Archiwum: 'Thrillery'

Harlan Coben

Urodzony 4 lutego 1962 roku w Newark w stanie New Jersey amerykański pisarz żydowskiego pochodzenia Harlan Coben to jeden z najpopularniejszych obecnie autorów thrillerów, bardzo ceniony przez krytyków i czytelników za mistrzowsko kreowaną fabułę i doskonały styl. Jego publikowane każdego kolejnego roku powieści, począwszy od pierwszej opublikowanej w Polsce „Bez skrupułów” z 1995 roku, szybko zdobyły mu międzynarodowe uznanie, zaś wydany w 2001 roku „Nie mów nikomu” uczyniło go prawdziwą gwiazdą współczesnej literatury. W październiku 2006 roku trafił na srebrne ekrany francuski film na podstawie tej książki. Doczekała się też ona w Polsce wydania w formie mp3. Od tamtej pory autor wcale nie zwalnia tempa – najnowsze thrillery – „Niewinny”, „Obiecaj mi”, „W głębi lasu” i „Aż śmierć nas rozłączy” są uznawane za najlepsze w jego dorobku. W kolejce u wydawców czekają też dwie kolejne powieści. Bohaterem sporej części jego książek jest Myron Bolitar – były baseballista, który został agentem sportowym, zaś głównym motywem serii są morderstwa, w które zamieszani są jego klienci. Miejscem akcji zdecydowanej większości thrillerów Harlana Cobena są miasta New Jersey i Nowy Jork. Poza Stanami Zjednoczonymi największą popularnością Coben cieszy się we Francji.

Michael Crichton

Michael Crichton, urodzony 23 października 1942 roku w Chicago w stanie Illinois, jest jednocześnie popularnym pisarzem i reżyserem filmów i seriali telewizyjnych. Jako pisarz debiutował jeszcze w trakcie studiów w Harvard Medical School, by opłacić rachunki. Jedna z publikowanych pod pseudonimami powieść – „Wyższa konieczność” zdobyła prestiżową nagrodę imienia Edgara Allana Poe, zaś późniejsza o rok „Andromeda znaczy śmierć” stała się bestsellerem i dała początek trwającej do dziś karierze Crichtona. Jej szczytowym momentem okazała się ekranizacja przez Stevena Spielberga napisanego przez niego „Parku Jurajskiego”, który stał się jednym z największych hitów kinowych lat dziewięćdziesiątych. Wśród innych zaadaptowanych na potrzeby scenariuszy filmowych książek Crichtona znajdują się między innymi „Kongo”, „Kula” i „Trzynasty wojownik”. Sam Crichton znany jest jako reżyser kilku filmów, takich jak „Coma” czy „Świat Dzikiego Zachodu”, a także jako producent przebojowego serialu „Ostry dyżur” i autor scenariusza do filmu „Twister”. Ostatnią wydaną przez Michaela Crichtona książką jest „Next” z 2006 roku. Ulubionym gatunkiem Crichtona jest techno-thriller, łączący elementy cyberpunka i science-fiction ze współczesnymi powieściami sensacyjnymi.

Stephen King

Urodzony 21 września 1947 roku w Portland w stanie Maine Stephen King jest ulubionym pisarzem scenarzystów i reżyserów filmowych. Na podstawie jego licznych powieści i opowiadań powstało około setki filmów kinowych i telewizyjnych, a także kilka seriali. Do dnia dzisiejszego produkowanych jest ich kilka rocznie, zaś w zapowiedziach producentów pojawia się dziewięć kolejnych tytułów filmowych. Ogromną światową sławę Stephen King zyskał już dzięki swojej pierwszej powieści – Carrie, której maszynopis został odratowany przez jego żonę z kosza na śmieci. Dziś książki takie jak „Lśnienie”, „Misery” czy „Miasteczko Salem” są uznawane za absolutną klasykę gatunku, zaś Stephen King za najważniejszego na świecie pisarza z pogranicza thrilleru, horroru i fantastyki. Stephen King unikał raczej serii książkowych. Jedyną z nich jest składająca się z sześciu ksiąg powieść fantasy „Mroczna wieża”, której ostatnie trzy tomy, napisane już w dwudziestym pierwszym wieku, stawiane są przez miłośników gatunku na równi z najlepszymi dziełami typowych pisarzy fantasy. Prócz licznych powieści, Stephen King jest też autorem licznych opowiadań, wydanych do tej pory aż w ośmiu tomach, a także scenariuszy serialowych i komiksowych.

