale zaaklimatyzować. Bardzo ważne jest wówczas dokładne analizowanie tego co robi publiczność i dzięki temu będziemy mogli sobie pozwolić na swobodę zachowanie, wiedząc jednocześnie, że jest to bardzo przyjemne, ponieważ znacznie bardziej możemy rozumieć sztukę. I jednocześnie będziemy mogli nauczyć się odpowiedniego zachowania w teatrze, co jest bardzo dobrym czynnikiem kształtującym nasze podglądy i ogólne zachowanie. Przemyślenia jakie wynosimy z teatru nie tylko będą dla nas przydatne życiowo, ale także pozwolą nam na zrozumienie, tego, czym jest piękno sztuki teatralnej. Jeśli nie będziemy pewni co do tego, że jest to dla nas ważne doświadczenie, być może powinniśmy jeszcze raz udać się na tą samą sztukę i tym samym pozwolić sobie na zrozumienie jej tak jak należy.

Jeśli mimo tego nie będziemy mogli nadal pojąć o co dokładnie chodzi, to zapewne należy jeszcze przeczytać zapowiedzi i recenzje, co pozwoli rzucić światło na nasze poglądy i na to jak powinniśmy na daną sztukę spojrzeć. Jeśli będziemy mogli sobie poradzić ze zrozumieniem tego co ma nam do przekazania sztuka, to wzbogacimy się o wiele cennych przemyśleń.

Scena

Scena w teatrze jest oczywiście niczym ekran w kinie, ale jednak nie będziemy mogli zobaczyć na ekranie tego co jest możliwe do ujrzenia na scenie. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na stworzenie obrazu, który pozwoli nam na zrozumienie czym jest scena, to będziemy chcieli nieustannie chodzić do teatru. Jeśli będziemy mimo wszystko wiedzieli, że na scenie możemy niemal poczuć aktorów oraz jest bardzo prawdopodobne, że będziemy chcieli sobie pozwolić na to, by móc zrobić wiele rzeczy, które pozwolą na dokładne zapoznanie się ze sztuką. W teatrze wielkie znaczenie ma to, czy siedzimy blisko, czy daleko od sceny, ponieważ nie chodzi o problemy z dźwiękiem, gdyż aktorzy posiadają mikrofony, ale chodzi o to, że będąc blisko doznamy wielu wrażeń odmiennych od tych z dalszych rzędów. Jeśli będziemy siedzieli blisko, to niemalże usłyszymy oddechy aktorów, będziemy mogli zobaczyć pot na ich czołach oraz dowiedzieć się nawet czy mają piegi.

Aktorzy będą bardzo często mogli spoglądać prosto na nas, co daje niesamowite wrażenie. Aby jednak pozwolić sobie na uznanie tej prawdy, musimy po prostu spróbować i nie będziemy musieli się już wtedy zastanawiać, czy jest to opłacalne. A oczywiście taki przywilej kosztuje, i w teatrze płacimy w zależności od tego, w którym  rzędzie będziemy siedzieli. Aby pozwolić sobie na stworzenie idealnych warunków do oglądania przedstawienia, powinniśmy, zaraz po wykupieniu najbliższych scenie miejsc, zrezygnować z wszelkich przekąsek, ponieważ nie mogą one nam pozwalać na skupienie się na sztuce. Dodatkowo wszelkie hałasy typu telefony komórkowe czy na przykład szeleszczące papierki będą bardzo źle odebrane przez większość widzów, a w szczególności przez obsługę teatru. Dlatego jeśli zależy nam na tym, by poznać teatr, scenę, aktorów i sztukę nie powinniśmy jak najszybciej pomyśleć o tym, by zachowywać się tam bardzo cicho i skupić na przedstawieniu, a nie na tym, by coś zjeść, czy porozmawiać z siedzącym obok kolegą czy dziewczyną. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na tworzenie klimatu kina, to nie zrozumiemy istoty teatru.

