Kroniki Riddika

Film opowiada historię buntownika zamieszkującego pewną obcą planetę, która niestety nie jest Ziemią, bowiem ziemia znajduje się pod panowaniem robotów i cyborgów, które opanowały ją w wyniku nadmiernego rozwoju sztucznej inteligencji. Przez to ludzie nie mogą swobodnie żyć na niej, a jednocześnie są porywani w celu pobierania z nich energii.

Co jednak można powiedzieć o bohaterze, to fakt, że nie zamierza on się poddawać w walce ze złem. Podróżuje na statku własnej konstrukcji, wraz z wierną załogą. Razem starają się nie tylko unikać starć z wielkimi i niepokonanymi maszynami, ale jednocześnie próbują je sabotować. Nie jest to łatwe, tym bardziej, że są oni poszukiwani przez wielu imperatorów. Riddik, główny bohater, nie tylko jest waleczny, ale także posiada wiele nadludzkich umiejętności, z których najważniejszą jest widzenie w ciemności. Umiejętność ta bardzo ułatwia mu zadanie, ponieważ aby umknąć przed maszynami konieczne jest zrobienie absolutnej ciemności w statku. Riddik walczy świetnie, ale z wielkimi maszynami nie ma najmniejszych szans. Co innego jeśli chodzi o przeciwników z innych ras, którzy starają się go zabić, a jednocześnie nie pozwalają na skuteczną walkę z maszynami.

Pojęcie walki przyjmuje w tym filmie nowy wymiar, co jednocześnie pozwala na stworzenie wielu sytuacji, kiedy widz nie może oderwać oczu od ekranu. Cały film jest przepełniony wspaniałymi scenami walki, co jednocześnie pozwala na przebrnięcie przez niego niezauważalnie. Jeśli coś dzieje się na ekranie to nie musi to być wcale walka, ponieważ Kroniki Riddika pozwalają na oglądanie filmu  niemal jednym tchem. Nie ma tutaj mowy o nudzie, ponieważ taka dynamika w filmach jest spotykana niezwykle rzadko, a najlepszy jest fakt, że nie chodzi tutaj o samą walkę, ale o każdy dosłownie moment tego filmu, który cały czas trzyma w napięciu. Jeśli pozwolimy sobie na skupienie się na tym, by ten film oglądać, to nie będziemy chcieli przestać, a jednocześnie doczekać się  drugiej części, która jest równie dynamiczna, choć mniej wypełniona walkami.

Tagi dodane przez profesora Dudka do tego kulturalnego wpisu:.