John Grisham

John Grisham, urodzony 8 lutego 1955 roku w Jonesboro, w stanie Arkansas, zasłynął jako najlepszy amerykański autor thrillerów prawniczych. Sprzedaż jego książek przekroczyła już granicę sześćdziesięciu milionów egzemplarzy, jest też jednym z dwóch, obok Toma Clancy autorów, którym udało się sprzedać dwa miliony egzemplarzy pierwszego wydania. Choć ważnym miejscem akcji jego książek są sale sądowe, nie pochodzi z rodziny inteligenckiej. Jego ojciec pracował na budowie i hodował bawełnę, zaś matka zajmowała się nim i jego pięciorgiem rodzeństwa. W wieku dwudziestu sześciu lat ukończył studia prawnicze, a dwa lata później został nawet wybrany do parlamentu stanowego Missisipi jako poseł Partii Demokratycznej. Jego pierwsza książka – „Czas zabijania”, ukazała się, gdy miał trzydzieści dwa lata. Druga z nich – słynna „Firma”, została uznana za jedną z najlepszych thrillerów ostatnich lat i otworzyła mu drogę do wielkiej kariery. Wiele jego książek doczekało się ekranizacji. Prócz „Czasu zabijania” i „Firmy” na srebrnym ekranie mogliśmy oglądać nakręcone w gwiazdorskiej obsadzie na podstawie jego powieści takie filmy jak „Raport Pelikana”, „Klient”, „Rainmaker” lub „Ława przysięgłych”. Grisham jest też autorem powiedzenia „Jestem słynnym pisarzem z kraju, w którym nikt nie czyta książek”.

Tom Clancy

Tom Clancy, czyli Thomas Leo Clancy Junior, urodził się 12 kwietnia 1947 roku w Calvert County w stanie Maryland. Studia odbył w Baltimore Loyola College na kierunku literatury amerykańskiej. Już jego pierwsza, opublikowana w 1984 roku książka – „Polowanie na Czerwony Październik”, przyniosła mu ogromną, światową sławę. Wykreowana w niej postać Jacka Ryana – historyka, a później współpracownika CIA i nawet prezydenta Stanów Zjednoczonych, wykorzystana została przez niego w licznych innych książkach, w tym najbardziej popularnych, wśród których takie tytuły jak „Stan zagrożenia”, „Suma wszystkich strachów”, „Czas patriotów” lub wspomniane już „Polowanie na Czerwony Październik” doczekały się ekranizacji w gwiazdorskiej obsadzie. W role Jacka Ryana wcielają się w nich między innymi Alec Baldwin, Ben Affleck, a nawet Harrison Ford. Innym popularnym bohaterem książek Toma Clancy’ego jest John Clark. Wszystkie z wyjątkiem dwóch jego powieści opisują losy jednej z tych dwóch postaci. W swojej ostatniej jak do tej pory książce, „Zęby tygrysa”, jako głównych bohaterów wprowadza syna i bratanków Jacka Ryana. Może to oznaczać, że słynny bohater przechodzi powoli na emeryturę. Tom Clancy sygnuje też swoim nazwiskiem liczne gry komputerowe, wśród których nie brakuje tak słynnych serii jak „Spliter Cell” lub „Ghost Recon”.

Dan Brown

Zanim Dan Brown (urodzony 22 czerwca 1964 roku w Exeter w stanie New Hampshire) rozpoczął karierę pisarską, wykładał literaturę angielską na ukończonej przez siebie akademii Phillips Exeter. Jego pomagająca mu przy pisaniu powieści żona Blythe jest z kolei malarką i historykiem sztuki. Dlatego właśnie książki Dana Browna skupiają się wokół motywów znanych ze sztuki i literatury. Pomimo niezbyt pochlebnych opinii krytyków, którzy z powodu średniego raczej warsztatu pisarskiego nazywają go „Umbertem Eco dla ubogich”, sprzedano łącznie ponad pięćdziesiąt milionów egzemplarzy jego kilku opublikowanych powieści. Sukces odniósł też oparty na motywach jego najważniejszej z kasowego punktu widzenia książki „Kod Leonardo da Vinci”. Ze względu na swoją kościelną tematykę (Dan Brown chętnie wykorzystuje w swoich powieściach motywy księży, a nawet papieskiego konklawe), książki Dana Browna budzą liczne kontrowersje wśród duchownych i historyków, zarzucających mu przedstawianie Kościoła katolickiego w niekorzystnym świetle. To nie przeszkadza mu jednak być międzynarodową gwiazdą literatury, a jego książki spowodowały znaczny wzrost zainteresowania w Stanach Zjednoczonych sztuką i zabytkami Europy.

Thriller

Thriller, czyli dreszczowiec, to gatunek literacki lub filmowy, którego zadaniem jest wywołanie u czytelnika lub widza dreszczu emocji. Główny bohater, bądź ich grupa, stoi w obliczu zagrożenia, będącego efektem działania zewnętrznych sił ludzkich (tajemnicze sekty, tajne rządowe organizacje, nieudany eksperyment naukowy, który wymknął się spod kontroli swoich twórców), naturalnych (katastrofy), albo tkwiącego w jego własnym umyśle. Ze względu na swoją specyfikę, często sięga po arsenał środków wyrazu i rekwizytów typowych dla horroru, science-fiction i sensacji i powieści szpiegowskich. Ich akcja może dziać się zarówno w wielkich miastach, jak i w tropikalnej dżungli albo arktycznych mrozach. Wśród licznych podgatunków thrillerów, wyróżniamy między innymi thrillery polityczne, medyczne, prawnicze, szpiegowskie, fantastyczne, katastroficzne, ekologiczne, erotyczne, a także popularne techno-thrillery, w których sporą uwagę poświęca się wykorzystywanej przez bohaterów, bogato opisywanej technologii i szczegółowemu opisowi prawdziwych organizacji, takich jak amerykańskie oddziały specjalne, na przykład do zwalczania zagrożenia terrorystycznego. Elementy thrilleru obecne były już w takich powieściach jak „Hrabia Monte Christo” czy „Drakula”, a nawet w „Odysei” Homera.

