Sufler i jego rola w teatrze

Wiedząc kim jest sufler nie jest trudno dowiedzieć się czym on się zajmuje. Jeśli nie mamy pojęcia o jego działalności powinniśmy jak najszybciej udać się do teatru. Jest to bardzo ciekawe,  ponieważ ma on wbrew pozorom sporą rolę w tym, co dzieje się na scenie. Dodatkowo ciekawym jest fakt, że nie powinniśmy zakładać, że go nie ma, jeśli go nie widać. W większości teatrów mamy wiele możliwości, by móc sobie pozwolić na zdobycie informacji o suflerze, ale nie zawsze to jest możliwe. Jeśli okaże się, że nigdzie nie widać tak zwanej budki suflera, to zapewne nie będziemy mogli sobie pozwolić na to, by go zobaczyć. Ale nie oznacza to jednocześnie, że go tam nie ma, ponieważ sufler jest człowiekiem, który potrafi bardzo dobrze się ukrywać przed publicznością.

Oczywiście nawet teatr, jako najstarsze ze znanych miejsc, gdzie możemy tworzyć sztukę, jest unowocześniony i dlatego zapewne nie zawsze jest możliwość zobaczenia suflera i jego budki. W nowych teatrach mamy do czynienia z tym, że rozmawia on z aktorami przez mikrofon, do którego słuchawki maja oni schowane w uszach. Nie jest to może metoda tradycyjna, ale trudno się temu dziwić, ponieważ przecież mamy dziś taką technikę i powinniśmy z niej korzystać. Jeśli ni będziemy chcieli się dowiedzieć co robi sufler, to wystarczy, że będziemy wiedzieli, że zajmuje się on tym, co jest normalnie uznawane za ściąganie.

Dokładniej umożliwia taki proceder aktorom, ale nie powinniśmy się z tego powodu denerwować, ponieważ mamy tylko wiele powodów, by tak twierdzić, ale nie zawsze są one prawdziwe. Jeśli będziemy mogli zaakceptować rolę tego pracownika teatru, to zapewne oglądnie sztuki będzie znacznie przyjemniejsze i nie będziemy musieli się przejmować tym, co robimy w teatrze. Sufler ma jedynie za zadanie czuwać nad tym, zoczy cała sztuka przebiega zgodnie ze scenariuszem i czy będziemy mogli wyczuć, że aktorzy się  nie mylą. Jeśli na przykład zdarzy się któremuś z nich zapomnieć tekstu, sufler właśnie w takim przypadku pomoże.

Tagi dodane przez profesora Dudka do tego kulturalnego wpisu:, .