Aktorzy teatralni

Teatr jest związany ściśle z tym, że grają w nim aktorzy. Bez nich żadna sztuka nie miałaby sensu, ponieważ to oni odpowiadają za wiele rzeczy takich jak, sposób, w jaki rola zostanie odegrana, czy na przykład to jak publiczność ją odbierze. A to właśnie sposób, w jaki publiczność rozumie sztukę na największe znaczenie, a jednocześnie powinniśmy jak najszybciej znaleźć z nimi nić porozumienia.

Od tego zależy naprawdę bardzo wiele i nie powinniśmy zapominać, że to dla nich gramy oraz, że oni przychodzą aby obejrzeć nas. Jeśli aktor nie będzie potrafił nawiązać tego porozumienia z widzem, to zazwyczaj nie będzie on dobrym aktorem teatralnym, ale nie oznacza to, że nie będzie świetny w kinie, gdzie nie ma bezpośredniego kontaktu z widzami. Jeśli będziemy mogli powiedzieć, że nasi aktorzy są dobrymi aktorami, to teatr, w którym będą grali także będzie tak określany, ponieważ to aktorzy go tworzą i to oni pozwalają na to by móc ciekawie spędzić w nim czas.

Bardzo ważne jest by udało się zrobienie tego, co jest niezbędne, a mianowicie stworzenie nici porozumienia pomiędzy nimi a widzami. Ale nie tylko o to chodzi. Również sami aktorzy koniecznie muszą doskonale się znać i wiedzieć co robić w danym momencie w odniesieniu do innych. Ale nie możemy sobie pozwalać na tworzenie iluzji współpracy, ponieważ bystry widz bardzo szybko to wychwyci, a nie będzie to z pewnością dobre. Aby jednak udało się bez problemu pokazać widzowi, co chcemy osiągnąć daną sztuką, musimy sami w nią się wczuć. Aktor powinien utożsamiać się ze sztuką oraz powinien stawać się postacią, którą gra. Inaczej nie będzie w stanie dobrze pokazać emocji oraz przemyśleń danej postaci. Jeśli nie będziemy się spodziewali, tego co jest głównym motywem sztuki, to tylko te cechy aktorów pozwolą nam na jej dokładne zrozumienie. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić dodatkowo na poznanie samych aktorów i tego jak grają oraz jak zachowują się na co dzień, to sztuka pokaże nam nie tylko siebie, ale także ich.

Sztuki teatralne

Jeśli mamy ochotę na wybranie się do kina, ale nie wiemy czy lepszym pomysłem nie będzie teatr, to powinno nas przekonać, to, że sztuki teatralne dają człowiekowi o wiele więcej niż kino, a dodatkowo można spędzić tam czas bardziej kreatywnie. Są oczywiście sztuki podobne do niektórych filmów, ale to nie jest już to samo i nie powinniśmy się spodziewać, że kino będzie w stanie nam cokolwiek zastąpić.

Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na wyjście do teatru, to zapewne zauważymy, że bilety do niego są droższe, ale jest to spowodowane tym, że aktorzy grający tam, muszą otrzymać zapłatę za każdą pojedynczą sztukę. I tak jeśli będziemy chcieli wybrać się w to miejsce, to pojawia się kolejny jego plus, ponieważ będziemy mogli na żywo oglądać nie tylko znanych z telewizji aktorów, ale także ich pracę niemal od wewnątrz. Jest to doznanie niesamowite i nie da się go opisać, jeśli sami tego nie przeżyjemy.