Dean Koontz

Dean Ray Koontz urodził się 9 lipca 1945 roku w Everett, w stanie Pensylwania. Jest autorem wielu bestsellerowych thrillerów, wydawanych pod swoim nazwiskiem i licznymi pseudonimami. Choć pisał je już w latach siedemdziesiątych, przełomem w jego karierze okazała się wydana w 1980 roku powieść „Szepty”. Jest bardzo płodnym autorem – spod jego pióra wychodzi z reguły jedna lub dwie książki rocznie. Są one uznawane za thrillery, jednak bardzo często wykorzystuje w nich elementy horroru, science-fiction, a nawet satyry. Żartować potrafi również z samego siebie – w swoich wywiadach i na spotkaniach z fanami często powtarza, że zachęca ludzi do kupowania i trzymania w domach swoich książek, tak długo, jak powstrzymują się oni przed ich lekturą. Choć jego bohaterowie bardzo rzadko pojawiają się w więcej niż jednej książce, obecnie pisze dwie serie powieściowe – jedną z nich o Odd Thomasie, zaś drugą na podstawie planowanego początkowo mini serialu telewizyjnego o Frankensteinie. Bohaterami jego książek często bywają obdarzone dużą inteligencją i przedwcześnie dojrzałe intelektualnie dzieci, czasem posiadające nietypowe zdolności. Tematyka jego książek często dotyczy również wiary w Boga, miłości rodzicielskiej i trudnych zagadnień moralnych.

Robert Ludlum

Robert Ludlum pochodzi z wcześniejszego niż Stephen King i Tom Clancy pokolenia – urodził się 25 mają 1927 roku w Nowym Jorku. Jego ostatnia książka została wydana na rok przed śmiercią autora, która nastąpiła 12 marca 2001 roku w Naples na Florydzie, zaś do dziś powstają nowe serie wydawnicze sygnowane jego nazwiskiem, w których pisarze starają się wiernie odtworzyć styl tego niekwestionowanego mistrza gatunku. Łączny nakład jego książek zbliża się do trzystu milionów egzemplarzy. Na motywach jego powieści nakręcone zostały liczne filmy i miniseriale telewizyjne, wśród nich najnowsza ekranizacja trylogii „Tożsamość Bourne’a”, „Krucjata Bourne’a” i „Ultimatum Bourne’a”, w których w tytułową rolę wciela się Matt Damon. Premiera dwa kolejnych, z udziałem między innymi Denzela Washingtona i Leonardo DiCaprio planowana jest na rok 2009. Bohaterami książek Ludluma są zazwyczaj pojedynczy ludzie, lub niewielkie grupy, które są zmuszone zmierzyć się z potężnym wrogiem – globalnymi korporacjami, tajemniczami siłami militarnymi lub organizacjami rządowymi. Prócz agentów i wojskowych, bywali nimi dziennikarze, naukowcy lub przypadkowi świadkowie ważnych wydarzeń. Inspiracją dla Roberta Ludluma były najczęściej historyczne i współczesne teorie spiskowe.

Robin Cook

Urodzony 4 maja 1940 roku w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn amerykański pisarz Robin Cook, z wykształcenia jest lekarzem, nic dziwnego zatem, że od lat uznawany jest za niekwestionowanego mistrza thrillerów medycznych. Często porusza w swoich powieściach problemy etyki zawodowej (na przykład lekarze i naukowcy wykorzystujący pacjentów jako króliki doświadczalne lub dawcy organów), szalonych naukowców, lub kwestię wykorzystywania medycyny do sprzecznych z jej podstawowym zadaniem celów. Nie stroni również od motywów z pogranicza tematyki science-fiction. Na podstawie jego książek powstało kilka filmów, spośród których najbardziej znane to „Coma” w reżyserii Michaela Crightona oraz „Epidemia”, a także liczne produkcje telewizyjne. Pomimo podeszłego wieku Robin Cook pisze książki do dziś – w obecnej dekadzie ukazało się ich pięć, zaś ostatnią z nich jest „Czynnik krytyczny” wydany w 2007 roku. Popularność swoich książek tłumaczy w następujący sposób: „Głównym jej powodem jest to, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z własnego ryzyka. W końcu, wszyscy bywamy czasem pacjentami. Możesz pisać o wielkich rekinach ludojadach albo o nawiedzonych domach, ale możesz sobie powiedzieć – nigdy nie wypłynę na ocean, ani nie planuję mieszkać w starej wiktoriańskiej rezydencji. Za to nigdy nie będziesz mógł założyć, że na pewno nie trafisz do szpitala.”