Bardzo ważne w wyjściu do teatru jest nastawienie się nie tylko na to, że będziemy mogli się dobrze bawić, ale także koniecznie powinniśmy pamiętać, że nie jest to kino i należy się nieco inaczej zachowywać oraz ubierać. Aby sztuka była dla nas czymś wartościowym, powinniśmy sobie poradzić z tym, że należy się porządnie skupić, jeśli chcemy aby to zrozumieć, a dodatkowo należy pamiętać, że sztuka sama do nas nie dotrze i to my musimy chcieć ją zrozumieć. Aby jednak dokładnie wiedzieć o co chodzi, powinniśmy się przed wyjściem odpowiednio przygotować, czytając recenzje i zapowiedzi. Pozwoli nam to odpowiednio się nastawić na odbiór konkretnego przesłania, które jednak będziemy mogli dowolnie zinterpretować. Aby sztuka teatralna mogła być dobra, aktorzy także muszą wiedzieć co robią. Jeśli będziemy mogli sobie poradzić ze stworzeniem dla siebie klimatu, który pozwoli na skupienie się na tym, co chcą nam przekazać aktorzy, to będzie to dla nas bardzo bogate doświadczenie, oraz doskonale pozwoli nam na użycie naszego umysłu do postrzegania przesłania jakie nieść ma oglądane przez nas przedstawienie.

Czym jest teatr

Teatr, podobnie jak kino czy inne miejsca, gdzie możemy oglądać filmy, sztuki, przedstawienia i inne tego typu rzeczy, jest miejscem, gdzie ludzie przychodzą, aby dokładnie poznać jakąś sztukę oraz zorientować się o czym ona jest. W teatrze, podobnie jak w kinie grają normalni aktorzy, którzy nie tylko powalają sobie na odtwarzanie sztuki według scenariusza, ale także bardzo często pozwalają sobie na własną interpretację. Jeśli jednak okaże się, że za bardzo odsuwają się od scenariusza, to bardzo szybko przywoła ich do porządku sufler, którzy ma za zadanie pilnowania czy sztuka odbywa się zgodnie z planem oraz podpowiadanie aktorom, tekstu jeśli tylko zdarzy im się go zapomnieć.

Jeśli sufler spełni swoje zadanie właściwie, to sztuka ma szansę na wielki sukces. Jednak jak wiadomo, nie powinniśmy liczyć na to, że aktorom pomoże sufler, ponieważ mają oni za zadane samodzielną naukę tekstu i nie powinno im się notorycznie zdarzać go zapominać. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na udanie się do teatru, to zapewne będziemy bardzo zadowoleni z tego faktu. Teatr bowiem pozwala na uspokojenie swoich myśli i skupienie się na tym, co jest najważniejsze, czyli na sztuce. Ona ma za zadanie z kolei przedstawić nam pewną historię, nad którą refleksja będzie bardzo ważna i pozwoli nam na zrozumienie nowych prawd o życiu. Jednak nie każda sztuka ma takie zadanie i może się zdarzyć, że będziemy mieli do czynienia z komedią, która ma przede wszystkim bawić, ale jednocześnie możemy się spodziewać, że będzie to dla nas także jakaś nauka. Aby jednak w teatrze bawić się dobrze, jest konieczne nie tylko odpowiednie nastawienie, ale także bardzo wiele rzeczy, które mają wpływ na odbiór sztuki.

Przede wszystkim w teatrze nie zobaczymy Coli czy popcornu, ponieważ te rzeczy są zarezerwowane dla kina, które oferuje zupełnie inny rodzaj rozrywki. Jeśli mamy tylko ochotę na teatr, nie powinniśmy się wahać, ponieważ dostarczy nam on wielu wrażeń, ale także bardzo wpłynie na emocje i poczucie piękna, co jest dobrym symptomem.

Teatr a kino

Wiele było już sporów o przewadze jednego nad drugim i żaden z nich nie został chyba do końca rozstrzygnięty. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na dokładną analizę tego czym się one charakteryzują oraz jak funkcjonują, to zapewne będziemy mogli spokojnie zdecydować, które z nich wolimy. Ale i tak nie będzie to rozwiązaniem sporu, a jedynie tym, czym jest zazwyczaj dla wielu ludzi chęć wyboru. Określimy tylko co chcemy robić oraz jak będziemy patrzeć na kino czy teatr. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na to, by takie wybory pozwoliły nam na stworzenie sobie obrazu, który będzie nie tylko wpływał na to jakie będą nasze wybory jeśli chodzi o wyjścia do kina czy teatru. Bardzo ważne jest więc znalezienie sposobu na inne rozwiązanie tego problemu, ponieważ jeśli nie będziemy wiedzieli jakich kryteriów należy się trzymać to spór ten pozostanie nierozwiązany.

Bardzo ważne jest to czy lubimy teatr, ale w takim wypadku nie będziemy uczciwi i bezstronni. Chyba najlepszym sposobem jest zlecenie opisu teatru ludziom, którzy sympatyzują z kinem i odwrotnie. Spojrzą oni na to zupełnie z innej strony i bardziej obiektywnie. Koniecznie także powinni to być ludzie, którzy nie interesują się na co dzień takimi rozwiązaniami, a do kina chodzą tylko sporadycznie. W takim wypadku powinno się jak najbardziej udać stworzenie wielu ciekawych recenzji, które pozwolą wreszcie na rozwiązanie tego sporu. Teatr zapewne będzie chwalony za to, że pozwala na bliski kontakt z aktorami, co bez wątpienia jest bardzo niesamowitym i przyjemnym odczuciem, ale jednocześnie nie powinniśmy zapominać, że kino nie może zaoferować tego samego, ale w zamian posiada bardziej rozbudowane efekty specjalne i opowiada ciekawsze historie.

Jednak w takim wypadku także nie powinniśmy się sugerować tym,  że jest to zadanie trudne do zrealizowania, ponieważ teatr ma dostarczać zupełnie innych wrażeń niż kino i nie powinniśmy pozwolić sobie na zapominanie o jego przesłaniu. Bardzo ważne jest pamiętanie o tym, że sztuka ma uczyć, a nie tylko bawić

Przedstawienia z udziałem publiczności

Jeśli chodzi o teatr możemy być pewni, że pozwala on na bardzo ciekawe doznania, jakich nie znajdziemy nawet w najlepszym kinie. Mowa o przedstawieniach, które już same w sobie powodują, że czujemy się uczestnikami wydarzeń, a kontakt z aktorami pozwala na poznanie tego, co jest dla nas najważniejsze, czyli ich pracy oraz bliskości z nimi. Jeśli jednak nie mamy możliwości zobaczenia jak działa takie przedstawienie to sporo tracimy. W takim wypadku powinniśmy jak najszybciej będziemy mogli sobie pozwolić, iść na przedstawienie, które będzie pozwalało na uczestniczenie w wydarzeniach na scenie. Będzie to bardzo ciekawe przeżycie, ponieważ będziemy dosłownie mieli możliwość decydowania, oczywiście razem zresztą publiczności, o przebiegu przedstawienia oraz o tym jak ono się skończy. Nigdzie indziej nie znajdziemy takich wrażeń i dlatego teatr prawdopodobnie nigdy nie umrze.

Sprawią to jego sympatycy, ale również ludzie, którzy pozwalają sobie na stworzenie dla nas takich sztuk, które będą przyciągać do siebie wielu ludzi. Jeśli poszukamy dobrze to znajdziemy co najmniej kilka takich przedstawień, ale będzie to od nas wymagało wielu poświęceń, ponieważ takie przedstawienia nie tylko wymagają znacznej uwagi, ale także będziemy musieli sobie radzić z tym, by móc wiele zdziałać. Jeśli będziemy aktywnie w nim uczestniczyć, to okaże się zapewne, że otrzymamy jakiś upominek, który choć mały, to i tak sprawi, że poczujemy się wyjątkowo. Jest to bardzo ważne i nie powinniśmy sobie pozwalać na zdobycie informacji o przedstawieniu, ponieważ może to zepsuć cały efekt niepewności. Jeśli będziemy już  wiedzieli jakie są możliwości zmiany jego torów, to będziemy się zapewne sugerowali pewnymi rzeczami i nie będzie to już do końca spontaniczne.

Przedstawienia z udziałem publiczności stanowią spory procent wszystkich i dlatego bardzo często są one tworzone dla dzieci, ponieważ one mają najwięcej radości z tego, że tak mogą wpływać na sztukę i być tak bardzki blisko aktorów, jak nigdzie indziej.

Po co iść do teatru

Pytanie po co chodzi się do teatru może zadać chyba tylko osoba, która nienawidzi tego co dzieje się w przypadku  pójścia do tego wspaniałego miejsca, ale także może to być osoba, która nie była nigdy na żadnym przedstawieniu. Dlatego warto temu tematowi poświęcić nieco uwagi, ponieważ teatr nie jest miejscem, do którego chodzi się wyłącznie dla rozrywki. Wielu ludzi szuka tam wrażeń na znacznie wyższym poziomie i dlatego nie powinniśmy zakładać, że nie jest on dla każdego.

Powodem tego jest fakt, że prawie zawsze będziemy mogli się dobrze bawić, ale jednocześnie będzie to dla nas bardzo ważne. Aby doskonale poradzić sobie z tym, że nie wiemy czy jest to miejsce dla nas czy też nie, powinniśmy jak najszybciej udać się do teatru i samodzielnie się przekonać. Jeśli tego nie zrobimy i nigdy nie byliśmy w takim miejscu, to zapewne będziemy mogli tylko na spokojnie powiedzieć, że nie ma sensu tam iść, bo nie chcemy się niczego dowiedzieć. Ale to nie jest rozwiązanie, ponieważ jeśli nie chcemy, to nie możemy mówić, że teatr jest zły i nie warto tam iść. Konkretnie chodzi o fakt, że jeśli kino bardzo nam odpowiada, to nie oznacza, że musimy być zadowoleni z tego, że mamy konieczność pójścia do teatru, ale nie oznacza też, że się nam tam nie spodoba. Jeśli będziemy mogli sobie pozwolić na znalezienie tego co jest dla nas najważniejsze w kinie, to zapewne będziemy też w stanie zrobić to samo dla teatru, a to już pozwoli na wyciągnięcie pewnych wniosków. Aby jednak poradzić sobie z tym, że mamy takie informacje, a mimo tego nadal nie wiemy co będzie dla nas lepsze, idźmy do teatru i sami się przekonajmy. Jeśli uda nam się odkryć, że możemy tak doznać zupełnie innych odczuć niż w kinie i okaże się dodatkowo, że mamy wiele cech, które też nam odpowiadają, to nie będziemy mieli problemu z tym, by zrobić sobie rachunek sumienia i przyznać, że teatr nie jest zły, ale faktycznie zupełnie inny niż kino. A to nie pozwoli nam na stworzenie obrazu nieuczciwego i w dodatku niezgodnego z naszymi poglądami.

Pantonima

Ruch ciała na scenie zawsze wzbudzał zainteresowanie, a tym większe, kiedy artysta za pomocą określonych gestów, mimiki i ruchu ma przekazać określoną treść. Mowa ciała, czyli sztuka pantomimy była powszechna już w starożytnej Grecji i Rzymie. Opierały się na niej teatry wędrowne, w których mimowie w czasie jednego przedstawienia wcielali się w kilka różnych postaci. Pomimo upadku starożytnego teatru , mimowie przetrwali, grając w teatrach wędrownych. W okresie renesansu w dużym stopniu wpłynęli na rozkwit włoskiej commedii dell’arte.

Kolejnym zwrotem ku pantomimie był przełom XVII i XVIII wieku we Francji, kiedy włoscy aktorzy komedii dell’arte napływali do Paryża, który stał się drugą ojczyzną tej formy teatralnej. Dla lepszego zrozumienia spektakli włoscy aktorzy włączali jeszcze więcej elementów pantomimy, tańca i akrobatyki.